טריוויה

רבים מאמינים ששוקולד הוא אפרודיזיאק, בעל יכולת לעורר מינית. מספרים על קזנובה שלא היה נכנס למיטה בלי שוקולד, וגם מדאם דוּ בארי, הוללת ידועה, הלעיטה את מאהביה בשוקולד למען יגבר אונם. 

על המרקיז דה סאד מספרים שקשר בין שוקולד להנאה מינית, ושערך נשפים של סקס ושוקולד. המרקיז היה כה מכור לשוקולד, עד שגם כשהיה כלוא בבית הסוהר, היה חייב לקבל את ה"מנה" שלו, ואשתו סיפקה לו שוקולדים באופן קבוע. 

מבחינה מדעית, ככל הנראה שוקולד אינו אפרודיזיאק, אבל יש קשר בינו ובין התאהבות: שוקולד מכיל חומר שנקרא פנילתילאמין, שהוא החומר הכימי שמייצר המוח בזמן התאהבות. רמות גבוהות שלו במוח גורמות לתחושות של משיכה ותענוג.

נפוליאון היה מכור לשוקולד, ותמיד לקח איתו שוקולד לשדה הקרב. 

שוקולד "מקופלת" הישראלי מיוצר ברציפות מאז שנת 1935 ונמצא באופן קבוע ברשימת חמשת החטיפים המתוקים הנמכרים ביותר בארץ.

החברות "נסטלה" ו"מרס" מתחרות ביניהן על תואר יצרנית השוקולד הגדולה בעולם. חברת "הרשי" היא יצרנית השוקולד הגדולה ביותר באמריקה. יחד מייצרות "מרס" ו"הרשי" 18 מתוך 20 הממתקים הנמכרים ביותר בארצות הברית.

בשוקולד יש יותר מ־500 חומרי טעם – יותר מכפול מאשר בתות שדה או בווניל. 

מקסיקו, ונצואלה ואקוודור הן ככל הנראה בית הגידול המקורי של צמח הקקאו. מטעי הקקאו התפשטו דרומה, בעיקר לברזיל, ובסוף המאה ה־19 חצה הצמח את האוקיינוס והשתקע במערב אפריקה. מאז אמצע המאה העשרים ניטעו בהצלחה מטעים במלזיה ובאינדונזיה.

במהלך פחות ממאה שנה גדלה בשווייץ צריכת השוקולד הממוצעת השנתית לאדם פי 12 –  מקילוגרם אחד בשנת 1905 לכמעט 12 קילוגרם בשנת 2000.

אלפרד היצ'קוק השתמש בסירופ שוקולד כדי להשפריץ בנדיבות את דמה של הקורבן בסצנת הרצח המפורסם במקלחת בסרט "פסיכו". מכיוון שהסרט צולם בשחור־לבן, התוצאה אמינה להפליא. 

מפעלי השוקולד של טובלרון בשווייץ מייצרים כל יום כמות השווה ל־283 קילומטר של חפיסות טובלרון. רוב המכירות מתבצעות בחנויות דיוטי פרי ברחבי העולם.

חוף השנהב היא יצרנית הקקאו הגדולה ביותר בעולם, ואחריה אינדונזיה, גאנה, ניגריה, קמרון, ברזיל ואקוודור. מערב אפריקה מספקת 67 אחוז מצריכת הקקאו העולמית.