המלצה: שיאים של נצרות

נוסף על הכנסיות הבולטות כאטרקציות תיירותיות מומלץ לבקר בכנסיות הבאות:
שיא של אדריכלות בארוקית: כנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה (Santa Maria della Vittoria)
במקור נקראה הכנסייה על שם פאולוס. בשנת 1620 סופחה בוהמיה לאימפריה ההבסבורגית, ותושביה חזרו לחיק הנצרות הקתולית. ראש המסדר הכרמליטי נשא אז על צווארו ציור של לידת ישו. הציור הובא לפראג ומשם לרומא. תחילה הוא נלקח לכנסיית סנטה מריה מג'ורה, ואחר כך לכנסייה הזאת. אז שינו את שם הכנסייה והקדישו את הניצחון הקתולי למריה.

עיצוב הכנסייה הוא משיאי האדריכלות הבארוקית. הציור של לידת ישו נשרף ב-1833, אך עותק שלו מוצג במזבח הכנסייה. גולת הכותרת היא קאפלה קורנארו (Cappella Cornaro), שנבנתה על ידי ברניני ב-1646. במרכזה ניצב פסלו "האקסטזה של תרזה הקדושה". ברניני פיסל את דמותה של תרזה הקדושה מאַווילה, לאחר ששמע על חזיונה. מצדי הקאפלה מפוסלים בני משפחת הקרדינל קורנארו כשהם צופים בקדושה. הכניסה חופשית.
כתובת: 17 Via XX Settembre.
מטרו: קו A, תחנת Republica.
טלפון: 42740571- 39-06
שעות הפתיחה: מדי יום 12:00-7:00, ו-19:00-15:30.

דמויות נשפכות ואקוסטיקה מרשימה: כנסיית ג'זוּ (Chiesa del Gesu)
הכנסייה הישועית הראשונה ברומא. הכנסייה נבנתה לאחר שב-1558 הטיל הקרדינל אלסנדרו פרנזה את מלאכת הבנייה על ראשי המסדר הישועי. חזית הכנסייה עוצבה על ידי ג'אקומו דלה פורטה ומשלבת אלמנטים מהרנסאנס והבארוק. פנים הכנסייה תוכנן כחלל אחד גדול, ונהנה מאקוסטיקה מרשימה (הישועים, שעסקו במסיונריות, ראו חשיבות רבה בהטפה).

אולם הכנסייה מעוטר בפסלי שיש וזהב, ובהם פסל "נצחון האמונה על המינות". ראויות לציון תקרת הכנסייה, ובה הציור "נצחון השם ישו" שנראה כאילו דמויותיו "נשפכות" על הקירות, והקאפלה של איגנציוס הקדוש (מייסד המסדר הישועי), שתוכננה על ידי אנדריאה פוצו

כתובת: Piazza del Gesu.
טלפון: 06-697001- 39
שעות הפתיחה: מדי יום 12:30-6:00, 19:30-16:00. 

ד"ר אביעד קליינברג – היסטוריון, מתמחה בתולדות הנצרות, 
ראש החוג לבי.איי כללי באוניברסיטת תל אביב ומרבה לבקר ברומא