ארץ הקרבות והזולו

בלב מחוז קוואזולו-נטאל שבדרום-מזרח המדינה נמצאת מולדת הזולו (Zulu). עד תחילת המאה ה-19 היו הזולו חלק מעמי הנגוני (Nguni). היה זה שאקה (Shaka), מנהיג זולו האגדי והלוחמני, ששינה את פני הדברים. ב-1816 התמנה על ידי מנהיג הנגוני למנהיג זולו. בתוך זמן קצר הביס את אדונו, ובני הזולו הפכו לגורם בעל השפעה באזור. שאקה, מנהיג ממולח ונחוש, יצר קשרים עם סוחרים בריטים שפעלו בנטאל, מדרום לממלכתו.
כשישים שנה לאחר מכן נקלע ט'צ'וואיו, מלך זולו, לסבך היחסים בין הבריטים לבּוּרים (עוד קודם לכן, ב-1837, תקפו הזולו את הבורים ונחלו מפלה). ב-1877 סיפחו הבריטים את הרפובליקה הבורית של טרנסוואל ורצו לספח גם את ממלכת הזולו. שנתיים אחר כך הביסו הזולו כוח בריטי. המפלה עשתה הדים גם מחוץ לאפריקה, וכמה חודשים לאחר מכן הביסו הבריטים את הזולו באזור העיירה אונדיני (Ondini) של ימינו. בשנים שלאחר מכן התפוררה הממלכה.
כיום אתר התבוסה הוא חלק ממסלול בקוואזולו-נטאל בשם "דרך הקרבות" (The Battlefields Route), הכולל אתרי קרבות במלחמות בין הזולו לבורים, בין הבורים לבריטים ובין הבריטים לזולו.
לפי הערכות, מונים בני הזולו, הנחשבים לקבוצה האתנית השחורה הגדולה במדינה, כתשעה מיליון בני אדם והם תופסים מקום חשוב בחיי המדינה ובמאבקים שבה. לרבים מהם כבר אין קשר לאורח החיים המסורתי.
כפרי הזולו המסורתיים נבנו במעגל ועל קרקע משופעת, כאשר הבקתה המרכזית והגבוהה ביותר מיועדת לצ'יף, ומשני צדדיה ניצבות בקתות נשותיו.
בכפר התיירים Dumazulu Traditional Village ("רעם מהשמים" בשפת הזולו), הנמצא ממזרח לכבישN2 ומצפון למטובאטובה (Mtubatuba), תוכלו להתרשם מסגנון הבנייה של הזולו, מתרבותם והופעות פולקלור.