שוק העבדים

יותר ממיליון עבדים נסחרו בשוק העבדים של זנזיבר. הם נתפסו בפנים היבשת, נכבלו ועונו, הובלו אל החוף ונכלאו בצפיפות איומה מתחת לסיפון סירות הדאו שהובילו אותם אל השוק. שם היו מנקים אותם, בודקים את חוסנם ומוכרים אותם למרבה במחיר.
ב-1811 הקים הסולטן סייד סעיד את שוק העבדים. הסולטן, שלא הסתפק בעושרו הרב, הפך את זנזיבר למרכז סחר העבדים של מזרח אפריקה. כיום עומדת במקום קתדרלה אנגליקנית. בחצר הקתדרלה ניצב פסל של ארבעה עבדים כבולים המזכיר את אותם הימים, ובסמוך אפשר לבקר בתאים הדחוקים והאפלים שבהם הוחזקו העבדים לפני מכירתם. ליד המבנה, על החוף, נשארו טבעות הברזל שאליהן נקשרו שלשלאות העבדים. ב-1873, כשישים שנה אחרי שנפתח, נסגר השוק סופית. באותה שנה החלו בבניית הקתדרלה האנגליקנית, הראשונה במזרח אפריקה.
חברי המיסיון הבריטי Mission to Central Africa Universities', שבאו לכאן כדי להפיץ את הנצרות והתנגדו לעבדות, הגיעו לזנזיבר בעידודו של החוקר הסקוטי דייוויד ליווינגסטון. החוקר עצמו התגורר בבית המשמש היום את לשכת התיירות. משם יצא אל מסעותיו בפנים היבשת. במסע האחרון חלה ונפטר בכפר שנמצא בזמביה של ימינו.
את לבו קברו מלוויו מתחת לעץ במקום שבו נפטר. את הגופה נשאו על ידיהם לאות הוקרה במסע רגלי ארוך עד לזנזיבר, ממנה נשלח לקבורה באנגליה. העץ שצמח מעל ללבו של ליווינגסטון נפל לבסוף, ומחלק ממנו, כך מספרים, בנו את הצלב המונח בקתדרלה האנגליקנית. המעוניינים בסיור מודרך במתחם שוק העבדים יכולים להצטרף לסיור באנגלית שעורך דייוויד סת'.
טלפון: 255-24-2235348