המלצה: לראות את השדים האדומים של אנגליה

מגרשה של מנצ'סטר יונייטד, אולד טראפורד, הוא מגרש הכדורגל הגדול ביותר באנגליה. 67,603 אנשים יכולים להיכנס אליו. הממוצע בעונה שעברה היה 67,489. עשרות אלפי האוהדים יושבים צמוד, כמעט נוגעים באלילים. ככה זה – יש כדורגל, ויש כדורגל אנגלי.
עבור חובבי כדורגל, גדולים וקטנים, שמבקרים באנגליה, זו חוויה מסעירה לצפות במשחק ולהצטרף לכל מה שמסביב לו, משום שבניגוד לארץ, חוויית הכדורגל האנגלית לא מרוכזת רק במגרש. עבור אוהדי הכדורגל האנגלים, המשחק מתחיל הרבה לפני שריקת הפתיחה. הם יושבים בפאבים הסמוכים לאצטדיון וגומעים כמויות אדירות של בירה. גם אם אלכוהול הוא לא כוס התה שלכם, הצטרפו אליהם וספגו את האווירה החמה.
כמה דקות לפני פתיחת המשחק מתחילה הנהירה לאצטדיון, קומפלקס ענקי ומדהים, שכולל גם מסעדות יוקרה, דוכנים לממכר פיש אנד צ'יפס וחנויות מזכרות. בניגוד ליציעים בישראל, המושבים באנגליה נמצאים בגובה הדשא ומעניקים לאוהד תחושה שהוא צופה במשחק מזווית הראייה של השחקנים. רוב היציעים מקורים, והשירה המדהימה של האוהדים במשך כל תשעים הדקות מועצמת עוד יותר.
משחקי הליגה האנגלית הבכירה, הפרמייר ליג, נערכים מסוף אוגוסט עד אמצע מאי, בעיקר בשבתות ובימי ראשון. לרוב המשחקים אפשר להשיג כרטיסים במקום. יוצאות דופן הן שלוש הקבוצות הגדולות, שהן גם האהודות ביותר בישראל – מנצ'סטר יונייטד, ליברפול וארסנל – שלמשחקיהן מומלץ להזמין כרטיסים מראש.
האלופה ארסנל, המכונה "התותחנים", משחקת באצטדיון הייבורי (הגעה בקו הרכבת התחתית Piccadilly, יורדים בתחנת Arsenal. טל' 77044000־20־44). אצטדיונה של
ליברפול נקרא אנפילד (הגעה ברכבת התחתית לתחנת Kirkdale, האצטדיון נמצא כקילומטר וחצי משם. טל' 2202345־870־44). מנצ'סטר יונייטד, המכונה "השדים האדומים", משחקת כאמור באולד טראפורד (קו התחתית שיוצא מתחנת Piccadilly מגיע קרוב לאצטדיון.
טל' 4421999־870־44). אתר אינטרנט מצוין, הכולל מידע מפורט על כל האצטדיונים:
 http://dspace.dial.pipex.com/town/park/yfh45/ground.shtml.
אור רכלבסקי – סטודנט באוניברסיטת תל אביב, עורך במדור הספורט של "מעריב"