תפריט עמוד

מידע מעשי לרוסיה

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד

אשרות ושגרירויות
ישראלים הנוסעים לרוסיה אינם זקוקים לאשרה.

שגרירות רוסיה בישראל
כתובת: רח' הירקון 120, תל אביב
טלפון: 03-5226736/44

שגרירות ישראל ברוסיה
כתובת: Bolshaya Ordynka 56, P.O.B 113095, Moscow
טלפון: 7-495-2306700
דואר אלקטרוני: info@moscow.mfa.gov.ilאיך להגיע

בין ישראל למוסקבה יש טיסות ישירות שאורכן כשש שעות. כל הטיסות הבינלאומיות נוחתות בשדה התעופה הבינלאומי שרמטבו-2 (Sheremetevo-2). טיסות פנים ברוסיה וטיסות בינה לבין המדינות החברות לשעבר בברית המועצות נוחתות בארבעה שדות תעופה נוספים במוסקבה. אפשר להזמין באמצעות סוכני הנסיעות בארץ הסעות משדה התעופה לבית המלון ובחזרה, הזולות יותר ממחיר המונית. תחבורה ציבורית מקשרת בין שדות התעופה למרכז העיר. מוסקבה מקושרת לערים רבות ברוסיה ומחוצה לה באוטובוסים וברכבות.
 


מתי להגיע
תחילת הקיץ והסתיו נחשבים לזמנים הטובים ביותר לבקר ברוסיה. לרוב במאי כבר נמס רוב השלג והטמפרטורות נעימות, ובסתיו, בספטמבר ואוקטובר, אפשר ליהנות מצבעי שלכת מרהיבים. יולי ואוגוסט הם החודשים החמים ביותר וזו שיא עונת התיירות ברוסיה גם עבור המקומיים. בעונה זו צריך להזמין מראש הכל החל ממקומות לינה וכלה בכרטיסי רכבת.
החורף הופך את רוסיה למקום מהאגדות. אם מצויידים לקראתו כהלכה, זוהי עונה מומלצת לביקור. השלג הופך את הכל לציורי, וכל הבתים והאתרים מחוממים בפנים. אם מחליטים לצאת לטיול חורפי ברוסיה, רצוי לעשות זאת בשיא החורף ולא בזמן השלגים הראשונים (סוף אוקטובר) או כשהשלג מתחיל הינמס (מרץ ואפריל).
 


ביטחון
הפיגועים והתקריות האלימות נמשכים באופן תדיר בצפון הקווקז, ובפרט במחוזות Dagestan, Ingushetia, Chechnia ו- Kabardino-Balkaria, נוכח זאת, ממליץ משרד החוץ לשקול נסיעות בלתי חיוניות למחוזות אלה של הפדרציה הרוסית.

 

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד

לשכת תיירות
אתר לשכת התיירות של רוסיה
 


 

 

כסף
המטבע ברוסיה הוא רובל.
ניתן להשתמש בכרטיסי אשראי כדי למשוך כסף מכספומט או לתשלום במסעדות טובות ובמלונות. הכי טוב להגיע עם כסף מזומן באירו או דולר אמריקאי, אותם ניתן להחליף אצל חלפני כספים מורשים בכל רחבי המדינה.
 


תחבורה
אוטובוס
זו הדרך הזולה ביותר להגיע מממקום למקום ברוסיה. הם אולי לא מעשיים לנסיעות בין יעדים רחוקים, אך מצויינים לנסיעות קצרות מהערים הגדולות. האוטובוס במקרים אלו מהיר יותר מהרכבת והאוטובוסים יוצאים לעתים יותר תכופות. כדאי להגיע לתחנת האוטובוס לפחות חצי שעה לפני מועד הנסיעה בכדי לרכוש כרטיס.

רכבת
הרכבת היא דרך נוחה לנסיעה למרחקים ארוכים. יש לקנות כרטיסים מראש. בעת רכישת הכרטיס תצטרכו להציג דרכון. יש לקחת בחשבון שהתורים בקופות בתחנת הרכבת ארוכים ומתקדמים באיטיות. כדי לחסוך את התור אפשר לרכוש כרטיס דרך מרכזי השירות בתחנת הרכבת בתשלום עמלה של 100 רובל. ניתן גם להזמין כרטיסים לרכבת בבתי המלון ולקבלם שם תמורת תשלום סמלי.
 

אטרקציות ואתרים מומלצים

מוסקבה
בעבר היתה מוסקבה לבה של מעצמת הענק ברית המועצות, העיר הבלתי מושגת שמעבר למסך הברזל. היום ניתן לשוטט בכיכר האדומה מתחת לצריחיה הססגוניים של קתדרלת ואסילי הקדוש, להציץ בקרמלין הנודע ולקפוץ להצגה חגיגית בתיאטרון בולשוי.

הכיכר האדומה (Krasnaya Ploshchad)
כיכר מרוצפת רחבת ידיים באורך של כ-400 מטר, שבלוויית מגדלי קתדרלת ואסילי הקדוש הסמוכה מהווה את התמונה המפורסמת והמוכרת ביותר של מוסקבה. בסוף המאה ה-15 פקד איוואן השלישי על הריסת מבני העץ שהיו במקום כדי לפנות את השטח עבור עריכת שוק, והכיכר נקראה בהתאמה "כיכר המסחר" (Torgovaya). שמה שונה במרוצת השנים פעמים נוספות עד שקיבלה את שמה הנוכחי, שלו, על אף המקובל לחשוב, אין קשר לצבעה של הכיכר או הזיהוי של הצבע האדום עם הקומוניסטים. אחד מפירושיו של שם התואר שהודבק לה היה ברוסית "היפה", אך עם הזמן תורגם במשמעותו הנוספת, "האדומה". הכיכר היתה מקום כינוס וחגיגות לצד הוצאות להורג ומצעדים צבאיים.

סביב הכיכר נמצאים חומת הקרמלין על מגדליה מהמאה ה-15, קתדרלת ואסילי הקדוש מהמאה ה-16, פסלם של קוזמה מינין והנסיך דימיטרי פוז'ארסקי מהמאה ה-19, המוזיאון ההיסטורי והמאוזוליאום של לנין. הכיכר יפה במיוחד בשעות הערב.

הקרמלין (The Kremlin)
הקרמלין (ברוסית: מבצר) היה בעבר מקום מושבם של המלכים, אחר כך מבצרם של המנהיגים הקומוניסטים וכיום ביתו של נשיא רוסיה ומוזיאון ענק. הקרמלין הוא לבה הפוליטי של מוסקבה מזה שנים רבות, ומכאן נוהלה ברית המועצות כולה בעבר. המתחם ממוקם על גבעת בורוביצקי
(Borovitsky) שמעל נהר מוסקבה, ממערב לכיכר האדומה, ומוקף חומות ומגדלים שנבנו במהלך המאה ה-15. המתחם כולו הינו אתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

אתרים מרכזיים במתחם הקרמלין
בית האוצר (Armoury Chamber; Oruzheynaya Palata) נמצא בדרום מערב הרקמלין בבניין מ-1851, ומכיל אוסף מרתק של אוצרות הצארים והכנסייה – ביצי פברז'ה יקרות ערך, כסאות המלכים, כתרים, שמלות, זהב, כסף ויהלומים. בבניין ממוקמת תערוכה נפרדת ומעניינת של אבנים טובות.
קתדרלת העלייה לשמיים (Assumption Cathedral; Uspensky sobor) נבנתה ב-1479 כתחליף לכנסיית אבן מ-1326 שהיתה במקום. פנים הכנסייה מרשים ביותר, ובו ציורי קיר מהשנים 1943-1642. כיום זו אינה קתדרלה פעילה, כי אם מוזיאון.
ארמון הפטריארך (Patriarch`s Palace; Patriarshy dvorets) הסמוך משמש אף הוא כיום כמוזיאון, העוסק באמנות והתרבות של רוסיה במאה ה-17. הארמון נבנה בין השנים 1655-1653 עבור הפטריארך ניקון. לידו נמצאת כנסיית 12 השליחים ובה איקונוסטאזיס (מחיצת עץ מעוטרת באיקונות) יפה מצופה זהב.
מגדל הפעמונים של איוואן הגדול (Ivan the Great Bell Tower; Kolokolnya Ivana Velikogo) חולש על קו הרקיע של הקרמלין במגדליו עטורי הכיפות המוזהבות. ליד המגדל ניצב פעמון הצאר (Tsar kolokol) העצום שמשקלו 202 טון. פעמון זה, שהוא הגדול בעולם, מעולם לא הגשים את ייעודו ולא השמיע אף צלצול. לגורל דומה זכה תותח הצאר (Tsar pushka) הסמוך שמשקל לועו כארבעים טון ואורכו 5.34 מטרים, אך הוא מעולם לא שימש לירי.
כנסיית הצגת הגלימה (Tserkov Rizpolozhenia) נבנתה בשנים 1485-1484 בסגנון רוסי ליד קתדרלת העלייה לשמיים. בתוכה ניצבת תערוכה של גילופי עץ עתיקים.
קתדרלת המלאך מיכאל (The Archangel`s Cathedral; Arkhangelsky sobor) נבנתה בשנים 1508-1505 במקומה של כנסייה ישנה יותר מהמאה ה-14. היא בנויה בסגנון רוסי עם השפעות ונציאניות, וקבורים בה שליטים רבים, ובהם איוואן האיום ופטר הגדול. בקתדרלה ציורי קיר מעניינים מהמאה ה-17.
קתדרלת הבשורה (Annunciation Cathedral; Blagoveshchensky sobor) היתה כנסייתם המרכזית של הצארים במשך שנים רבות. היא נבנתה במאה ה-15 ומכילה איקונות נודעים, איקונוסטאזיס פרי יצירתו של תיאופאנס היווני, פרסקאות וציורי קיר.
בית הנשקייה (Arsenal) נשלם ב-1736 והוא מוקף במאות תותחים.
ארמון הקרמלין (Kremlyovsky Dvorets Syezdov) הוא מבנה שיש ובטון ענק שהושלם ב-1961. בעבר אירח את הקונגרסים של המפלגה הקומוניסטית, ואילו היום מארח אירועי תרבות שונים.
ארמון טרם (Terem) נבנה במאה ה-17 עבור הצאר מיכאל פיודורוביץ', וכיום הינו חלק ממגורי הנשיא.

הכניסה לקרמלין היא בתשלום. קופות הכרטיסים נמצאות במגדל קוטאפיה (Kutafiya) שבגינת אלכסנדרובסקי (Aleksandrovskiy Sad), בבית האוצר ובכיכר הקתדרלה.

קתדרלת ואסילי הקדוש (Vasilia Blazhennogo sobor)
הכנסייה המפורסמת החולשת על נופה של הכיכר האדומה במגדליה הצבעוניים – ללא ספק, הבניין המזוהה ביותר עם מוסקבה. קתדרלת ואסילי הקדוש נבנתה בהוראתו של איוואן האיום בין השנים 1561-1555 לציון נצחונו המזהיר על הטטארים המונגולים בקאזאן. הקתדרלה מצטיינת בעיצוב רוסי צבעוני ומושך עין. במרכזה קפלה אחת גבוהה סביבה ארבע קפלות מעוטרות בכיפות דמויות בצל בשלל גוונים, ועוד ארבע קפלות קטנות. גם המבנה הפנימי של הקתדרלה אינו סובל ממחסור בצבע, עם ערב רב של ציורי קיר, עיטורים ופרסקאות.

המאוזוליאום של לנין (Mavzoley VI Lenina)
במרכז הכיכר האדומה למרגלות חומת הקרמלין שוכן קברו של המנהיג ולדימיר איליץ' לנין. זהו מבנה קובייתי אדום מגרניט שנבנה ב-1930 ובו שמורה גופתו החנוטה. לנין עצמו ביקש להיקבר בסן פטרבורג, אולם יורשו סטאלין העדיף להשאיר את גופתו במוסקבה ולבנות סביבה אנדרטה מפוארת עבור אבי הקומוניזם. כאשר סטאלין נפטר הוצבה גופתו לצד זו של לנין, אולם ב-1961 היא הועברה לקבר אחר מחוץ למבנה בהוראתו של חרושצ'ב.
שעות פתיחה: 13:00-10:00, סגור בימי שני ושישי.

תיאטרון בולשוי (Bolshoi)
התיאטרון הרוסי המפורסם ביותר שהוקם באמצע המאה ה-19, אחרי שקודמו נחרב בשריפה. כאן פועלים התיאטרון והבלט הנודעים של רוסיה, וכאן עלתה לראשונה היצירה "אגם הברבורים" של צ'ייקובסקי ב-1877. המקום מצדיק ללא ספק את שמו שפירושו "הגדול". התיאטרון שוכן בכיכר התיאטרון (Teatralnaya ploshchad) מצפון לקרמלין ולכיכר האדומה.

מנזר נובודביצ'י ובית הקברות (Novodevichy Monastyr)
מנזר זה, ברובע חמובניקי מדרום מערב למרכז העיר, הוא מהיפים במנזרי מוסקבה. המנזר נוסד ב-1524, ובמאה ה-17 התווספו אל המבנה המקורי בניינים נוספים בהוראתה של סופיה. כשאחיה, פטר הגדול, התבגר, הדיח אותה מעמדת השלטון והיא נכלאה במנזר עד ליום מותה.

בלב המתחם ניצבת קתדרלת סמולנסקי (Smolensky Sobor), שהינה גרסה מוקטנת של כנסיית הבשורה שבקרמלין. מעליה נישאים חמישה מגדלים עם כיפות בצליות בזהב ובכסף. פנים הקתדרלה מפואר ומעוטר בפרסקאות ואיקונות. במתחם יש מספר כנסיות נאות, מגדל פעמונים ותצוגות שונות, והוא מוקף חומות וצריחים.

בית הקברות נובודביצ'י הצמוד למתחם המנזר ומשמש כמקום מנוחתם האחרונה של כמה המי ומי של מוסקבה: צ'כוב, חרושצ'וב, סטניסלבסקי, גוגול, ראיסה גורבצ'וב, פרוקופייב, אייזנשטיין ועוד.

הגלריה הלאומית טרטיאקוב (State Tretyakov Gallery)
מוזיאון לאמנות ברובע זאמוסקבורצ'יה (Zamoskvorechie) שמדרום לקרמלין, סמוך לפארק גורקי (Gorky). זהו אוסף נהדר של אמנויות יפות רוסיות ובעיקר איקונות רוסיות, שאצר הסוחר פאבל טרטיאקוב. המבנה תוכנן על ידי האדריכל ואסנצוב בתחילת המאה העשרים בסגנון טירה בויארית. במתחם נמצאת כנסיית ניקולאי הקדוש. אחרי הביקור בגלריה כדאי להמשיך אל הפארק הירוק, ובו לונה פארק ואגמים. לא רחוק נמצאת גלריית טרטיאקוב החדשה, ובה אוסף של אמנות רוסית מהמאה ה-19, ולידה גן פסלים וכנסיית יוחנן הקדוש הלוחם.
כתובת: 10 Lavrushinsky Pereulok.

ארבאט (Arbat)
רובע הנמצא ממזרח למרכז העיר, משני צדי נהר מוסקבה. מדרחוב אוליצה ארבאט
(Ulitsa Arbat) הידוע נמתח לאורך כקילומטר ורבע, ומומלץ לטייל לאורכו. בעקבות שיפוץ שעבר המדרחוב בשנות השמונים הפך לחביב התיירים, על הבתים המפוארים העתיקים לאורכו, בתי הקפה והחנויות, ומופעי הרחוב המנעימים את זמנם של המשוטטים בו.

ברובע זה שוכן מוזיאון פושקין לאמנויות היפות (Pushkin Fine Arts Museum) הנהדר, ובו אוסף נרחב של יצירות אירופאיות, כולל ציורים של רמברנדט, פיקאסו, דגה, ואן גוך, מונה, מאטיס ורנואר. בצמוד אליו נמצא מוזיאון האוספים הפרטיים (Museum of Private Collections).
כתובת: Volkhonka 12.

קיטאי גורוד (Kitai Gorod)
קיטאי גורוד הינו אזור עתיק של העיר המופרד מהקרמלין על ידי הכיכר האדומה. באזור זה יש כנסיות ומנזרים רבים, בהם מנזר ההתגלות (Bogoyavlensky Monastyr), כנסיית השילוש הקדוש של ניקיטניקי (Tserkov Troitsy Nikitnikakh), כנסיית גיאורגיוס הקדוש (Tserkov Georgiya), קתדרלת כל הקדושים על הקולישקה (Khram vsekh svyatikh na Kulishkakh) ועוד.

תחנות המטרו של מוסקבה
תחנות המטרו של מוסקבה שונות עד מאוד מהתחנות הסטנדרטיות, התכליתיות והפשוטות של הרכבת התחתית בניו יורק או בלונדון. העיצוב בהן מפואר ומהודר, עטור בשיש, בנברשות, בפסיפסים, בקשתות ובציורי קיר, והכל מצוחצח לתפארת.

בין התחנות המומלצות לביקור: טגאנסקאיה (Taganskaya) העטורה ביצירות זהב וחרסינה כחולה של גיבורי מלחמה; קייבסקאיה (Kievskaya) שהאולם שלה מרשים בפסיפסים המתארים אירועים היסטוריים וגיבורי תרבות; מאיאקובסקאיה
(Mayakovskaya) המעוצבת בשיש ופלדה; נובוסלובודסקאיה (Novoslobodskaya) עמוסת הויטראז'ים הצבעוניים; נובוקוזנצקאיה (Novokuznetskaya) ובה פסיפסים נאים לצד תבליטים צבאיים; פלושצ'אד רבוליוצי (Ploshchad Revolyustii) בה ניצבים פסלי ארד רבים; קומסומולסקאיה (Komsomolskaya) המהודרת עם עיטורי זהב, טיח ופסיפסים; וברינקדנאיה (Barrikadnaya) בעלת השיש האדום והתבליטים ההיסטוריים.
 


סנט פטרסבורג (St. Petersburg)

להרחבה לחצו כאן>>
סנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה. העיר שנבנתה על ידי הצאר פטר הגדול על אדמת ביצות והוכרזה כבירתו היא הוכחה לחזונו של הצאר בעל הראייה המערבית, והיא הפכה במהרה לעיר אירופאית מודרנית. רשת התעלות של סנט פטרסבורג והמבנים הבנויים בסגנונות הבארוק והנאו-קלאסי תוכננו על ידי אדריכלים איטלקיים והעיר הפכה ל"חלון של רוסיה למערב".
סנט פטרסבורג תמיד היתה מובילה מהפכות רעיוניות. כאן התחילה המהפכה הרוסית שהביאה ל-70 שנים של שלטון קומוניסטי, וכאן גם החלה לנשוב הרוח הדמוקרטית.
גם היום ממשיכה סנט פטרסבורג להיות חוד החנית של רוסיה בחדשנות ויצירתיות. המבקרים בעיר נמשכים אליה לא רק בגלל הארכיטקטורה או האופרות של צ'איקובסקי, אלא גם בגלל הגלריות החדשניות, המועדונים המחתרתיים והסצנה הקולינרית המצוינת.
סנט פטרסבורג ידועה בכל העולם בשל הלילות הלבנים שלה: ימי הקיץ הארוכים בהם השמש כמעט ולא שוקעת מעבר לאופק. אירועי הימים הלבנים מתחילים במאי והם גדושים בארועי תרבות ואמנות.

סנט פטרסבורג גדושה באתרים ואטרקציות:
ארמון החורף של פטר הגדול הממוקם על גדות נהר נבה והוא ישמש כמשכנו של פטר הגדול שנפטר בארמון בשנת 1725. כאשר נבנה במקום תיאטרון ההרמיטז' בין השנים 1783 ל- 1789, שומרו חלק מהארמון ואדמותיו. בשנת 1992 פתל הארמון למבקרים בחלק ממוזיאון ההרמיטז'.

ישנם מוזיאונים לאמנות, ישנם מוזיאונים גדולים לאמנות וישנו ההרמיטז'. מוזיאון ההרמיטז' מחזיק באוסף שאין לו מתחרים של אוצרות אמנות והוא מהווה את המוקד לביקרו בסנט פטרסבורג. המוזיאון ממוקם בארמון המרהיב ממנו שלטו הצארים של שושלת רומאנוב על רוסיה. אי אפשר כמובן להספיק לראות את כל אוצרות המוזיאון בביקור אחד וגם בשביל לראות רק חלק ממנו צריך להקדיש לביקור בהרמיטז' מספר שעות.

מבקרים רבים מוותרים על ביקור במוזיאון הרוסי לטובת ההרמיטז', אבל זהו אתר חובה לכל מי שמתעניין באמנות ובתרבות הרוסית. הבניין בו שוכן המוזיאון מרשים במיוחד מצידו האחורי, בעיקר בלילה במבט מגני מיכאילובסקי. הארמון המואר בלילה מהווה תפאורה מושלמת לטיול רומנטי.
הארמון נבנה בין השנים 1819 ל-1825 לדוכס הגדול מיכאיל (אחיהם של הצארים אלכסנדר ה-1 וניקולאס ה-1) כפיצוי על כך שלא זכה לכתר. המוזיאון הוקם בשנת 1895 בזמן שלטונו של ניקולאס ה-2 ונפתח לקהל 3 שנים מאוחר יותר.

המוזיאון לאתנוגרפיה הוא מוזיאון מצוין הממוקם בבניין קלאסי מרשים בכיכר איסקוסטב (Iskusstv). המוזיאון מחזיק אוסף של עבודות יד מסורתיות ומציג מנהגים ואמונות של יותר מ-150 תרבויות המרכיבות את הפסיפס האנושי של רוסיה. החלקים המוקדשים לתרבויות הקווקז ומרכז אסיה מרתקים, עם שטיחים מסורתיים ושתי יורטות (בקתות הנוודים) בגודל אמיתי.

כדאי לבקר גם בבתיהם של דוסטויבסקי, פושקין, אנה אחמטובה ורימסקי-קורסקוב.
 


סיביר
לחצו כאן>>
 

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מזג אוויר