יוהנסבורג רבתי

ב-1853 התגלה לראשונה זהב באזור יוהנסבורג (Johannesburg, ובקיצור Jo’burg) של ימינו. כשלושים שנה לאחר מכן נוסדה העיר, ששגשגה במהירות. כמו במקומות אחרים גם כאן משך הזהב מחפשי התעשרות מהירה (הגולד ריף סיטי, מאתרי התיירות המוכרים בעיר, משחזר את אותם ימים). חלק מהכורים הגיעו לכאן מעבר לים: מוויילס, מקורנוול ועוד, וחלקם היו מקומיים: איכרים אפריקנרים ואפריקאים כפריים. כעשר שנים לאחר הקמתה, כבר התגוררו בעיר כמאה אלף בני אדם.
כיום חיים ביוהנסבורג רבתי כארבעה מיליון בני אדם, רובם שחורים המתגוררים בפרברים. סווטו (Soweto), מדרום-מערב למרכז העיר, היא עיירת השחורים המוכרת יותר לאוזניים מערביות. לבנים מעטים מבקרים כמעשה שבשגרה בסווטו, שם רחשה ההתנגדות לאפרטהייד במשך כשלושים שנה. מרבית הבתים בעיירה זו דלים (רובם פחונים, אולם יש גם אזורים עם בתים של ממש), והפשע גואה. לכן בקרו במקום עם מדריך מהימן והימנעו מטיול עצמאי.
כמחצית ממקרי גנבות הרכב במדינה מתרחשים ביוהנסבורג, והפשיעה האלימה שם רבה. הקפידו על נעילת דלתות וחלונות המכונית בזמן הנהיגה, בדקו מראש את נתיב הנסיעה, הסתייעו בצוות המלון בתכנון הטיול והימנעו מטיול בלילה ומנסיעה בתחבורה הציבורית. אפשר גם להצטרף לסיורים המאורגנים על ידי חברות שונות. באתר האינטרנט שכתובתו www.joburg.org.za תמצאו מידע על חברות אלה, וגם כללי זהירות, מסעדות, מוזיאונים וטיפים.
MuseumAfrica הוא מהמוזיאונים הידועים בעיר. התצוגה בו מוקדשת להיסטוריה של חבל הארץ שמדרום לנהר הזמבזי (Zambezi) ועד לכף התקווה הטובה. כתובת: 121 Bree Street, Newtown.