לוגיסטיקה של בדידות

הגענו לאיזור ויצאנו ל"מסע קניות מיוחד" לאיתור אי בודד. כמה איים נראו קטנים מדי ולא מעניינים. אחרים היו קרובים מדי לחופי זנזיבר. חיפשנו אי לא קרוב מדי, אבל גם לא באמצע האוקיינוס. באחד האיים המבטיחים גילינו נפלים של תחמושת. התברר שהוא שימש בעבר כבסיס צבאי. לא כזה אי חיפשנו. לאחר חשיבה, בדיקה במפות והתייעצות עם כמה אנשים טובים נפלה האצבע על אי זעיר בשם פונגומה (Pungume). החולדות שדרות בו לא הבהילו אותנו, אבל בכל מקרה לא היתה לנו ברירה: החיה החכמה הזו שוחה ומגיעה לכל האיים באיזור.

איך מקבלים אי בודד?
פונגומה אינו מאוכלס, בעיקר משום שאין בו מקור קבוע של מים מתוקים. האי מוגדר בזנזיבר כשמורת טבע ודיג, ואסור לשהות בו דרך קבע.  לאחר תהליך ממושך, שכלל גם מכתבים ללשכת הנשיא ופגישות עם שרים בממשלה הטנזנית/זנזיברית, קיבלנו היתר חד פעמי לשהייה של שני אנשים לצורכי צילום ומחקר לתקופה של שלושה חודשים.

מה רצינו מהאי הבודד?
פרויקט האי הבודד נועד להיות ניסוי בתנאי מעבדה של זוגיות ובדידות, ניתוק מהציביליזציה המודרנית ומהמתחים בארץ, של שני ישראלים צעירים. האתגר המרכזי לבחינה היה כיצד חיים לתקופה מוגבלת ללא הפינוקים של המעדנייה, ללא החברים והמשפחה, ללא הטלוויזיה והמכונית. משחקי הישרדות טלוויזיוניים רבים נערכו בשנים האחרונות. אולם כאן ניסינו משהו אחר: בני הזוג היו לבד, לגמרי לבד בכל רחבי האי, בלי צוות צילום. התקשורת היתה ערך מוסף לפרויקט, לא אילוץ. רצינו לבדוק אם אפשר להיעזר באינטרנט לצורך הישרדות וגם להפגת הבדידות. נדמה לנו כי זה היה ניסיון ראשון מסוגו.
זכינו לשיתוף פעולה מצד שלטונות זנזיבר (על אף כמה תקלות). אם המדינה הענייה והמרתקת הזו תזכה לקצת יותר תיירים מישראל בעקבות פרסום הפרויקט, זכינו. נמנענו ככל האפשר מפגיעה בטבע של האי וסביבתו, ודאגנו לנקות ולתקן כל פגיעה לאחר פינוי האי.

מה יקרה אם…?
הטרידו אותנו סכנות שונות, החל בבעלי חיים יבשתיים כמו עקרבים, נחשים ועכבישים ארסיים וכלה בקיפודי ים, אלמוגים ודגים ארסיים במיוחד. כאשר הופכים מקום כזה לבית למשך כמה חודשים, צריך להיזהר שבעתיים. במקרה חירום, זמן הפינוי המשוער מהאי היה ארבע־חמש שעות לכל הפחות (שיט בסירה מהירה אל החוף הקרוב ופינוי לבית חולים). ההגעה אל האי תלויה במועדי גאות ושפל, אשר מונעים להתקרב אליו עם סירה במשך כמה שעות מדי יום.
מערך אבטחה מורכב הועמד למקרה חירום. בני הזוג צוידו בערכה רפואית, שהותאמה לשהות באי. הם התבקשו לקיים קשר רדיו יומי רציף, לפחות פעם ביום, עם איש הקשר שלנו בזנזיבר. במשך כל תקופת שהותם באי היה צוות חילוץ עם סירת מנוע בהיכון בחוף זנזיבר ובפטרולים בים.

אינטרנט באי בודד?
כיצד מחברים אי בודד לאינטרנט? פוּנְגוּמֶה חסר כל תשתית. אין בו קווי חשמל ובוודאי לא קווי טלפון. בדקנו כמה אפשרויות, החל משימוש במערכת מהירה של טלפון לווייני (שאמורה לאפשר העברת קבצים בפרק זמן קצר יחסית) וכלה בשימוש בצלחת מיוחדת לקליטת לוויינים. לאחר דיונים ממושכים החלטנו להשתמש במערכת אלחוטית שמייצרת חברת אלווריון. המערכת, שהוטסה במיוחד מהארץ, הותקנה באי על ידי מומחי חברת האינטרנט הזנזיברית – זנזינט, וכללה גם שתי תחנות ממסר להעברת הנתונים. המרחק מהמשדר המיוחד שהותקן ביבשת אל האי הוא כ־42 קילומטרים. וכך, בשעת הערב יכלו שני השורדים להתיישב לרגע, להדליק את המחשב הנישא שהיה ברשותם ולהתחבר אל העולם בהקשת מקש.

אז מה למדנו? מסקנות ראשוניות
+ שאפשר לשרוד על אי בודד, בעזרת ניסיון, תושייה ולימוד.
+ שידידות וחברות יכולות להתחזק במצבים קשים, ושבניגוד לתחזיות הסובבים, אפשר להסתדר בלי לריב.
+ שאפשר להשתמש באינטרנט לקבלת עזרה בהישרדות בזמן אמיתי: לייעוץ בשיטות דיג, להישמרות מפני מפגעים שונים ולקבלת מידע על בעלי חיים וצמחים ביבשה ובים.
+ שאי אפשר לברוח לגמרי מהציביליזציה, אפילו באי בודד. ואולי גם לא צריך.

עמי בן־בסט וגיל אל־עמי
"מסע אחר"