ומה עם מגדל אייפל?

עיון מדוקדק וקצת קנטרני ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו מעורר כמה תהיות. המטרידות ביותר הן השאלות שעוסקות באתרים שלא מופיעים ברשימה ובחלוקה הלא מאוזנת בין אתרי טבע לאתרי תרבות.
דוגמה פשוטה: צרפת, לא מדינה מקופחת בכל מה שקשור לאתרי מורשת עולמית, מחזיקה ברשימתה 29 אתרים מוכרזים. באופן לא מפתיע נכללים ברשימה ארמון ורסאי, הקתדרלה בשארטר ומון סן מישל. מרכז פריז, יעד התיירות מספר אחת בעולם, זוכה ברשימה העשירה הזאת לאתר אחד בלבד: גדות הסן. המצב הזה מותיר מחוץ לרשימה אתרים חשובים, מפורסמים ומרכזיים לתרבות העולמית כמגדל אייפל, שער הניצחון, מוזיאון לובר ועוד רבות משכיות החמדה של העיר. אין ספק כי כדי לאזן את הרשימה העולמית יואט בשנים הקרובות קצב הכנסת אתרים מצרפת, ואולי אפילו ייעצר כליל. מכיוון שכך ייווצר פער בין מה שמובן מאליו לרוב אוכלוסיית העולם ובין המציאות.
דוגמאות אחרות: קניה הכניסה עד כה לרשימה רק שלושה אתרים — ימת טורקנה, הר קניה והעיר העתיקה של לאמו. מצב כזה, שבו מדינה שיש בה כמה משמורות הטבע החשובות, הגדולות והיפות בעולם מכניסה לרשימה רק שני אתרי טבע, נשמע מוזר. הסיבות לכך נעוצות בעיקר בפוליטיקה הפנימית הסבוכה של קניה ובמאבקי הכוח והשליטה בה. התוצאה: שמורות בעלות חשיבות עולמית כאמבוסלי, מסאי מרה, טסאבו, ואגם נקורו אינן זוכות להיכנס לרשימה.
אצל השכנה טנזניה המצב טוב יותר רק במעט. כאן הוכנסו לרשימה שישה אתרים, אבל רק ארבעה מהם אתרי טבע: נגורונגורו, קילימנג'רו, סרנגטי וסלאוס.
מצב הפוך, מוזר לא פחות, אפשר למצוא ברשימה האמריקאית. עשרים אתרים יש לארצות הברית ברשימת אונסק"ו. שמונה בלבד הם אתרי תרבות ותריסר הם אתרי טבע. התבוננות ברשימת אתרי התרבות האמריקאית מעלה תהיות לא מעטות. ניו יורק, ללא ספק עיר חשובה לתושבי העולם, זוכה לייצוג באתר אחד בלבד — פסל החירות. האם גורדי השחקים המדהימים של מנהטן או אפילו רק האמפייר סטייט בילדינג, מקומות שב־11 בספטמבר 2001 הוכח שהם זקוקים להגנה, אינם ראויים להיכנס לרשימה? האם מרכז העיר סן פרנסיסקו אינו נכס תרבות עולמי? ומה באשר לרובע הצרפתי בניו אורלינס? כל אלה אינם מופיעים בשמינייה האמריקאית.
החלוקה הלא מאוזנת בין אתרי תרבות לאתרי טבע בולטת בייחוד ברשימה האיטלקית. ארבעים אתרים מופיעים ברשימת ארץ המגף, אבל רק אחד מהם — האיים הליפריים – אתר טבע. חוף אמלפי היפה אמנם נכלל ברשימה, אבל כאתר תרבות.
תהיות ישראליות? ישראל לא מציגה עדיין אף אתר טבע ברשימה העולמית. אגם החולה אמור להופיע באחת ההצעות הקרובות. יפו, הרובע העתיק של רמלה, אשקלון וקיסריה הן ערים עתיקות וחשובות, אבל כולן רחוקות עדיין מרשימת אונסק"ו.
משה גלעד