הפארק הלאומי דוניאנה: ביתם של העופות הנודדים

בשפכו של נהר הגוודלכיביר לאוקיינוס נמצא הפארק הלאומי דוניאנה (Parque Nacional de Doñana), שמורת טבע מעניינת המהווה את אחד מבתי המחיה החשובים של בעלי חיים באירופה. כאן נמצא מקום הקינון והמעבר של הכי הרבה עופות נודדים ביבשת, כמו גם הריכוז הגדול ביותר בספרד של בעלי חיים.

הייחוד הגדול של דוניאנה הוא שבמשך החורף, כאשר זורמים בנהר מים רבים, האזור כולו מוצף והופך לשטח שאפשר לנוע בו רק בסירה. בקיץ יורד מפלס המים, השטחים הרחבים מתייבשים, והמבקרים נעים בין עצים, דיונות חול צהבהבות, ערימות של סחף ובוץ שמשנות את תוואי הדרכים ושלוליות גדולות של מים שמתייבשות אט אט. בין כל אלה אפשר לראות בעלי חיים ועופות רבים, בהם אנפות, פלמינגו, פרסים ואפילו נשרים.

הביקור בפארק, בגלל אופיו המיוחד ובגלל המגבלות הרבות המוטלות על המבקרים כדי לשמר את הטבע, אינו פשוט. מבקרים שבוחרים לנסוע בו במכוניתם יוכלו לנסוע על הכבישים המחברים בין מרכזי המבקרים שבפארק. סביב כל מרכז מבקרים יש שבילי הליכה, נקודות תצפית ופינות מסתור. הטוב ביותר הוא להגיע אל מרכז המבקרים אל אסבוצ'ה (El Acebuche), בחלקו הצפוני של הפארק: מן העיירה אלמונטה (Almonte) נוסעים לכיוון דרום-מזרח על כביש 483A, על פי שילוט מסודר שמפנה אל הכניסה לפארק. נקודות התצפית שצמודות למרכז המבקרים צופות אל לגונה גדולה.

אפשרות נוספת, טובה יותר, לביקור בשמורה היא בסיור פנימי מאורגן שיוצא ממרכז המבקרים אל אסבוצ'ה פעמיים ביום, ב-8:30 וב-17:00 (ביום ב' לא תמיד מתקיימים סיורים – בררו מראש). יש להזמין מקום מראש.
טלפון: 959430432.
עוד פרטים תוכלו לקבל במשרד התיירות של דוניאנה. טלפון: 34-959443808.
www.andalucia.com/environment/protect/donana.htm
www.turismodedonana.com/ 

כתב: משה גלעד