המלצה: תענוגות בטרסטברה מעבר לנהר

אלפי איטלקיות יפהפיות, איטלקים שחמחמים ותיירים מכל המינים והצבעים חוצים מדי ערב את נהר הטיבר על פונטה סיסטו (Ponte Sisto), גשר המחבר בין מרכז רומא לטרסטברה (Trastevere), הרובע "שמעבר לטיבר". הם באים לטייל, לשמוע מוזיקה ובעיקר לאכול ולשתות במקומות הבילוי העממיים של הרובע הימי ביניימי, שתושביו מחשיבים את עצמם לרומאים האותנטיים ביותר.

בעבר הרחוק היו כאן גינות ירק ובוסתנים של משפחות מכובדות כמו זו של יוליוס קיסר. מאמינים שגם קליאופטרה חיה כאן. לאחר נפילת האימפריה עברו לכאן קהילות של סוחרים יהודים וסורים, ובראשית ימי הביניים הפכה טרסטברה לרובע המרכזי של המעמדות הנמוכים. עם הזמן הפכו המאפיינים הייחודיים של תושביה – ציניות, גאווה, עצמאות, הומור על גבול הוולגריות, אהבת אוכל, השתייה והחיים הטובים – לתמצית הרומאיוּת עצמה.

זו ההרגשה גם כיום, כאשר ברובע חיים זה בצד זה רומאים ותיקים, אמנים אמריקאים, בעלי בוטיקים אופנתיים והרבה שפים, טבחים ומלצרים, שהופכים את טרסטברה לרובע הכי טעים ברומא.

נעים להסתובב סתם ככה, ללא מטרה, בסמטאותיו הצרות, מרוצפות האבן, של הרובע. אל דאגה, לא תלכו לאיבוד. כמעט כל הסמטאות מובילות לפיאצה סנטה מריה אין טרסטברה (Piazza Santa Maria in Trastevere). בלב הכיכר ניצבת מזרקה שבנה בשנת 1692 קרלו פונטנה, ובשוליה בתי קפה ומסעדות, שמהם אפשר להביט על כנסיית סנטה מריה אין טרסטברה, הכנסייה העתיקה ביותר ברומא המוקדשת לבתולה.

זה מקום מצוין לנוח בו לאחר קניות בשוק המזון הפתוח שפועל מדי בוקר בפיאצה סן קוזימטו (Piazza San Cosimato) או לאחר ארוחה טובה בפיצריות המעולות איבו ודי ויטוריו, בפיצרייה-מסעדה דה ג'ילדו, באוסטריה המתמחה בדגים ומאכלי ים אוסטרייה דר בלי ובעוד המוני בתי אוכל משפחתיים, עממיים, זולים, רועשים וטעימים עד מאוד.

איבו (Ivo)
כתובת: Via di San Francesco a Ripa 158

די ויטוריו (Di Vittorio)
כתובת: Via di San Cosimoto 14A

דה ג'ילדו (Da Gildo)
כתובת: Via della Scala 31A

אוסטרייה דר בלי (Osteria Der Belli)
כתובת:Piazza di Sant’Apollonia 9-11 

כתב: אורן קנר