אלף שנים של ריצה (בעירום)

אלף שנים של ריצה (בעירום)
ב-2004 חזרו משחקי האולימפיאדה אל ארץ מוצאם, ונערכו באתונה. למעשה, מולדתם האמיתית של המשחקים היא העיר העתיקה אולימפיה, שבה התקיימו 291 אולימפיאדות, אחת לארבע שנים, במשך יותר מאלף שנה (!).
המסורת האולימפית החלה בשנת 776 לפני הספירה, ונמשכה עד סוף המאה הרביעית לספירה, בימי הקיסר הנוצרי תאודוסיוס, שביטל אותה. לפי המיתולוגיה היוונית, הרקולס עצמו ייסד את המסורת לכבוד אביו האולימפי, האל זאוס, והוא גם זה שמדד וסימן את המתחם המקודש.
התחרויות נמשכו שבוע ימים, החל מליל הירח המלא הראשון של אמצע הקיץ, שהיה אז גם מועד ראש השנה היוונית. לאירוע הגיעו ספורטאים מכל רחבי העולם היווני והרומי, ומלבד ספורט הוא שימש גם מרכז ליצירת קשרים דיפלומטיים, אמנותיים ומסחריים. במהלך שבעת ימי התחרויות הוכרזה בכל יוון הפסקת אש בין יריבים.
מקצועות התחרות כללו מרוצי מרכבות וריצות קצרות וארוכות בכפולות של סטדיה (בין 180 ל-192 מטר), מידת האורך שנתנה את שמה למגרש הריצה – איצטדיון. האולימפיאדה היתה אירוע דתי, ומנצחיה הוכתרו בעלי זית וחוברו עבורם המנוני תהילה. שלא כמו באולימפיאדות המודרניות, נשים לא הורשו להשתתף; אמו של אחד המתחרים רצתה בכל זאת להיות נוכחת, והתחזתה למאמן גבר. כשבנה ניצח – נחשפה זהותה. מאז אולצו המתחרים והמאמנים להופיע בעירום.