בובות החרסינה של מילה

למדאם דה פומפדור, המאהבת השנונה והאלגנטית של המלך לואי ה-15, שמורה זכות ראשונים במוזיאון הבובות. בובת הפורצלן שלה, הלבושה בקפידה, היא הראשונה מבין יותר ממאה בובות שיצרה מילה רוזנפלד. הבובות מייצגות מלכים, דוכסים ורוזנים, ולצדם איכרים, משפחות יהודיות מהתפוצות, אינדיאנים ויפנים.
מילה רוזנפלד היתה מעצבת אופנה ומורה להיסטוריה בוולדיבוסטוק שבסיביר. ב-1991 עלתה ארצה עם שתי בנותיה, אֵלה ולריסה, והתיישבה בצפת. היא מצאה עבודה בבית מלאכה לאמנים עולים שייצר בובות לאספני יודאיקה. הבת הצעירה אלה אספה בובות מילדותה, ואוסף הבובות שלה נארז לכבוד העלייה ארצה. למרבה הצער, אבדה המזוודה בדרך, וכדי לנחם את בתה החליטה מילה ליצור בשבילה בובות פורצלן ולהלבישן במחלצות מעשה ידיה.
ב-1994 נרצחה אלה בת העשרים בפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב, ומאז משקיעה מילה את כל מרצה ביצירת בובות הפורצלן שאהבה בתה. לחמש הבובות שנוצרו עבור אלה בחייה נוספו כמאה, ועיריית צפת העמידה לרשות מילה אולם בשולי העיר העתיקה, שם נחנך באוגוסט 1995 מוזיאון הבובות.
בובה נולדת כשסיפור או מאורע היסטורי שובים את דמיונה של מילה. השלב הבא כולל עיון בספרי היסטוריה ותולדות האופנה ואיסוף מידע. יצירת בובה אחת נמשכת בין שלושה חודשים לשנתיים. מילה יוצקת את הפורצלן לתבניות, מציירת את תווי פניה של כל בובה וצובעת את עורה. הבובות עשויות ביחס של 1:4 לעומת גוף האדם. חלקי הגוף מיוצרים כל אחד בנפרד ומחוברים באמצעות בד, כך שמתאפשרת לבובות גמישות רבה. בזכות הפורצלן האיכותי נראות הבובות כבעלות עור פנים אנושי. 

שעות: א'-ו' 18:00-10:00. הכניסה בתשלום.