טריוויה

> מסופר על הקיסר הראשון של סין, שנולד ב־259 לפני הספירה, כי הוא היה אחוז חרדה מפני האפשרות שיירצח. הוא נקט אמצעים קיצוניים להגן על עצמו, בין השאר על ידי בניית מאה ארמונות בעיר הבירה כדי שיוכל לעבור ביניהם בלילות. הוא גם העסיק את מוזיקאי החצר בכתיבת שירים על הנצח ושלח חוקרים ואלכימאים לבדוק שיקויים שיהפכו אותו לבן אלמוות.

> לא כל המלכים הספיקו למלוך די זמן כדי להפגין כישורים מלכותיים. גרוע במיוחד היה גורלם של אלה שמלכו זמן קצר כל כך, שצייר החצר לא הספיק לצייר את דיוקנם. כך, למשל, אדוארד החמישי, הספיק למלוך חודשיים לפני שהודח על ידי דודו ריצ'רד, הדוכס מגלוקסטר.

> האפיפיור עורר לאחרונה מחלוקת חדשה כשבחר להפוך לקדוש את קרל הראשון, שליט הקיסרות האוסטרו־הונגרית האחרון, שצבאו עשה שימוש בגזים רעילים במלחמת העולם הראשונה.

> הסברה שניתוח קיסרי נקרא על שמו של יוליוס קיסר שנולד בניתוח קיסרי אינה הגיונית. בימיו של יוליוס קיסר הנשים לא היו שורדות ניתוח כזה, ואילו אמו של יוליוס קיסר היתה רבת פעלים גם לאחר היוולדו.

> ארמון טאג' מהאל שבאגרה, הודו, נבנה על ידי הקיסר המוגולי שאה ג'האן, לזכרה של אהובתו ארג'ומנד באנו בגום, הידועה יותר בכינוי מומטאז מהאל, "נזר הארמון". ב־1631, כאשר כרעה ללדת את בנם ה־14, מתה מומטאז. בקשתה האחרונה היתה שהעולם כולו יידע כמה גדולה היתה אהבתם. הקיסר התנתק מניהול האימפריה המוגולית והתמסר לבניית המונומנט, בעזרת עשרים אלף פועלים שעמלו במשך כעשרים שנה עד שהושלם המבנה הסימטרי.

> עד היום לא נפתרה התעלומה מי היה האיש המסתורי שנכלא על ידי המלך הצרפתי לואי ה־14 בבסטיליה ב־1687 וכיסה את פניו במסכה עשויה ברזל עד ליום מותו ב־1703.