אמנות באום אל פחם

בצדי הדרך בוואדי ערה ניצבים דליים שחורים של ירקות ופירות, ואפשר לקנות חצילי באלדי או תפוחים מתוקים ועסיסיים. נסיעה על פני ערה, ערערה, כפר קרע, אום אל פחם, מעלה שאלה: האם אי פעם נכנסתם פנימה ליישובים שעל ההר כדי לצרוך אמנות? מי שרוצה לענות על השאלה הזאת בחיוב, כדאי שייכנס לגלריה לאמנות באום אל פחם. הגלריה, שעתידה להפוך למוזיאון, הוקמה ב-1996, והיא היחידה במגזר הערבי בארץ. זו הסיבה שהיא הפכה למקום מפגש חשוב לאמנים ממגזרים ומתחומי עיסוק שונים, מהארץ ומחו"ל.
נאמנה למסורת האירוח המקומית, מציעה הגלריה ספלון קפה חם ומתוק למבקרים. ככה, בניחותא, בלי שומרים חמורי סבר ובלי שטיחים חרישיים, אפשר לעבור בין העבודות ולהרגיש את הערך החברתי המוסף של האמנות המוצגת במקום. 
בקומת הגג של הגלריה פועלות סדנאות יצירה בתחומים שונים, ויש גם קפיטריה וספרייה קטנה. ממרפסת הגג נפרש המדרון הצפוני של הר אלכסנדר (אסכנדר), ונגלית אום אל פחם. בחודשי הקיץ מתקיימת במרפסת פעילות אמנותית, בעיקר בקרמיקה ובפיסול, ובחורף אפשר לבקר בגלריה ואז להמשיך לעיר, לטעום כנאפה, לאכול ממתק בשם קטאייף חמים ומתוק של סולת ואגוזים ולדמיין שאתם חלוצי שלום ביקום מקביל. 

הגעה: מצומת אום אל פחם נוסעים מזרחה בשדרה. לאחר שלוש כיכרות רואים מימין פנצ'רייה ומשמאל סניף של בנק הפועלים. פונים ימינה בעלייה. הבניין הראשון מימין הוא סניף קופת חולים, והבניין שמולו הוא בניין הגלריה. יש מפה באתר האינטרנט 
שעות: א'-ה' ושבת 18:00-09:00, סגור ביום ו' 
מחיר: 10 שקלים דמי כניסה