ערוץ וינטגר: גשר על פני מים רגועים

בלהט הטיול, כאשר רוצים להמשיך ולהגיע למקומות גדולים וכביכול חשובים יותר, קל לוותר על וינטגר (Vintgar). טעות גדולה. דווקא המקום הקטן הזה, ערוץ צר, שמי שלא ביקר בו עלול לטעות ולחשוב לעצמו "נו, עוד ואדי, מה כבר יכול להיות", הוא אחת החוויות המרנינות הזכורות לנו מסלובניה.
ערוץ וינטגר נמצא 4.5 קילומטרים מצפון מערב לבלד. קל להגיע אליו, שלטים מוליכים מבלד עד לכניסה. הביקור עולה 300 טולאר. מיד לאחר מכן אפשר לנשום עמוק ולהתחיל ללכת לאט. אין שום טעם למהר כאן. זהו ערוץ עמוק, צר מאוד, שמלווה את מהלכו של הנהר רדובנה (Radovna). נקודת המבט היא הדבר שמייחד את וינטגר יותר מכל. לאורך 1,600 מטר נבנה, בצניעות ובאיפוק, גשר עץ צר, לא צבוע, צמוד לקיר הסלע. הגשר הזה מאפשר ללכת בנוחיות, ללא כל מאמץ, בלבו של הערוץ היפהפה (גם נכים בכסאות גלגלים יכולים לעבור חלק מהדרך).
כיוון שהגשר תלוי מעל המים, אפשר לראות היטב את הדגים ששוחים בנהר ואת העופות שמקננים על העצים או בקיר הסלע. מדי פעם נחים קצת על ספסלי העץ. כמה פעמים חוצים את הנהר, עוברים מעל מפלים ובריכות ולבסוף מגיעים למפל שום (Sum) הגדול. מכאן, מאחורי בית קפה קטן, יש שביל שמטפס וחוזר לבלד דרך הגבעות. בחרנו לא ללכת בו. בניגוד לכל העקרונות שלנו, רצינו לצעוד שוב בדיוק בדרך בה באנו, ואשתי אמרה: "זו מתנת יום ההולדת שלי. אני לא רוצה שום דבר אחר".

כתב: משה גלעד