ונצואלה אין דומה לה

בקיץ 2001, בעת שגרנו בוונצואלה במסגרת שליחות חינוכית, יצאתי לטיול עם רעייתי, שני ילדי, אז בני ארבע ושבע, ואמי. אחרי נסיעה של תשע שעות מקראקס לסיודד בוליבר, עיר הבירה של מחוז בוליבר, התמקמנו במלון ויצאנו לחפש דיל באחד ממשרדי הנסיעות לקנאימה. בעיר עצמה יש רובע ישן הבנוי בסגנון קולוניאלי טיפוסי וכן טיילת על גדת האורינוקו. כעבור יומיים יצאנו לדרך: מטוס קל הביא אותנו לשמורת הטבע קנאימה. שם שטנו על נהר קרוני אל לגונת קנאימה המתהדרת במפלי מים סואנים. המשכנו במעלה הנהר כשלוש שעות, ופנינו לאחד היובלים, נהר צ'ורון. הערוץ הולך ונעשה צר, והשיט נעשה הרפתקני, בין בולדרים ונגד הזרם, כשהציוד קשור היטב לירכתי הסירה. צוקי ענק מכל עבר, ואז הוא מופיע: מפל אנחל בכבודו ובעצמו. אמנם רק שניים-שלושה פסי זרימה צרים, אבל הגובה – לא להאמין. הטיול שלנו נערך בעונה היבשה כשאין מים רבים בנהר או במפל, אבל גם כך – הלוואי עלינו… 

אחרי חוויית המפל מגיעים לאי בלב הנהר ומתארגנים ללילה: ערסלים נתלים בזריזות תחת גג פח, חבלים נמתחים כדי שיהיה אפשר לתלות בגדים לייבוש, מה שלא ממש עוזר, כי הגשם ירד ללא הפסקה. הלינה בצפיפות, ערסל נוגע בערסל, הרחצה במי הנהר, אבל יש תא שירותים עם אסלה, שיש לנקותה לאחר כל שימוש: ליד התא מונח דלי שבו מביאים מים מהנהר כדי לשטוף את האסלה. ארוחת הערב כללה עופות שלמים משופדים מעל מדורה. אנחנו שומרים כשרות, ולכן הסתפקנו במצרכים שהבאנו עימנו. קיבלנו אישור מיוחד מהצוות להשתמש בכירת הגז המאולתרת כדי לבשל פסטה כשרה למהדרין בסיר משלנו. החבר'ה המקומיים לא כל כך הבינו מה אנחנו עושים, אבל שיתפו פעולה עם הבקשות המוזרות שלנו. 

למחרת, טיפוס של שעה בג'ונגל החם והלח כדי להגיע לנקודת תצפית קרובה יותר למפל. זהו אחד המראות המרשימים ביותר שחוויתי מימי. פשוט אין מילים. ובחזרה לקנאימה. הפעם אנחנו על טפנו וקשישינו מקבלים צ'ופר- לינה במיטות של ממש, מכוסות בכילה. מסביב, תוכים ושאר שוכני היער. לפני חשכה אנחנו עוד מספיקים לטייל למפל סאפו. חוויה רודפת חוויה. למחרת, לאחר רחצת בוקר בלגונת קנאימה, סמוך למפלים הסואנים, אנחנו חוזרים בטיסה בפייפר זעיר בן חמישה מושבים חזרה לסיודד בוליבר, בעוד הטייס קוצץ את ציפורניו ומעיין במדור הספורט. השילוב של הנוף הפראי של הרי השולחן, "טפוי" בשפה המקומית, הג'ונגל, האווירה המיוחדת וכמובן גיבור הסיפור- המפל האדיר, כל אלה יצרו את אחד הטיולים המדהימים והבלתי נשכחים שמשפחתי ואני חווינו. מומלץ לכל מי שמזדמן למדינה המיוחדת הזאת, ונצואלה.