עוד חופים מומלצים

> צ'ינקווה טרה. בחבל ליגוריה, על חופו המערבי של המגף האיטלקי, שוכנים חמישה כפרים המכונים צ'ינְקווֶה טֶרֶה (Cinque Terre, "חמש אדמות"). רצועת החוף שבה יושבים הכפרים הללו גדושה בחופים סלעיים עם מים כחולים וצלולים. שני חופים מומלצים במיוחד נמצאים למרגלות הכפרים וֶרנאצָה (Vernazza) ומַנַרוֹלה (Manarola), שבתיהם הצבעוניים גולשים עד למים.
העונה המומלצת לבקר בצ'ינקווה טרה היא בספטמבר, אז החופים כבר אינם צפופים כמו בקיץ, המים שקטים, הילדים יכולים לבלות וההורים – להירגע. אפשר להגיע ברכב (בדרכים צרות ומפותלות, ורק עד לכניסה אל הכפרים) או בקו הרכבת שנוסע בין ג'נובה (Genova) ללה ספציה (La Spezia). בין הכפרים אפשר לטייל ברגל או על גבי פרדות. דרך אחרת להגיע לכפרים היא במעבורת שיוצאת מלה ספציה (טל' 732987־187־39) אתר האינטרנט של לשכת התיירות המקומית www.cinqueterre.it.
ממליץ: ברוך גיאן – צלם נוף ומדריך טיולים

> הים השחור של בולגריה. וארנה (Varna), עיר נמל קטנה (על אף שהיא עיר הנמל הגדולה ביותר בבולגריה), היא גם אתר נופש פופולרי. היא שוכנת על רצועת חוף מקסימה של הים השחור, טובלת בירק, עם המון אטרקציות לילדים. ליד החופים נובעים מעיינות טבעיים של מים מתוקים, שחלקם עוצבו כבריכות במיוחד עבור ילדים.
בווארנה עצמה יש כמה מדרחובים, שבקיץ מלאים בדוכני משחקים (כמו קליעה למטרה) ובכרכרות עם סוסים שאפשר לרכב בהן. העונה המומלצת היא הקיץ, אז מזג האוויר נפלא ומתאים לפעילות במים, וגם התיירים הרבים אינם גורמים לתחושת צפיפות.

> האי קורסיקה. קורסיקה הוא אי קטן (אורכו 185 קילומטר), אבל רצועת החוף שלו משתרעת לאורך של יותר מאלף קילומטר. קו החוף שולח אצבעות של יבשה אל תוך
מי הים. זה אמנם חוף ים תיכוני, אך הוא מוקף חורש אירופי, שלפעמים נושק ממש לשפת המים. בחלק מהחופים יש אטרקציות לילדים – מגלשות ומתקנים בנוסח הלונה גל, אבל בקיץ רבים מהחופים מיועדים לנודיסטים. העונות המועדפות הן האביב או הסתיו, לפני ואחרי הנהירה הגדולה.
מסלול מומלץ מתחיל באיאצ'ו (Aiacciu, אז'אקסיו בצרפתית), בירת קורסיקה, עיר חוף שבה נולד נפוליאון. הבית שלו משמש היום מוזיאון, ואפשר לבקר בו.
משם ממשיכים דרומה בנסיעה לאורך החוף, עד לבוניפאצ'ו (Bonifacio), עיר שיושבת על סלע לבן ומזכירה קצת את ראש הנקרה. מהעיר אפשר לצאת לשיט בין סלעי הגיר הלבן. ההפלגות הללו, שלוקחות את המטיילים בין נקיקים ובתוך מנהרות, מרתקות את הילדים, ולא פחות מזה את ההורים.

> האיים של קרואטיה. מול חופי קרואטיה פזורים יותר מאלף איים, והם אטרקציה אמיתית למשפחות. אפשר להפליג אליהם בסירה מנמלי ספליט (Split) או דוברובניק (Dubrovnik), למשל, ולהתמקם עם הילדים באי עם מעט מאוד אנשים ואפילו ריק לגמרי. ישנן סירות שעושות סיבובים קבועים בין האיים, ואפשר גם לשכור סירה. העונה המועדפת לטיול באיים היא הקיץ.
ממליץ: יואל שתרוג – עורך הצילום של "מסע אחר"