הואה: קיסרית ביום אחד

למשך יותר מ-140 שנה נלקחה הבכורה מהאנוי והועברה אחר כבוד על ידי הקיסר ג'יה לונג, מייסד שושלת נ'ווין, להואה (Hue), שהפכה ב-1802 לבירה של וייטנאם.
הואה היא עיר קטנה ונעימה, שופעת ירק ועטורת תעלות ואגמים, ונהר הבושם (Song Huong), רחב ורדוד, חוצה אותה לשניים. מעשרות המבנים העתיקים שהיו בה נותרו רק עשרים, ועדיין היא נחשבת לאתר חובה: סיור באתרים ההיסטוריים המרהיבים ששוכנים בליבה ובסביבותיה מעביר, גם היום, את ההוד של הבירה הקיסרית.
בלב הואה שוכנת מצודת קין טאן (Kinh Thanh) מהמאה ה-19, שממנו שלטה שושלת נ'ווין על מרכז וייטנאם ודרומה. בין החומות, שאורכן מגיע ל-11 קילומטר, שמורים אוצרות תרבות יקרי ערך. בתוך המבצר שוכן המתחם המלכותי, שם נערכו האירועים הרשמיים, ובו נמצאת "העיר הסגולה האסורה", שנועדה לשימושו הפרטי של המלך ונהרסה במהלך מתקפת הטט ב-1968.
מדרום להואה, בין גבעות מיוערות, שוכנים גם שבעת המאוזוליאומים המפוארים של קיסרי השושלת. בכל אחד מהם יש מקדש מרכזי, מצבת אבן גדולה וקבר מלכותי, אך גם ייחוד המבטא את אופיו של המלך הקבור שם. אחד הידועים שבהם הוא קברו של מין מאנג, ששלט בשנים 1840-1820. בחירת מיקומו ארכה 14 שנה, ובנייתו שלוש שנים (על ידי 10,000 פועלים).
כדי לבקר במאוזוליאומים יוצאים מהואה לשיט בנהר הבושם, הכולל בדרך כלל, חוץ מביקור בקברים, עצירה במקדש הון צ'ן (Hon Chen) ובפגודת טיין מו (Thien Mu), שנחשבת לקדומה ביותר באזור. אפשר לקחת אופניים על הסירה, ולדווש כל הדרך בחזרה.

כתב: יהל וילן