המלצות – קניות

אין לזה סוף, בעיקר כשמדובר במוצרים מסורתיים: ג'לביות, בדים, חפצי קרמיקה, מוצרי נחושת, כלי כסף, מוצרי עור, תכשיטים ושטיחים בֶרבריים וערביים. יש תיירים שחוזרים גם עם רהיטים ודלתות. המשא ומתן בנושא התשלום הוא עניין של תרבות וכשרון. הביקור בחנות כרוך בלחץ לא מתון מצד המוכרים. המחירים לא מסומנים, התקשורת לקויה והמוכר מנוסה ומיומן.
אם התמקחות בשווקים אינה המומחיות שלכם, נסו לשנן את הכללים הבאים:
* בכל עיר גדולה במרוקו יש חנות ממשלתית, המציעה את כל המוצרים המסורתיים. המחירים בה מסומנים, ואתם חופשיים להסתובב בלי לחץ. מי שממש לא רוצה חווית משא ומתן יקנה שם. אחרים יכולים לקבל במקום מושג על המחיר שראוי לשלם.
* אם אתם מרגישים שאתם חייבים לקנות, ועכשיו, אתם נמצאים בעמדת נחיתות. תמיד יש עוד חנות, ואם תעבירו למוכרים את התחושה שלשם אתם בדיוק הולכים, או שאתם מוותרים על העסקה, תזכרו מיד בירידה חדה במחיר.
* במידה שאינכם אספנים מושבעים, ותרו על פריטי אספנים ועתיקות. ייצור מוצרים "ישנים" הוא תעשייה רווחת, ורק מומחה יבחין בין זיוף למוצרי עתיקות אמיתיים. המבחן החשוב הוא האם זה מוצא חן בעיניכם או לא.
רוב החנויות במרוקו נפתחות ב-8:30, נסגרות ב-12:00 למנוחת צהריים, נפתחות שוב ב-14:00 ופועלות עד 18:00 לערך.

חנויות מומלצות
בפאס
שתי חנויות המזכרות הבאות סמוכות זו לזו, למי שרוצים לוותר על אווירת המיקח והממכר של השוק. במקום תמצאו מבחר גדול של כלי קרמיקה, נחושת, כסף ועוד. המחירים בהן הוגנים, ואיש לא יפריע לכם לבחון את הסחורה:
ממן (Maman): כתובת: Chefchauni 12. טלפון: 212 -05-622394.
שז אזלארב בן עבד-ל-ג'ליל (Chez Azelarbe Ben Abdeljalil): כתובת: Chefchauni 6. טלפון: —212-05-622966.
חנות השטיחים קואן ברבר (Coin Berbere): בסופו של דבר, בכל המקומות תמצאו אותם שטיחים ואותם סיפורים. כאן לפחות ישרתו אתכם בני משפחת בוזידי אידריסי (Bouzidi Idrissi) באווירה נעימה, ובלי הלחץ האופייני לחנויות שטיחים רבות במרוקו. כתובת: Tal'a el-Kebira 67, העיר העתיקה. טלפון: 05-636946- 212
במרכש
חנות הספרים ליברֶר פפטרי שט (Librairie Papeterie Chatr) מתמחה בעיקר בספרים בצרפתית, אבל יש בה גם ספרים רבים באנגלית, ומבחר גדול של אלבומי תמונות ממרוקו. כתובת: Avenue Mohamed V 19, שכונת גליז (Gueliz). טלפון: 212-44-447997, 212-44-448901. 

ממליץ: מוטי סלומון