טריוויה

> מסופר על היועץ הראשי של מלך פרס במאה העשירית כי הוא נהג לשאת את ספרייתו, שכללה לא פחות מ־117 אלף ספרים, לכל מקום שאליו הגיע. הספרים הועמסו על גמלים לפי סדר האותיות, וכל גמל אומן ללכת אחר הגמל שנשא את האות הקודמת לו בסדר.

> ב־1956 הראה סקר דעת קהל של "גאלופ" כי לא פחות מאשר 35 אחוזים מהאוכלוסייה מאמינים שהמלכה אליזבת השנייה נבחרה על ידי אלוהים.

> על פי הדעה הרווחת, קסרקסס הראשון, שמלך על פרס מ־485 עד 465 לפני הספירה, הוא המלך אחשוורוש, הנזכר במגילת אסתר.

> גני לוקסמבורג שבפריז ניטעו בפקודתה של מארי דה מדיצ'י, אלמנתו של מלך צרפת אנרי הרביעי. היא החליטה לנטוע גנים שיזכירו לה את הגנים פלאצו פיטי וג'יארדינו די בובולי, שבהם טיילה בעיר הולדתה, פירנצה.

> המלוכה המתועדת הארוכה ביותר היא זו של מלך מצרים פפי השני, שמלך מ־2281 לפני הספירה במשך 94 שנה.

> הוואי היא המדינה היחידה בארצות הברית שבה היה שלטון מלוכני. בארמון המלוכה, שהושלם בשנת 1882, בעת כהונתו של המלך האחרון של הוואי, דיוויד קאלאקאואה, היה חשמל שנים רבות לפני שהחשמל הגיע לבית הלבן. כיום משמש ארמון המלוכה כמוזיאון.

> בשנת 1972 גילו שני פרופסורים מבוסטון כי דמותו הספרותית של הרוזן דרקולה, אותו ערפד רב און דמוי אדם שמופיע בלילות, מבוססת על דמות היסטורית ידועה לשמצה – ולאד השלישי, שכונה ולאד צפש ("המשפד"), נסיך טרנסילבני אכזר ונורא ממשפחת דרקול, ששלט בוולאכיה במאה ה־15 (ראו "מסע אחר" 114).

> עבד אל־מוטדיד, מלך המוּרים בספרד, מצא שימוש מקורי לגולגולות אויביו. הוא הפך אותן לאגרטלים.

> המלך ריצ'רד לב ארי כונה גם "המלך הנעדר". בעשר שנות מלכותו, בשנים 1189־1199, הוא שהה באנגליה כשישה חודשים בלבד. את שאר זמנו הקדיש בעיקר למסעות הצלב. 

כתבה: גילה קולקה