מתפתלים עם הנחל

דרך נהדרת להתרשם מנחל הבשור, מהנוף המקיף אותו ומהאתרים בעלי העניין שבסביבתו, היא לנסוע לאורכה של "דרך הבשור". זוהי דרך נופית אשר נסללה לאורך כעשרים קילומטר במקביל לנחל, בקטע שבין הגן הלאומי אשכול לקיבוץ צאלים.
בצפונה של הדרך שוכן הגן הלאומי אשכול – שטח מטופח ובו עצים וצל, מדשאות ומעיינות חיים. גם אם אינכם נכנסים לבילוי בפארק, כדאי להצטייד במפת דרך הבשור, בתחנת המידע שבשער הכניסה.
טלפון: 08-9985110
דמי כניסה: 18 שקל למבוגר, 8 שקלים לילד

על הכביש הראשי ממש ממול לכניסה לפארק שוכנת חוות יענים פרטית; לא תוכלו להיכנס אליה, אך קשה להתעלם מהצווארים הארוכים והראשים האפרפרים המבצבצים מעל גדרותיה. המשיכו דרומה, על פי השילוט, על דרך הבשור, ותגיעו לשרידי מסילת רכבת שהבריטים סללו במלחמת העולם הראשונה. אפשר להסתפק בתצפית מהדרך, אך מומלץ לחנות ולרדת אל הנחל, להתרשמות מקרוב. בהמשך תגיעו לתל שָרוּחֶן (תל פרע'ה הדרומי). גם כאן מומלץ לחנות, ולטפס ברגל אל התל. מלבד שרידים ארכיאולוגיים מעניינים, הוא מספק תצפית מרהיבה על סביבתו: ביום בהיר תראו מכאן את כל המרחב שבין הר הנגב, דרום הר חברון וכל מישור צפון הנגב.
הדרך ממשיכה אל מעיינות שרוחן, שלמרגלות התל, שם אפשר ללכת עד למים, המוקפים בצמחיית קנה עבותה. המשיכו להדרים עם דרך הבשור, כשמימינכם שדות חקלאיים ומשמאל נופי הנחל. שימו לב לשוני הבולט שבין המרחבים החקלאיים לבתרונות שחרץ הנחל באדמה. קבוצות גדולות של עצי אשל מימין (מדרום) לדרך מסמנות את מקומה של באר רבובה, ששימשה את תושבי הכפר הבדווי ששכן כאן פעם. בהמשך הדרך יש תצפית מעניינת על "מאגרי הבשור" – שלושה מאגרים, שממימיהם מושקים הפרדסים הסמוכים.
כאן משתנה הטופוגרפיה, והנחל חותר בקו התפר שבין אדמת הלס לחולות. המשיכו דרומה עד לאטרקציה שבדרום דרך הבשור: הגשר התלוי. אל תוותרו על טיול חווייתי קצר על הגשר, כשלרגליכם נביעה ובריכת מים גדולה שצמחייה מקיפה אותה. אל תתפלאו אם תראו כאן ציפורים שבאות לשתות מהמים, ואולי גם כמה צבי מים ובעלי חיים נוספים.
דרך נעימה לסיים את המסלול היא לערוך תצפית על סביבתכם מראשו של מגדל התצפית, סמוך לצאלים. אפשר כמובן לנסוע על דרך הבשור בכיוון ההפוך, מדרום לצפון: מתחילים בהליכה לאורך הגשר התלוי ומסיימים בבילוי נינוח בגן הלאומי אשכול.
דרך הבשור – הגעה מצפון: מכביש 241, בין צומת מעון לצומת אורים.
הגעה מדרום: מכביש 222, כשלושה קילומטרים ממערב לצומת צאלים.
www.habsor.co.il