הגן הבוטני האוניברסיטאי: פינת חמד ירוקה

 הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים הוא פינת חמד מקסימה וירוקה ממש באמצע העיר. המקום מציע מפלט שלו מהמולת העיר שמסביב, וזה ניכר כבר בכניסה לגן, כשאגם מלאכותי עם צמחי מים, בו שטים בנחת ברבורים שחורים, מקדם את פני הבאים.

כדי ליהנות באמת מיופיו של המקום יש לתת לרגליים להוביל אתכם בשבילי הגן רחב הידיים (ואם תתעייפו, יש רכבת שיוצאת לסיור ברחבי הגן בכל שעה עגולה). בגן גדלים כ-10,000 מיני צמחים מהארץ והעולם, והם מוצגים בשש חלקות שמוקדשות לאזורים שונים בעולם ומדמות את הנוף הטבעי שלהם. בחלקת אמריקה הצפונית יש יער מחטני; עצים נשירים כמו דולב ואדר; עצים ירוקי עד וגם מפל מים, מדשאות ופינות שבהן אפשר לעשות פיקניק רומנטי. בחלקת אפריקה הדרומית יש הרבה צמחי נוי מרהיבים ביופיים, צמחים מדבריים, עצים רחבי עלים ועוד. לצד אלה יש בחלקה גם מערות קבורה מימי בית שני. בחלקת אירופה יש עצים רחבי עלים כמו צפצפה ואלון ולצד עצים מחטניים כמו אורנים, עצים נשירים, צמחים אלפיניים ועוד. חלקות נוספות מוקדשות לאוסטרליה, עם צמחייה טרופית, איקליפטוסים וצמחים מדבריים; הים התיכון, שבה עצים גדולים ומצלים, אוסף גדול של אלונים, ארזי לבנון ועוד, לצד פריחה מרהיבה; ומרכז אסיה, שבה עצי פרי נשירים, אלונים, צמחי ערבות וכן חלקת צמחי מרפא ותבלין. רוב השטח בחלקה זו אינו מושקה והתנאים של ירושלים מאוד מתאימים לצמחים. בנוסף, יש חממה טרופית קטנה שבה אוסף גדול של סחלבים, שרכים, צמחים תלויים באוויר, צמחים טורפים ועוד.

ברחבי הגן יש פריחה עונתית נהדרת. בביקור בתחילת מרץ ראינו המוני נרקיסים ורקפות ומרבדים של כלניות. כדאי להגיע בעונות השנה השונות כדי ליהנות ממה שיש לגן להציע – פריחה נפלאה החורף ובאביב, שלכת יפהפייה בסתיו וצמחי מים בקיץ. בגן מתקיימות לאורך השנה, ובעיקר בחגים ובחופשות, פעילויות שונות שמקנות ערך מוסף לביקור במקום. בחג פורים, למשל, התקיימו במקום חגיגות פריחת הדובדבן במהלכן התקיים טקס תה יפני מסורתי, סדנאות אוריגמי, בניית עפיפונים והדגמה של אומנויות לחימה.

צילום: הדס בן ששון