טריוויה

> רכס הטאורוס, כ־1,400 קילומטר אורכו, נפרש מדרום־מערב תורכיה, בין העיירות בודרום ומרמריס, ועד לימת ואן שבמזרחה. אבל הוא רק חלק משרשרת הרים גדולה בהרבה: השרשרת האלפינית. זו מתחילה בהרי הפירנאים שבגבול ספרד־צרפת, ממשיכה בהרי האלפים של אירופה, עוברת דרך רכסי הטאורוס שבתורכיה, וממשיכה אחרי תורכיה מזרחה, אל הרי קווקז ופמיר ומשם להימלאיה שבמזרח אסיה.

> המשקה האולטימטיבי של תורכיה, התה, מגיע מחופי הים השחור, שם מגדלים אותו על מורדות ההרים ושם ממוקמים גם מפעלי הייצור שלו. התה התורכי המשובח, עז הטעם, מוגש בכוסות זכוכית קטנות, ובדרך כלל כוס אחת לא מספיקה. מחיר כוס תה שווה ערך ל־15 אגורות בבתי תה בכפרים נידחים, ולשקל במסעדות יוקרה.

> עמק גרמה היה מרכז שלטוני כבר בתקופה ההלניסטית והרומית. יש עדויות רבות מתעודות המזכירות קשרי מסחר בתקופה זו בין יהודי קפדוקדיה וארץ ישראל, וידוע אפילו כי אחת מבנות משפחת הורדוס נישאה לנסיך מבית המלוכה הקפדוקי.

> מיקומה האסטרטגי של טרסוס הביא לכך שכמה מגדולי הכובשים שעברו באסיה הקטנה בדרכם מיוון או מרומא אל ארץ ישראל ומצרים חצו כאן את הרי הטאורוס. שניים מהם היו אלכסנדר מוקדון, בדרכו לכיבוש ארץ ישראל, מצרים ופרס, ומרקוס אנטוניוס, בדרכו לפגישה עם קליאופטרה במצרים.