דופקים את הדפוקים

לפי "Levees Broke When the", סרטו התיעודי החדש של ספייק לי, אמנם הוריקן הוא תופעת טבע הרסנית, אך גורמים אנושיים הם אלה שהפכו את הסופה קתרינה לאסון לאוכלוסיות המוחלשות בניו אורלינס. ספייק לי כלל בסרטו עשרות ריאיונות וזוויות מבט היסטוריות ותרבותיות, והוא מציג בו את בעיית הגזענות ואת פער המעמדות שעיר שחורה וענייה כמו ניו אורלינס נתקלת בהם, בוחן את התנהלות השלטונות בארצות הברית לפני האסון, במהלכו ולאחריו, ומפרט נקודות כשל רבות שהביאו לפגיעה בחיי אדם וברכוש. אלה רק כמה מהן:

1. המהנדסים שבנו את דפנות הסכרים שהגנו על העיר מהצפה חסכו בכסף ולא בנו סכרים מתוחכמים כמו אלה שבהולנד למשל. עד היום לא נמצא פתרון הולם לבעיה, ואם יגיע עוד הוריקן — העיר תימצא שוב בסכנה.
2. הקריאה לעזוב את ניו אורלינס לא הביאה בחשבון את שכבות האוכלוסייה שלא יכלו לצאת מהעיר משום שלא היה בידן סכום הכסף הנדרש או האמצעים הפיזיים לעשות כן. רבים גם סמכו על הסכרים ששמרו על העיר מהצפות. מלבד זאת, הקריאה לצאת מן העיר לא לוותה בתוכנית לתמיכה ביוצאים ממנה, ונזנחו צרכים של אוכלוסיות מיוחדות.
3. לאחר הסופה החלו להתרוצץ שמועות שפושעים ניצלו את המצב וברחו מהכלא. סיפרו גם שיש חטופים בתוך העיר ושהמשטרה לא מצליחה להגיע לאזור. כך קרה שכשתושבים ניסו לצאת מהעיר הם נתקלו בשוטרים חמושים שלא אפשרו להם לצאת.
4. הממשל הפדרלי, ה־FEMA (הסוכנות הפדרלית למצבי חירום), הצבא וכל זרועות החברה האזרחית, העסקית ובכלל התמהמהו בהתערבות ובטיפול בנעשה. הוא מציין לטובה את ארגוני השחורים ואת המתנדבים הרבים שהגיעו מיד לאזור האסון כדי לסייע.
5. חוקר התרבות השחורה מייקל אריק דייסון סיפר כי בעת שראש עיריית ניו אורלינס קלרנס ריי נאגין קיבל את ההודעה על ההוריקן, הוא דאג קודם כל לעתידה של קהילת העסקים בעיר, שעימה הוא נמצא בקשר הדוק, ולא למצב תושביה.

6. חלו עיכובים בבניית תוכנית מקיפה לפיצוי הנפגעים.

7. חברות הביטוח התעלמו מהתחייבויותיהן לטפל במקרי אסון.
8. נפגעי האסון פוזרו בכל מיני מדינות, וילדים הופרדו מהוריהם באקט שהזכיר את היחס לשחורים בתקופת העבדות.

[מתי שמואלוף]