שגרירי ישראל

לישראל יש כיום חמישה אתרים הכלולים ברשימת המורשת העולמית, וכן אתר העיר העתיקה בירושלים (שמופיעה ברשימה כהצעה ירדנית משנת 1981, אז ישראל טרם היתה חברה באונסק"ו). בשנים הקרובות תציע ישראל לצרף לרשימה גם את תל דן, אתרי הצפרות בעמק החולה והגנים הבהאים. ואלה האתרים הישראליים שמופיעים ברשימה כיום:

1. העיר העתיקה של עכו

בעכו נשמרים היטב שרידי מבנים מהתקופה הצלבנית מן המאות ה־12 וה־13 ומהתקופה המוסלמית מן המאות ה־18 וה־19. עכו של ימינו היא דוגמה חשובה לעיר עות'מאנית מוקפת חומה עם מרכיבים עירוניים כמצודה, מסגדים, חאן ומרחצאות. האתר נכלל ברשימה מאז 2001.

2. מצדה

האתר הזה הוכנס לרשימה כסמל לממלכה היהודית הקדומה בישראל. ארמון הורדוס במצדה הוא דוגמה לאיכות הבנייה הרומית, והמחנות והביצורים שמקיפים את האתר הם דוגמה יחידה במינה לשיטת המצור הרומית. האירועים הטרגיים שאירעו במצדה הם סמל, לדברי אונסק"ו, למאבק בין כיבוש לשחרור. האתר נכלל ברשימה מאז 2001.

3. העיר הלבנה בתל אביב – התנועה המודרנית
העיר הלבנה מוצגת ברשימת אונסק"ו כצירוף מרתק של סגנונות הבנייה של התנועה המודרנית באדריכלות של תחילת המאה העשרים. מסורות אדריכלות שיובאו מאירופה שולבו כאן במאפיינים מקומיים לכדי מרקם ייחודי. האתר נכלל ברשימה מאז 2003.

4. התלים המקראיים – מגידו, חצור ובאר שבע
שלושת התִלים האלה נבחרו ממאתיים תִלים מקראיים בישראל, ואפשר למצוא בהם שרידים למערכות ניקוז מים ולטכנולוגיות בנייה קדומות. מבנה התִלים מעיד על חשיבותן של דרכים קדומות ומוכיח כי במקום התנהלה פעילות חקלאית ענפה תחת שלטון מרכזי. האתר נכלל ברשימה מאז יולי 2005.

5. דרך הבשמים – ערי מדבר בנגב
ארבע ערי הנבטים חלוצה, ממשית, עבדת ושבטה הן חלק מן הקצה הים תיכוני של דרך הבשמים. הן מעידות על המסחר הרווחי במור ובלבונה ששגשג מן המאה השלישית לפני הספירה ועד המאה השנייה אחרי הספירה בין דרום חצי האי ערב לים התיכון. שרידי מערכות ההשקיה, המבנים והמצודות שבהן מעידים כי תושבי המדבר הצליחו להפריח אותו ולהכשירו למסחר ולחקלאות. האתר נכלל ברשימה מאז יולי 2005.