נקודה למחשבה

במבט ראשון, נקודות מפגש גיאוגרפיות הן רק נקודות על המפה. אולם מבט בשטח מגלה כמעט תמיד סיפור מעניין ומעורר מחשבה. קחו, למשל, את נקודת המפגש  31°צ'  35°מז' בישראל. הגיבור הראשי של הנקודה הוא הר צייד, היושב על רכס חתירה – אחד מכמה רכסים בנגב המקבילים זה לזה, שכיוונם הכללי הוא דרום־מערב/צפון־מזרח. רכסים אלה נוצרו בשלהי תקופת הקרטיקון (שהסתיימה לפני 65 מיליון שנה) כתוצאה מפעילות טקטונית, שבמהלכה התנגש הלוח האפריקאי בלוח של אירו־אסיה, מה שגרם בסופו של דבר לסגירת ים תטיס הקדמון ולהתרוממות כמה מרכסי ההרים הבולטים באירופה ובאסיה. באזורנו נוצרה סדרה של שברים וקמטים המכונה "הקשת הסורית". רכס חתירה הוא אחד מקמטים אלה.  
בסביבת הר צייד ישנם כמה אתרים מהתקופה הכנענית וקברים עתיקים (טוּמוּּלי), כנראה מתקופת הברונזה הקדומה. לא הרחק מההר, מצדו הצפוני, מצויות חורבותיה של העיר הנבטית־רומית ממְשית.  
הבוטניקה בנקודת המפגש מרתקת לא פחות. באיזור יש מגוון של צמחייה מדברית. בין היתר אפשר למצוא שם את יַפְרוּק המדבר (Anabasis articulata, שממנו אפשר להפיק סבון, וששפשוף הלחיים עם עליו יעניק להן סומק מיוחד), את לענת המדבר (Artemisia herba-alba, צמח מרפא) ואת אזובית המדבר (Origanum dayi, שמעליה אפשר לחלוט תה עשיר טעם). עוד גדלים שם זוגן השיח (Zygophyllum dumosum), רותם המדבר
(Retama raetam) והאלה האטלנטית (Pistacia atlantica).


תודה למימי (רון) גלבוע, סקרי נוף וצומח – החברה להגנת הטבע