עשרה טיפים לטרק בטריגלאב

1. צאו לדרך מצוידים כהלכה – נעלי הליכה חזקות, תרמיל טוב, ביגוד תרמי, כפפות, כובע צמר, מעיל פליס, ציוד עזרה ראשונה ובקבוקי מים הכרחיים. מומלץ להצטייד גם במקלות הליכה טלסקופיים. בגובה של יותר מ-2,000 מטר, כאשר הרגליים מסרבות לקבל את הוראות המוח, ובירידות תלולות, הופך המקל לידידו הטוב ביותר של האדם.
2.קחו רק מה שנחוץ – אין בטריגלאב בהמות משא או פורטרים שיסחבו לכם את התרמיל.
3.השיגו מפה טובה – המפה האידיאלית היא מפת 1:25,000 של אזור הטריגלאב, אולם גם מפת 1:50,000 תספיק. את המפות אפשר לקנות במרכז התיירות של אגם בוהין. השבילים מסומנים ומשולטים בעיגול אדום ולבן, ויש ללכת בשבילים מסומנים בלבד.
4. השאירו את ה-GPS בבית – המפות אינן מרושתות, ולכן יקשה עליכם מאוד לפענח את מיקומכם על פי נקודת ציון נתונה.
5. בחרו את המסלול הנכון – כדאי לשים לב לקווי הגובה ולבחור את המסלול כך שלא יהיו הרבה עליות וירידות תלולות. ככלל, הצירים שמחברים בין הבקתות הם הטובים ביותר, כך שציר העובר דרך בקתה ונראה ארוך יותר על המפה – אינו בהכרח איטי יותר, ולרוב יהיה נוח יותר.
6. שימו לב לזמנים הנקובים בשילוט – בדרך כלל הזמנים נכונים אם הולכים ברצף. ליתר ביטחון הוסיפו כשלושים אחוז לזמן הרשום בשילוט.
7. עשו הפסקות אוכל ושתייה. כדאי להצטייד בכיכר לחם, נקניק וגבינה לארוחות הבוקר והצהריים, שאינן מסופקות בבקתות. מתוקים ופיצוחים לפסגה ולפסים תמיד עוזרים. חשוב להצטייד במים בחלק הגבוה של ההר, שבו אין הרבה מים זורמים (כדאי להצטייד בבקתה שבבקעת שבעת האגמים).
8. אל תלכו לבד – אם יצאתם לבד לטרק השתדלו להיצמד למטיילים אחרים. פציעה או צורך בחילוץ באזור הטריגלאב הם בעייתיים.
9. היעזרו בכפפות טיפוס – כך תימנעו מפציעת הידיים בחלקים שבהם נעזרים בכבל מתכת המותקן בסלע.
10. נסו לישון טוב – השינה בבקתות כאשר הן מלאות באנשים קשה עד בלתי אפשרית. שק שינה אינו הכרחי, אך כדורי שינה ופקקי אוזניים אולי יעזרו לכם להירדם.

כתב: דורון מרקל