תפריט עמוד

מידע מעשי לארמניה

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד

אשרות ושגרירויות
ישראלים המבקרים בארמניה זקוקים לאשרה.

לארמניה אין שגרירות בישראל, אך יש קונסול כבוד.
שם: צ'לאק מומג'יאן
כתובת: רח' חטרון, אזור תעשיה עטרות, ירושלים
טלפון: 02-5833053

לישראל אין שגרירות בארמניה. במקרה הצורך יש לפנות לשגרירות ישראל בטביליסי, גיאורגיה.
כתבות: Ave. Agmashenebeli 61, Tbilisi
טלפון: 995-32-942705
דואר אלקטרוני: oper@tbilisi.mfa.gov.il
 


איך להגיע
אין טיסה ישירה מישראל לארמניה.
ניתן להגיע לארמניה דרך מגוון יעדים באירופה. חברות התעופה המפעילות טיסות לירוואן הן: BMI (אנגליה), לופטהנזה, אייר פראנס, צ'כיה איירליינס, אוסטריאן איירליינס ועוד. חברת התעופה הלאומית של ארמניה נקראת ארמביה (Armavia).

בדרך היבשה – רכבת יוצאת פעם ביום מטביליסי בגיאורגיה לארמניה. אפשר להגיע לארמניה ברכב או באוטובוס מגיאורגיה. הגבולות בין ארמניה לטורקיה ולאזרבייג'ן סגורים למעבר.
 


מתי להגיע
רוב שטחה של ארמניה מתאפיין במזג אוויר יבש. באביב (מרץ עד מאי) אפשר ליהנות מפריחה, אך הסתיו (סוף ספטמבר עד תחילת נובמבר) מתאפיין בימים ארוכים וחמימים ומזג אוויר יציב יותר. בסתיו מתקיים פסטיבל הקציר ואפשר ליהנות מתוצרת חקלאית טרייה. בעיר הבירה ירוואן הטמפרטורה הממוצעת באביב ובסתיו היא 27 מעלות צלזיוס. ובקיץ יכולה הטמפרטורה להגיע ל-40 מעלות. באזור אגם סוואן (Sevan) שבצפון המדינה יש קיץ קצר (סוף יוני עד ספטמבר) אך בחודשי החורף הטמפרטורה יורדת למינוס 10 מעלות.
 


חיסונים ובריאות
טרם הנסיעה לארמניה מומלץ לפנות ללשכות הבריאות המחוזיות לקבלת החיסונים הנדרשים. בעת הנסיעה חשוב להצטייד בפנקס החיסונים.
רמת שירותי הבריאות בארמניה סבירה.
 


ביטחון
בעת נסיעה בתחבורה ציבורית יש להיזהר מפני כייסים וגנבים.
אזור קרבך (Karabah) אינו מומלץ לביקור ודרוש אישור מיוחד של השלטונות הארמניים כדי להיכנס לאזור.

 

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד

לשכת תיירות
אתר לשכת התיירות של ארמניה
 


כסף
המטבע הנהוג בארמניה נקרא דראם והוא מחולק ל-100 לומה.
ניתן להחליף כסף בבנקים, במלונות ואצל חלפני הרחוב, אך קיים קושי להחליף שטרות של דולר אחד.
 


תחבורה
אחת הדרכים הנוחות ביותר להגיע אל אתרי התיירות העיקריים היא בעזרת סיורי יום מאורגנים אליהם ניתן להירשם בקלות בירוואן.
בארמניה ישנה רשת טובה ולא יקרה של תחבורה ציבורית, אך יהיה קשה להגיע בעזרתה לאזורים המרוחקים מהישובים הגדולים. רשת התחבורה פועלת בשיטת כוכב, כלומר בכל עיר גדולה ישנה תחבורה ציבורית בתוך העיר עצמה וליישובים בסביבתה הקרובה. בירוואן ישנן כמה תחנות אוטובוסים מהן יוצאים אוטובוסים או מינ-וואנים ליעדים ברחבי המדינה.
אפשרות תחבורה נוחה נוספת היא במונית. ניתן להזמין בהתרעה קצרה ובעלות סבירה מונית לכמעט כל יעד במדינה. ניתן גם לשכור רכב וכדאי לשכור גם נהג, שכן הנהיגה בארמניה אינה פשוטה לתייר המערבי הממוצע. במרכז ירוואן אפשר למצוא את רוב סוכניות השכרת הרכב הבינלאומיות.
 

אטרקציות ואתרים מומלצים

ירוואן
ירוואן, בירתה של ארמניה, היא המרכז התרבותי, הכלכלי והפוליטי של המדינה. אך יש בה גם תחושה של עיר בחופשה מתמדת. המקומיים גודשים את הרחובות, מסתובבים בין החנויות ובתי הקפה והאווירה שלווה ונינוחה. מרכז ירוואן מתאפיין בבנייה רוסית יפה מהמאה ה-19, פארקים ירוקים וכיכרות מרוצפות אבן.
המסגד הכחול הוא השריד היחיד מבין 8 מסגדים שפעלו בירוואן ב- 1900. בתקופת השלטון הסובייטי הפך המסגד למוזיאון עד ששופץ וחזר לפעול כמסגד בשנות ה-90 ע"י הקרן הדתית/ממשלתית האיראנית. בעת ביקור במסגד יש ללבוש מכנסיים או חצאית ארוכה וחולצה עם שרוולים.
החפירות במבצר ארבוני (Erebuni) החלו בשנת 1959 לאחר שאיכר מקומי מצא לוח אבן עם כתובת באדמה. במוזיאון שבתחתית הגבעה ניתן לראות את שלל הממצאים מן החפירות במבצר כולל כתובות אבן ותכשיטים.
כיכר הנרפטוטיאן הרפאראק (Hanrapetutyan Hraparak) מוקפת בכמה מהמבנים היפים ביותר בעיר. הבולטים מביניהם הם מלון מריוט ארמניה, הגלריה הלאומית לאמנות והמוזיאון להיסטוריה של ארמניה, בהם נפגשו הגרנדיוזיות הסטליניסטית עם הארכיטקטורה הארמנית. בקדמת המבנים העצומים ישנן מזרקות לא פחות מרשימות.
המוזיאונים של ירוואן יכולים להעסיק את המבקר בעיר במשך כמה ימים:
מאטנאדראן (Matenadaran) היא ספרייה של כתבים עתיקים בה שמורים יותר מ-17 אלף כתבי יד ארמניים וכ- 100 אלף מסמכים מימי הביניים ומסמכים מודרניים.
המוזיאון לאמנות מודרנית הוא המרכז העיקרי המציג יצירות של אמנות ארמנית בת זמננו. המוזיאון מחזיק אוסף מרשים של אמנות משנות ה-70 של המאה ה-20 ועד היום.
במוזיאון לאמנות רוסית ישנו אוסף של 200 יצירות של אמנים רוסיים בני המאה ה-19 והמאה ה-20.
המוזיאון לרצח העם הארמני – המוזיאון, המוקדש לזכר רצח העם הארמני שהתרחש בין השנים 1915 ל-1922 על ידי האימפריה העות'מאנית, ממוקם במעין מסדרון תת קרקעי אפור, לאורכו תלויות תמונות המספרות את סיפור רצח.

בשל מיקומה של ירוואן במרכז הגיאוגרפי של ארמניה, אפשר להשתמש בירוואן כבסיס ליציאה לטיולים בכל רחבי המדינה.
 


דיליג'אן (Dilijan)
האזור המכונה "שווייץ של ארמניה" נחשב לאחד האזורים הנעימים במדינה. בתקופת השלטון הסובייטי אזור דיליג'אן היווה אתר נופש לצלמי קולנוע, אמנים, מלחינים וסופרים שהגיעו לכאן בכדי לקבל השראה. היום זהו מרכז תיירותי המציע מספר B&B טובים לצד בתי הארחה סובייטים משופצים.
אין ספק שיופיו הפסטורלי של המקום יכול לספק השראה בשפע. העיר מוקפת ביערות עבותים ונוף ההרי שהוא חלק משמורת הטבע דיליג'אן. במהלך הקיץ ניתן לראות את הכפריים המקומיים מובילים את עדרי הבקר במורד ההרים אל אזורי המרעה, ואת המקומיים אוספים פטריות ועשבי תיבול ביערות.
מדיליג'אן ניתן להגיע בסיור יום לכנסיות החרטסין (Haghartsin) וגושאבאנק (Goshavank) היפהפיות.
 


וואיוטס דזור (Vayots Dzor) וסיוניק (Syunik)
מחוזותיה הדרומיים הנידחים של ארמניה מחוברים לירוואן בעזרת כביש מהיר אחד וחיוני. וואיוטס דזור (ערוץ היגון) נקרא כך בשל היסטוריה של רעידות אדמה הרסניות באזור. זהו אזור נהדר מחוץ למסלול התיירות הרגיל אותו ניתן לראות בטיולים רגליים, טיולי סוסים או טיולי גי'פים.
מדרום נמצא מחוז סיוניק המלא בכנסיות עתיקות ומנזרים, כפרים קטנים בהם מכינים וודקת פירות תוצרת בית, יערות ושטחי מרעה. כאן ניתן לראות שרידים לתרבויות העתיקות שחיו באזור.
 


גוריס (Goris)
זוהי העיירה המרכזית באזור סיוניק. גוריס מתאפיינת בבתי אבן עם מרפסות נאות ושדרות שלאורכן עצים. קצב החיים כאן הוא איטי. אין כמעט מסחר או תעשייה והעיר נותנת תחושה של חזרה אחורה בזמן.
כדאי לבקר בעיר המערות המוזרה הנמצאת מעברו השני של הנהר, וללכת לראות את העמודים הוולקנים מעוררי התהייה שניצבים במדרונות התלולים שמעל העיירה.
מכאן אפשר לצאת לטיולי יום ארוכים לטאטב (Tatev), לקניון וורוטאן או למערות חנדזורסק (Khndzoresk).
 

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות
מסע אחר - המרכז לנסיעות

מזג אוויר

יֶרֶוַואן, ארמניה
4°
few clouds
humidity: 80%
H 6 • L 4
12°
Sat
16°
Sun
12°
Mon
7°
Tue
Weather from OpenWeatherMap