ממדבר סהרה ליקב של רוטשילד

דניאל קרן תוך כדי ריצת המרתון. הריאות כואבות, הגוף עייף, משווע לעצור, לנוח, לוותר

המרתון של ניו־יורק הוא המתוקשר ביותר, עם קרוב ל־30 אלף משתתפים בהפנינג הצבעוני, המוציא לרחובות מאות אלפי ניו־יורקים, לעודד את הרצים בקריאות "Looking good!" המסורתיות. לאורך מסלולו תלויים אלפי בלונים וניצבות עשרות במות עם להקות מוסיקה, אחדים מן המשתתפים בו רצים בתחפושות מרהיבות, והאירוע מכוסה בסיקור טלוויזיוני חי הנמשך שמונה שעות. דומים לו המרתונים של לונדון, פריז וברלין, שגם בהם
כ־30 אלף משתתפים.
המרתון בברלין נחשב למהיר ביותר, ובו גם נשבר השיא בשנה שעברה, כשרונלדו דה קוסטה, רץ ברזילאי אנונימי עד אז, שבר את השיא הקודם וחצה את קו הסיום לאחר שעתיים ושש דקות: זמן ממוצע מדהים של פחות משלוש דקות לקילומטר, לאורך 42.2 קילומטרים. למרתונים הגדולים שייך גם ה־"Comrades Marathon" בדרום־אפריקה, מירוץ בן 90 קילומטרים, המושך 15 אלף משתתפים ונערך 79 שנים ברציפות.
ויש עוד מירוצים, השמורים לאלה שבאמת מיצו את המרתונים ה"רגילים": המרתון ליד הר מטרהורן בשווייץ, שכולו בעלייה; המרתון באיזור האוורסט, בגובה ממוצע של 5,500 מטרים; או מרתון שני האוקיינוסים, החוצה את קוסטה ריקה ממזרח למערב. במרתון הזה, הנערך בשעות הלילה, מלוּּוה כל מתחרה במכונית הנוסעת לפניו ומבריחה את הנחשים העולים בלילה להתחמם על האספלט. ולמי שלא די בכך, ישנם ה־"Stage Races", מירוצים הנמשכים ימים אחדים, כמו זה הנערך במדבר גובי.
מרתון החולות, הנערך במדבר סהרה, מתהדר בתואר המירוץ הרגלי הקשה ביותר בעולם. מסלול המירוץ נשמר בסודיות עד ערב התחרות, כדי לשמור על תנאים שווים ככל האפשר לרצים מכל העולם. המתחרים חוצים את המדבר במשך שבעה ימים של ריצה תחרותית, כשעל גבם הם נושאים את כל הציוד והמזון. ציוד ההישרדות כולל ערכה נגד הכשת נחשים, טבליות מלח למניעת התייבשות, שמיכת אלומיניום מבודדת, נוּרי תאורה ועוד. בשבעת הימים המפרכים הללו משלימים הרצים (כלומר, אלה שעומדים בכך) 250 קילומטרים. קטע הריצה הארוך ביותר הוא בן 76 קילומטרים, ובקטע אחר המרחק הוא כמו במרתון סטנדרטי – 42.2 קילומטרים.
ויש גם אופרה אחרת לגמרי – מרתון "שאטו דה מדוק" (Marathon des Châteaux du Medoc), הנערך באיזור של כרמים ויקבים בצרפת. בתחנות השתייה שלאורך הדרך – שאטו מוטון רוטשילד, פישון לונגוויל ורבות אחרות – נשאלים הרצים "אדום או לבן?", והמסלול מזכיר תפריט יינות יותר מאשר ריצת מרתון.