ישראלים למען טיבטים

ב־10 במרץ יצוין בעולם יום השנה לטרגדיה הטיבטית ולהתקוממות נגד הדיכוי הסיני בטיבט. בתאריך זה, ב־1959, עשר שנים לאחר פלישת סין לטיבט, קם העם הטיבטי להגן על מנהיגו הרוחני, הדלאי לאמה ה־14, מפני ניסיון של הכובש הסיני לסלק את המנהיג ולהכניע את המאבק לחירות. לאחר איום ממשי על חייו, הצליח הדלאי לאמה לברוח יחד עם כמה רבבות טיבטים להודו, וקבע את מושב ממשלת טיבט הגולה בדהרמסאלה. הטיבטים, ואיתם כ־300 ארגונים של ידידי טיבט ברחבי העולם, מציינים את היום באירועים תרבותיים, ימי זיכרון לקורבנות הדיכוי ועצרות לתמיכה ולגיוס משאבים למען הקהילה הטיבטית הגולה. בישראל מציינת את היום הזה, כבכל שנה, עמותת יטי"ב – ידידי טיבט בישראל.
עמותת יטי"ב פועלת מאז 1989 להגשת סיוע הומניטרי לקהילה הטיבטית הגולה, במיוחד באמצעות מסירת ידע ישראלי, ולהעלאת המודעות בארץ באשר לאומה הטיבטית ומורשתה, המצויה בסכנת השמדה. בנוסף לכינוסים שונים שעורכת העמותה, שליח מטעם יטי"ב נמצא בדהרמסאלה במטרה לקדם פרויקטים שונים וליזום חדשים, במשותף עם הקהילה הטיבטית הגולה ועם ממשלתה. פרויקטים הנמצאים בשלבים שונים של עבודה, בנוסף להקמת המוזיאון: אירוח 15 חקלאים טיבטים בישראל להשתלמות של שנה במושבים בערבה; סיוע בהקמת מפעלים חקלאיים ובפיתוח מערכת הדרכה לחקלאים; הכשרת ארבעה תלמידים טיבטים במוסד חינוכי בארץ, כבסיס לפיתוח מנהיגות צעירה; הקמת מרכז להכשרה מקצועית וחברתית לפליטים שהגיעו באחרונה מטיבט. בימים אלה החלה יטי"ב בפיתוח רשת של מתנדבים, בהם רופאים, רופאי שיניים, עובדים סוציאליים ואחרים, לשם עבודה של כמה חודשים בקרב הטיבטים. העמותה מארגנת גם סמינר בינלאומי שייערך בישראל, בהשתתפות מנהיגי דת בודהיסטים בולטים, ויעסוק בחלקה של הדת בסכסוכים בינלאומיים.
תרומות לעמותת יטי"ב ולהקמת המוזיאון אפשר להעביר בצ'קים לכתובת: יטי"ב, ת.ד. 41113, יפו 61410. העמותה מציעה לישראלים הרוצים לאפשר לילדים טיבטים חינוך מעולה בפנימייה, לתרום באמצעותה (25 דולר בחודש בלבד). התורמים יוכלו להיות בקשר אישי מתמשך עם הילד שתרמו לחינוכו. פרטים על פעילות יטי"ב, הצטרפות, התנדבות ותרומות אפשר לקבל בטל' 5259696־03 או באתר האינטרנט של יטי"ב: www.tibet.org.il. דואר אלקטרוני: platt@inter.net.il.