הארמון המלכותי: טירופו של המלך ג'ורג'

לא, זאת לא הודו, זוהי אנגליה. את הארמון המלכותי (Royal Pavilion), שיותר מכל מזכיר את הטאג' מהאל, בנה האדריכל ג'ון נאש לפני כמעט מאתיים שנה בברייטון עבור המלך ג'ורג' הרביעי, שהיה חובב אמנות מושבע. קשה להאמין, אבל ג'ון נאש הוא אותו האדריכל שתכנן את ארמון בקינגהם בלונדון. נאש, יחד עם מעצב הפנים האופנתי רוברט ג'ונס (ובתוספת עבודות אמנות אקסקלוסיביות שתרמה המלכה אליזבת מאוספי המשפחה), יצר ארמון שכולו – מבפנים ומבחוץ – חגיגה לעין.
בתחילה שימש המבנה בית קיט מלכותי, אך מאוחר יותר הפך לארמון במשרה מלאה. מומלץ מאוד להצטרף לסיור המודרך, ולשמוע את סיפורי המקום על בני האצולה ובכלל על החיים הטובים של משפחת המלוכה במאתיים השנים האחרונות.
הסיור מתחיל במסדרון ארוך, הנושא את המבקר היישר אל המזרח הרחוק. זוהי רק ההקדמה לארמון שכל חדר בו מעוצב באופן שונה ובעל אווירה ייחודית. גולת הכותרת של הסיור הם החדרים המיוחדים בקומת הקרקע, שכל אחד מעוטר בצבעים שובי לב, טפטים מקוריים, ריהוט עתיק, נברשות מדהימות ואלמנטים אחרים.
חדר האוכל הוא ללא ספק המרשים מכולם. מרצפתו ועד תקרתו הוא מקושט בעיטורים מוזהבים ובצבעים עליזים. נראה שהכל בנוי כדי להאדיר את מרכז החדר, שבו תלויה נברשת ענקית על דרקון ירוק מפוסל, המרחף מתחת לצמרתו של דקל ענקי. בחדר הזה היו בני המלוכה יושבים לסעוד על כסאות העץ והקטיפה ליד השולחן המוארך, ערוך בכלים מבהיקים.
מחדר האוכל נפתחת לרווחה דלת כפולה, ומבעדה נשקף חדר ההסבה המוזהב, ששוכני הארמון החן היו פורשים אליו בתום כל ארוחה. הפאר ניכר כאן בעיקר בריהוט, שמסגרותיו מעוטרות וריפודיו – בדי משי מבריקים.
תקרתו של חדר המוזיקה הצהוב, שגם אליו מגיעים בסיור, נראית ככיפה מוזהבת וקמורה, אך אינה אלא תעתוע מכוון שנוצר על ידי שימוש ברעפים בגדלים שונים. החדר סבל משרפה ומנזקי סופה בשלושים השנים האחרונות, אך עבודות השיקום מחקו כל זכר מהטראומות.
בקבוצת חדרים צהובה נוספת נוצרת אשליית תלת ממד על ידי ציור מדהים על הקירות. שני חדרים אחרים שמאופיינים בעיקר בצבע הם הגלריה הדרומית הכחולה והסימטרית להפליא, והסלון העגול המיוחד, שהמוטיב המרכזי בו הוא עץ וזהב.
הסיור נגמר בחדר שאפשר לשכור אותו לחתונות, ואם יש לכם מזל, תוכלו להשקיף על חתונה בריטית שנערכת במקום המפואר והקסום הזה.
הסיור נערך מדי יום בשעות 14:30-11:30
טלפון: 44-1273-290900 

כתבה: הילה בן-אשר – טיילת חובבת, עורכת וכתבת טכנית