מידע מעשי

> כללי: ישראלים זקוקים לאשרת כניסה לכל איי פולינזיה הצרפתית. את האשרה אפשר לקבל בקונסוליה הצרפתית בתל אביב, ברחוב בן יהודה 1. יש להצטייד בדרכון (בתוקף לשישה חודשים לפחות), תמונה, ביטוח רפואי ואישור על הזמנת כרטיס טיסה ומלון. פרטים נוספים אפשר לקבל 
בטל' 5208500־03. מחיר אשרת הכניסה: 96 שקל לתקופה של עד שלושים יום; לתקופה ארוכה יותר: 105 שקל.

> כיצד להגיע: הדרך הנוחה ביותר לטוס מישראל לטהיטי היא באמצעות כרטיס סובב עולם, המשותף לחברות התעופה אייר ניו זילנד ואל על. טיסה בכרטיס זה יוצאת מתל אביב להונג קונג, לבנגקוק או לסינגפור; משם לסידני (אוסטרליה) או לאוקלנד (ניו זילנד); משם לאחד מאיי האוקיינוס השקט (הוואי, פיג'י, סמואה, טהיטי, טונגה או איי קוק) ומשם ללוס אנג'לס. ממנה ממשיכים ללונדון (או ליעד אחר באירופה) ובחזרה לתל אביב. את המסלול אפשר לעשות גם בכיוון ההפוך. עבור כל עצירה נוספת באחד מאיי האוקיינוס השקט יש לשלם עוד מאה דולר. הטסים בכרטיס זה צריכים להצטייד באשרת כניסה לארצות הברית.
> מידע תיירותי: מידע תיירותי רב על איי פולינזיה הצרפתית ועל איי המרקיזה אפשר למצוא באתרי האינטרנט:
www.tahiti-explorer.com/index.html
www.tahiti-tourisme.com/en/_menu-principal.html
כמו כן אפשר לפנות ללשכת התיירות הראשית הנמצאת במרכז פאפיטה 
(Papeete), על חוף הים, מול מרכז הקניות בשדרות פוֹמַרֵה 
(Vaima Shopping Center), בטל' 505700־689 או בדואר, לכתובת הבאה:Fare Manihini, Boulevard Pomare,
Tahiti, French Polynesia ,BP 65, Papeete

> גוגן בטהיטי ובאיי המרקיזה: חברות תיירות בטהיטי מציעות סיורים באי בעקבות גוגן, אך הם יקרים למדי ובדרך כלל אינם מעניינים. לעומת זאת אפשר לבקר באי היווה אוֹאָה (Hiva Oa) שבאיי המרקיזה. באי זה בילה גוגן את שנותיו האחרונות ובו מת. שם נמצא שחזור של הבקתה של גוגן וכן מוזיאון המוקדש לו. להיווה אואה אפשר להגיע בטיסה (יקרה למדי) היוצאת משדה התעופה בבירת טהיטי, פאפיטה. הטיסה אורכת כשלוש שעות וחצי. במרכז העיר אטוּאוֹנה (Atuona) שבמרכז האי נמצא מוזיאון גוגן (Ségalen-Gauguin Museum). במוזיאון מוצגים ציורים, צילומים, מכתבים וחפצים הקשורים בצייר המפורסם. המוזיאון פתוח בימים שני עד שישי בשעות
7:30־11:30 ובשבת בשעות 7:30־11:30 (הכניסה בתשלום).
סמוך למוזיאון ניצב Jojo, המטוס
הפרטי ששימש את הזמר המפורסם ז'ק ברל בעת שהותו באי. בשולי העיר, בואכה שדה התעופה, אפשר לראות את מצבת הזיכרון שהוקמה לכבוד ז'ק ברל ב־1993, במקום שבו רצה להקים את ביתו.
> פעילויות בטהיטי: בילוי פופולרי באי הוא ספורט ימי לסוגיו השונים. מומלץ לצאת לטיולי ג'יפים (4X4) בחלקים ההרריים באי. אחת החברות המפעילות טיולי ג'יפים היא Tahiti Safari Expedition. חברה זו מציעה מסלולים של חצי יום ושל יום, הכוללים העפלה להר הגבוה באי ותצפית במפלים וביערות הגשם. הטיולים מתאימים גם למוגבלים בתנועה (מומלץ לתאם זאת מראש). פרטים נוספים אפשר לקבל בטל' 421415־689, בפקס 421007־689 או באתרי האינטרנט:

www.tahiti-4wd.com ;www.tahiti-safari.com
> האי מוראיה: מטהיטי אפשר להפליג במעבורת לאי הסמוך, מוראיה 
(Moorea). הפלגות למוראיה יוצאות מפאפיטה בכל ימות השבוע כל חצי שעה, ומחירן (בכל כיוון) 34 דולרים. משך ההפלגה הוא כעשר דקות. בכפר משוחזר (Tiki) שבמוראיה יש מופעי פולקלור פולינזיים (מצועצעים למדי) וכן מפיקים בו בתשלום טקסי נישואים מסורתיים עבור זוגות המגיעים למקום במסגרת ירח דבש. פרטים נוספים אפשר לקבל באתר האינטרנט: www.tahiti-explorer.com/index.html, תחת ההפניה ל־Moorea.
> לקריאה נוספת: באחרונה יצא תרגום חדש לרשימותיו של גוגן מטהיטי: "נוֹאָה נוֹאָה – יומן טהיטי" (מצרפתית: ס' עלי), הוצאת אסטרולוג, 1999. ספר מומלץ על חייו של גוגן, הכולל רפרודוקציות טובות של ציוריו: Yann de Pichon, Abrams, 1986.,"Life, Art, Inspiration – Gauguin"