תפריט עמוד

מידע מעשי לפלורידה

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד


אשרות ושגרירויות

ישראלים הנוסעים לארצות הברית זקוקים לאשרה להיכנס לארצות הברית. תהליך קבלת האשרה מורכב מהגשת טופסי בקשה ומסמכים, תשלום אגרה וריאיון בשגרירות ארצות הברית. מומלץ להתחיל את התהליך לפחות חודש לפני מועד הטיסה המתוכנן, ולא לשלם על כרטיסי טיסה לפני קבלת האשרה.
פרטים אצל סוכני הנסיעות ובשגרירות ארצות הברית בישראל. 

שגרירות ארצות הברית בישראל
כתובת: רחוב הירקון 71, תל אביב.
טלפון: 03-5197575. 

הקונסוליה הישראלית במיאמי
כתובת: North Biscayne Boulevard, Suite 1800.
טלפון: 1-305-9259400.
 


איך להגיע
אין טיסות ישירות מישראל לפלורידה. חברת אל על וחברות תעופה אמריקאיות כמו דלתא ויונייטד מקיימת טיסות לא ישירות למיאמי ולאורלנדו דרך ניו יורק. חברות אירופיות רבות מקיימות טיסות למיאמי ולאורלנדו דרך יעדים באירופה.
 


מתי כדאי להגיע
מכיוון שמזג האוויר בפלורידה משווני, נוח לטייל בה בכל עונה. עם זאת, החודשים המומלצים הם נובמבר עד מאי שבהם חם ויבש. חודשי הקיץ (יוני-אוקטובר) חמים ולחים מאוד ומביאים עימם המוני יתושים, בעיקר לדרום פלורידה.  זוהי גם תקופת ההוריקנים בפלורידה. 
 


בטיחות
בערים הגדולות, ובעיקר במרכז מיאמי (downtown), רמת הפשיעה גבוהה יחסית, ויש להישמר מכייסים ומגנבים שעלולים להיות גם אלימים. מוטב לא לשהות מחוץ לאזורי התיירות בשעות החשכה.
 

 

 

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד

לשכות תיירות
אתר לשכת התיירות של פלורידה


מטבע
דולר אמריקאי


הפרש שעות
פלורידה מאחרת את שעון ישראל בשבע שעות.


תקשורת
הקידומת הבינלאומית של ארצות הברית היא 1. בפלורידה יש כמה וכמה קידומות אזוריות, המפורטות באתר 
www.50states.com/areacodes/florida.htm


תחבורה
פלורידה מקושרת אל יתר מדינות הברית ברשת של אוטובוסים ורכבות. בתוך המדינה זול יותר לנסוע באוטובוס, חוץ מבאזור מיאמי, שם מוטב לנסוע ברכבת ובקישורי אוטובוס ליעדים ספציפיים. השכרת רכב בפלורידה זולה יחסית , ומדובר בדרך הנוחה ביותר לטייל בעיר. 
 


נכים
מדריך נגישות לכל האתרים והאטרקציות בפלורידה
דיסני וורלד: נכים יקודמו בתור וייכנסו בתעריפים מיוחדים. גם השבילים במקום נגישים מאוד, ובבתי המלון באזור יש חדרים מותאמים. עם זאת, נכים בעלי מוגבלויות מסוימות לא יוכלו להיכנס לכמה מהמתקנים מטעמי בטיחות. רצוי לבקר בדיסני וורלד מחוץ לעונת התיירות הבוערת, אז נכים יתקבלו במלוא תשומת הלב הראויה. לדיסני וורלד יש אתר מיוחד לנכים עם הסברים מיוחדים לכל פעילות
אוורגליידז: מומלץ לצאת לטיול ברחפות, ויש צורך להודיע למפעילים שמדובר באנשים עם צרכים מיוחדים. אפשר לצאת גם לשיט ולדיג עצמאיים.
ים וחופים: במרינה של מיאמי יש מועדון סירות לנכים. אפשר לארגן שיט מרהיב לקי-ווסט, שבו הנוסעים ישמשו חלק מצוות הסירה. בכמה חופים באזור מיאמי אפשר לשכור כסאות גלגלים המצוידים בגלגלי בלון לתנועה על החול ולכניסה למים.
הספינות היוצאות מפורט לודרדייל לשיט באיים הקריביים נגישות מאוד לנכים, החל בכבש העלייה לספינה, דרך החדרים, וכלה בצוות רפואי המצוי תמיד על הספינה. יש גם ספינות המצוידות במחלקות דיאליזה ובציוד לנעזרים בחמצן. אפשר להעלות לספינות כלבי נחייה בתיאום מראש.
תודה לחברת הנסיעות "ישראל לכל" המתמחה בארגון טיולים לנכים בארץ ובחו"ל.
טלפון: 04-6288059.
 


כשרות ויהדות
בפלורידה יש קהילות יהודיות וישראליות רבות, והגדולות שבהן שוכנות במיאמי ובאורלנדו.
רשימת מסעדות כשרות, בתי כנסת ושירותי דת אחרים לפי אזור בפלורידה.


דל תקציב – איך חוסכים בפלורידה 
מהי התחבורה הזולה והנוחה * איפה אוכלים בזול * איך מפחיתים במחיר כרטיסי הכניסה

כתבה: סיגלית בר

תחבורה
השכרת רכב בפלורידה למשך כל הטיול תהיה זולה משימוש בתחבורה ציבורית ובמוניות. משתלם לשכור מראש (מישראל) רכב בעסקה שכוללת את כל המיסים, הביטוחים והתוספות. לעתים המחיר הבסיסי בהשכרה מקומית (ביעד בפלורידה) יהיה נמוך יותר, אך הוא יוכפל אחרי כל התוספות ההכרחיות.

מגורים

הלינה הזולה ביותר היא באחד מאתרי הקמפינג הפזורים ברחבי פלורידה. רצוי ללון באתרי קמפינג רק בחורף ובאביב (בקיץ ובסתיו מזג האוויר יכול להיות קשה), ורק אם הפרשי המחירים מצדיקים זאת (למשל ביעדים יקרים כמו קי-ווסט).
מידע על אתרי הקמפינג בפלורידה
אפשרות לינה זולה אחרת היא אכסניות. רשימת האכסניות בפלורידה
ככל שמזמינים מקום לינה מוקדם יותר, כך המחירים נמוכים יותר.
כלל חשוב: האמריקאים, למרות אדיבותם, אינם מנדבים מידע. לכן אל תתביישו לשאול אם יש תעריף שבועי מוזל, אם מגיעה לכם הנחה (חברות במועדונים, פנסיונרים וכדומה), ואם יש להם מבצע מעניין להציע (deal, promotion).
כדאי לבדוק מחירים של מקומות לינה באתרי אינטרנט, כגון  http://www.hoteldiscounts.com  או  www.expedia.com.
יש תוכנות שמשוות את המחירים המוצעים באתרי האינטרנט, ומוצאות את המחיר הנמוך מכולם במועד וביעד מסוימים, לדוגמה: sidestep.com.
אם לא הזמנתם מקומות מראש, חפשו קופוני הנחה. ברוב רשתות המזון המהיר ומסעדות הדרכים יש חוברות קופונים, ובהן הנחות למקומות לינה על בסיס מקום פנוי. אפשר למצוא קופונים כאלה גם באתר 
motel-coupons.com/Florida/index.htm.
אם נוסעים בקבוצה של חמישה אנשים או יותר, משתלם להתגורר בדירת נופש או בווילה. מגורים אלה פופולריים בעיקר באזור אורלנדו ובעיירות נופש על החופים.

כניסות לאתרים
אחת ההוצאות הגדולות של תיירים בפלורידה היא הכניסה לאתרי תיירות ולאטרקציות. מחיר הכניסה לכל אחד מפארקי השעשועים הגדולים הוא כ-90 דולר לאדם. הטיולים הזולים מכולם הם הטיולים העצמאיים באתרי טבע ובפארקים הלאומיים. הכניסה לאתרים אלה עולה דולרים אחדים לאדם, ויום בילוי בחופי הים אינו עולה כסף כלל (למעט השכרת ציוד של ספורט ימי).
כדי לצמצם את הוצאות הטיול יש לבחור בקפידה את האטרקציות היקרות המוצלחות בלבד, ולשלב טיולים רבים בחיק הטבע ובחופים. יש כרטיסים משולבים לפארקי השעשועים הנמכרים בכניסה לפארקים ובקופות כרטיסים בכל רחבי פלורידה, בעיקר באזור קיסימי (Kissimmee) וברחוב אינטרנשיונל דרייב (International Drive). כדאי לבדוק אילו חבילות כרטיסים מתאימות לכם, ולהשוות את מחיריהן בין הקופות השונות. בדרך כלל המחיר בשער הפארק הוא היקר מכולם. באתרי האינטרנט של הפארקים אפשר לקבל מידע על סוגי הכרטיסים והחבילות ולרכוש כרטיסים מוזלים.
לחברים במועדון המכוניות האמריקאי AAA (החברים במ.מ.ס.י מקבלים חברות חינם ב-AAA) ניתנת הנחה לאטרקציות רבות. כדאי לחפש גם קופוני הנחה בחוברות התיירות והקופונים של אורלנדו המחולקות חינם בשדות תעופה, בחברות השכרת רכב, במסעדות ובכמה מאתרי התיירות. כדי ללמוד מראש על מחירים וקופונים מומלץ להציץ באתרי הקופונים הבאים: www.floridabrochures.comfloridacouponsavings.com

קניות
בפלורידה יש מרכזי קניות בשפע, חנויות כלבו ענקיות ומרכזי חנויות מפעל ועודפים המוכרות בהנחה של עשרים עד 75 אחוז מהמחיר הרגיל.
מחירי המוצרים הנמכרים בפארקי השעשועים גבוהים ביותר! אל תתפתו לקנות בהם יותר ממזכרות סמליות. בחנויות הכלבו הגדולות (כגון Walmart הפתוחה 24 שעות ביממה) אפשר למצוא מזכרות מקסימות במחירים נמוכים.
 

לינה ומלונות, אוכל ומסעדות, בילויים וקניות

לינה

מתי והיכן המחירים נוסקים * למה מוטלים * איפה ישנים כמו בבית 

שעת כושר בקלאב מד סמוך לעיר נייפלס שבדרום פלורידה. | צילום: משה גלעד

כתבה: סיגלית בר

ארצות הברית מציעה למטייל אפשרויות לינה מגוונות למדי: החל במלונות יוקרה ענקיים של הרשתות המפורסמות, דרך דירות נופש ווילות להשכרה, וכלה במלונות קטנים ומוטלים מרווחים, נקיים וזולים.
באורלנדו (Orlando) מגוון אפשרויות המגורים הוא הרחב ביותר בפלורידה ומתאים לכל טעם ותקציב. אף על פי כן, מומלץ מאוד להזמין מקום מראש, משום שבעונת התיירות הבוערת קשה להשיג חדר פנוי ברגע האחרון, וגם המחיר עולה בהתאם. שני האזורים המומלצים למגורים סמוך לאורלנדו הם שכונת קיסימי (Kissimmee) הנמצאת מדרום לעיר, קרוב מאוד לדיסני וורלד, ורחוב אינטרנשיונל דרייב (International Drive) המחבר את דיסני וורלד עם עולם הים ועם אולפני יוניברסל. ברחוב זה מרוכזות רוב האטרקציות של אורלנדו ומרכזי קניות רבים. בשני האזורים יש בתי מלון ומוטלים רבים של כל הרשתות הידועות, מגוון מסעדות וחנויות ושפע אתרי שעשועים. רבים מבתי המלון מארגנים הסעות חינם לדיסני וורלד, לאולפני יוניברסל ולעולם הים, ולרובם יש בריכות שחייה.
קי-ווסט (Key West) ומיאמי (Miami) נמנות עם היעדים היקרים בפלורידה. במיאמי כדאי להתגורר באזור מיאמי ביץ' (Miami Beach), שבו יש מבחר גדול של אפשרויות מגורים, נופים יפים ואווירה תוססת ומיוחדת. מטעמי בטיחות לא רצוי להתגורר במרכז העיר (downtown) או סמוך לשדה התעופה, שם רמת הפשיעה גבוהה מבשאר חלקי העיר.
פלורידה מציעה גם אפשרויות לינה זולות כמו קמפינג והוסטלים.

מחירים
מחירי הלינה מגיעים לשיאם בחופשת החורף שבין חג המולד (25 בדצמבר) לראש השנה האזרחית (1 בינואר) וכן בחופשת הפסחא. תקופה אחרת שבה המחירים נוסקים היא חופשת הקיץ (אמצע יוני עד סוף אוגוסט), שבה מגיעות לפלורידה המוני משפחות לבילוי החופשה הארוכה. מחירי הלינה הנמוכים ביותר הם בסתיו (ספטמבר-אוקטובר), לפני חג המולד (מחג ההודיה שחל בנובמבר ועד אמצע דצמבר) ובחודש מאי.

מוטלים
מגורים במוטלים הם הפתרון המושלם למי שמבקש לינה זולה יחסית מצד אחד ופרטיות מצד שני (בניגוד לאכסניות למשל, שהן זולות מאוד אך אין בהן טיפת פרטיות). רוב המוטלים הם בעצם מבנים ארוכים בני שתיים או שלוש קומות, והאורחים מגיעים במכוניתם כמעט עד לפתח החדר. בדרך כלל יש מבנה אחד מרכזי ובו קבלה, מסעדה ושירותים אחרים. החדרים ברוב המוטלים עולים מישים עד שישים ללילה, והם דומים מאוד זה לזה: הם גדולים ומרווחים בהרבה מהסטנדרט האירופי והישראלי, ומכילים שתי מיטות זוגיות או מיטה אחת ענקית (king size). בנוסף יש בחדר שירותים צמודים ואמבטיה (לעתים רחוקות מסתפקים במקלחת), טלוויזיה, שולחן קטן, כסאות ושידות. בכמה מהמוטלים יש מקרר, מכונת קפה או מיקרוגל, וברובם הילדים שוהים חינם בחדר ההורים (אם כי הגיל המגדיר ילדים אינו אחיד). אפשר להזמין חדרים דרך האינטרנט או בטלפון. ככל שמזמינים מוקדם יותר, כך המחיר בדרך כלל נמוך יותר. לרוב אפשר לבטל את ההזמנה בלא חיוב עד יום לפני ההגעה. חשוב לברר את מדיניות הביטול ואת מועד החיוב לפני ביצוע ההזמנה.
רשתות המוטלים הגדולות והפופולריות ביותר הפרושות בכל רחבי פלורידה הן:
Best Western – אחת הרשתות המוצלחות ביותר.
Days Inn – רשת גדולה, נעימה ובמחירים סבירים.
Motel 6 – הרשת הזולה ביותר בארצות הברית. החדרים קטנים מבמוטלים אחרים, ויש בהם מקלחת ולא אמבטיה.
Howard Johnson
Holiday Inn – רשת של מלונות שיש ברשותה גם מוטלים רבים (מוצלחים במיוחד הם Holiday Inn Express). 
Super 8 Motel .

בתי מלון
לכל הרשתות המפורסמות של בתי המלון יש סניפים בכל רחבי פלורידה, ולצדם פזורים אלפי בתי מלון קטנים שאינם שייכים לרשת כלשהי. טווח המחירים רחב מאוד ותלוי במיקום, בפאר וברמה. מובן שהמחירים במלונות גבוהים מאלה שבמוטלים, אך יש גם חדרי מלון במחירים סבירים.
Radisson
Sheraton 
Hilton 
Hyatt
Marriott
מומלצות מאוד גם רשתות של מלונות מסוג extended stay, שבהן מקבלים דירות קטנות עם מטבחון וסלון, ואפשר להכין לבד ארוחות קלות. באתר www.extendedstaynetwork.com/ יש קישורים לכל הרשתות הגדולות לפי מדינות.
מומלצות מכולן הן הרשתות Residence Inn ו-Town Place (שתיהן של רשת Marriott), המציעות מטבחים ענקיים ומאובזרים וארוחת בוקר.
רשת איכותית של מלונות סוויטות היא Embassy Suits.

דירות נופש
בתי דירות (condominium) הם צורת מגורים נפוצה באזורי נופש. בכל דירה יש אחד עד ארבעה חדרי שינה, סלון, מטבח מאובזר, פינת אוכל, מכונת כביסה ומייבש כביסה, וכמובן לפחות חדר אמבטיה אחד ושירותים. ליד בתי הדירות יש לעתים בריכה, ג'קוזי, מגרשי טניס, מדשאות ושאר מתקני פנאי. בדרך כלל אפשר לשכור דירה כזו למינימום שלושה או ארבעה לילות, במחיר שאינו גבוה בהרבה מזה של חדר במלון. צורת מגורים זו מומלצת בייחוד בטיולי משפחות, מכיוון שהיא פותרת את בעיית הצפיפות ונותנת מעט פרטיות, מצרך נדיר וחשוב בטיולים.
היעדים הפופולריים ביותר להשכיר בהם דירה או וילה (ובהם מצוי גם המבחר הגדול ביותר) הם: אורלנדו ופרבריה והחוף המערבי של פלורידה, בין טמפה (Tampa) לפורט מאיירס (Fort Myers).
באתר www.bartravel.com/newus/tourist2.html#general מופיעים קישורים לרשתות רבות המתמחות בהשכרת דירות נופש ווילות.

וילות
אורלנדו היא המתאימה ביותר למגורים בווילה. תמורת מחיר שמתחיל ב-950 דולר לשבוע אפשר לשכור וילה חלומית בת שלושה עד חמישה חדרי שינה, הכוללת גם סלון, חדר משפחה, מטבח רחב ומאובזר, פינת אוכל, חניה מקורה, מערכת מיזוג אוויר, טלוויזיות בכבלים, קו טלפון עם שיחות מקומיות חינם, מכונת כביסה ומייבש כביסה. הצ'ופר העיקרי הוא בריכת שחייה פרטית נקייה ומטופחת שעל גדותיה פַטְיו עם ריהוט גינה, גריל גז ושלל אביזרי גן אחרים (החצר מכוסה בדרך כלל ברשת דקה המונעת כניסת יתושים וחרקים למיניהם). כל שנותר לכם הוא לערוך קניות בסופרמרקט הקרוב, כך שתוכלו לאכול ארוחות בוקר בבית לפני שתצאו לבלות באורלנדו, וכך לחסוך זמן וכסף.
בכל וילה יכולים ללון לפחות שישה אנשים ברווחה רבה, ולעתים קרובות גם שמונה או תריסר, כך שאם שתי משפחות נוסעות לטיול בצוותא, הן יכולות לשכור וילה אחת ולשלם עליה מחיר מצחיק.
הווילות המושכרות שוכנות בדרך כלל בתוככי שכונות שקטות, בין וילות דומות, בפרברים הקרובים לפארקים של דיסני וורלד. משך הנסיעה משכונות הווילות אל הפארקים הוא 15-5 דקות, ומשך הנסיעה לאינטרנשיונל דרייב הוא 25-15 דקות.
באתר www.orlandovillas.com יש מפה מצוינת, ובה מיקום מדויק ותיאור של כל שכונות הווילות באורלנדו. באתר bartravel.com/newus/katavot/villao.html מצוי מידע על כמה וילות מומלצות.
 

אוכל 
המסעדות הפופולריות והזולות מכולן הן האתניות והמשפחתיות, כגון Perkins ו-Friendly, וכן מזנונים, כגון Ponderosa Steakhouse. בכל פינה תמצאו גם מסעדות מהירות (בסגנון מקדונלד'ס וטאקו בל). 

מחירי המזון והמשקאות בפארקי השעשועים ובאתרי התיירות מרקיעי שחקים, וכדאי להצטייד מראש במשקה, בחטיפים ובכריכים. מחירי ארוחות הצהריים (lunch) במסעדות, ובעיקר מחירי התפריטים העסקיים, נמוכים במידה ניכרת ממחירי ארוחות הערב (dinner). למסעדות רבות יש מבצעים בשעות השוממות שבין ארבע לשש אחרי הצהריים, הנקראים "Early Bird Specials". בנוסף חפשו בעיתונים ובחוברות התיירות שוברים של שתי ארוחות במחיר אחת או קופוני הנחה. חסכוני מאוד לרכוש מוצרי מזון בסופרמרקטים, לערוך פיקניקים או לאכול ארוחה קלה בחדר. 

קניות

קניות בזול: קניתי Gap וקיבלתי עודף

מה לעשות, Gap יש רק בחו"ל, וגם שם תשלמו ביוקר על החולצה שתביאו לאחות המחכה בארץ. אבל כאן נכנסת פלורידה בתפקיד האור שבקצה היוקרה.
אמנם האטרקציות באורלנדו יקרות להחריד, ומחירי הנדל"ן במיאמי הם מהגבוהים בארצות הברית, אבל בין הווילות לפארקים, על כל צעד ושעל, נחה לה חנות מפעל או חנות עודפים של מיטב יצרני הבגדים לגברים, נשים וילדים, ושל מגוון מוצרים, ממזכרות דרך תכשיטים ועד רהיטים. חנויות אלה, המכונות factory outlets או off price stores, מוכרות את המוצרים בהנחה של 75-20 אחוז מהמחיר הרגיל בשוק האמריקאי.
הרשתות המוזלות הגדולות המנהלות סניפים בכל רחבי פלורידה הן Ross Dress for Less, TJ maxx ו-Marshalls.

Sawgrass Mills Mall 
הוא מרכז קניות ענקי השוכן בסנרייז שממערב לפורט לודרדייל, ובו שלושה קילומטרים רבועים של חנויות מפעל ועודפים וכשלושים מסעדות.
כתובת: 12801 West Sunrise Blvd, סנרייז

מרכזים קטנים יותר של חנויות מפעל ועודפים

כתבה: סיגלית בר
 

אטרקציות ואתרים מומלצים

עשרת המומלצים


האתרים והפעילויות המומלצים בפלורידה

1. פארק אפקוט, אורלנדו – פארקי השעשועים באורלנדו מדהימים בממדי הפנטזיה שהם מציעים למבקריהם. אי אפשר לבקר בכולם, אבל לפחות את אפקוט – עולם עתידני מרתק מבית היוצר של וולט דיסני – אל תחמיצו בשום פנים ואופן.
2. קי-ווסט – האי המיושב האחרון בשרשרת האיים פלורידה קיז אפוף אווירת חופש קריבית ותחושת קצה העולם. אל האי מגיעים בנסיעה קסומה על כביש US1 היוצא מן היבשת ומחבר בין האיים באמצעות גשרים על פני הים.
3. שיט בקאנו בפארק הלאומי אוורגליידז – דרך נהדרת להכיר את הפארק הייחודי (לבד או עם מדריך), לפגוש תנינים (זהירות!) ולהתרשם מהביצה הענקית.
4. רובע האר-דקו, מיאמי ביץ' – כ-800 בניינים, מסעדות ובתי קפה בצבעי פסטל עדינים מציגים סגנון מודרני של קווים ישרים, חלונות עגולים ועיטורים גיאומטריים. האזור שופץ, והוא מציע טיול רגלי שהוא חגיגה לצלמים ולחובבי אדריכלות.
5. מרכז החלל קנדי – בקייפ קנוורל, מרחק 45 דקות מאורלנדו, מצפה לכם חוויה מרתקת: סיור באתרי שיגור, מפגש עם אסטרונאוט, סימולטורים המדמים טיסה בחלל, ואולי אפילו שיגור אמיתי.
6. טמפה – בוש גרדנז, פארק השעשועים של טמפה, מבטיח שילוב של צרחות מאזור הלונה פארק שלו, עם רוגַע מהטיול בגנים היפים ובין בעלי החיים – והכל באווירה אפריקאית. כדאי להגיע גם לאיבור סיטי, רובע עתיק בטמפה שבו התנהלה בעבר תעשייה מפותחת של סיגרים קובניים.
7. אנדרטת השואה, מיאמי ביץ' – יד ברונזה ענקית הפורצת מן האדמה ועליה מטפסות דמויות של אנשים עומדת במרכז אנדרטת השואה במיאמי ביץ'. מרשים ומרגש.
8. טיול מאורגן בסרסוטה על גבי סגוויי – לעיר סרסוטה יש עבר של קרקסים (ועדויות נותרו בשטח) והווה של חופים לבנים יפהפיים ומוזיאונים מעניינים. למי שרוצה להכיר אותה לעומק מומלץ להצטרף לטיול מאורגן על גבי סגוויי.
9. אאוטלט – ארצות הברית בדרך כלל אינה מקום זול לקניות. פלורידה, לעומת זאת, זולה יחסית: חפשו את מרכזי האאוטלט באזור מיאמי ואורלנדו, המוכרים מותגים בהנחות מרשימות.
10. שיט לאיי בהאמה – פלורידה נמצאת במרחק קצר מאיי בהאמה, והפלגות יוצאות אליהם בעיקר מנמל מיאמי (במחירים סבירים בהחלט). אז אם אתם כבר במיאמי, לא תשוטו לראות מהו חלום הנופש האמריקאי?


חמשת החופים המומלצים
1. דייטונה ביץ', החוף המזרחי. בגלל הגודל: רצועת חוף רחבה, ארוכה ויפהפייה, עם פעילויות ספורט ימי רבות, אירועים ומסיבות.
2. סייסטה ביץ', סרסוטה, החוף המערבי. בגלל החול: החול כאן הוא הכי לבן, הכי דק והכי עדין, המים שקטים, ויש המון פעילויות ספורט ימי.
3. פורט לודרדייל, החוף המזרחי. בגלל החיוניות: גלים נהדרים לגלישה, ספורט ימי בשפע, מוזיקה וריקודים על החוף, המוני צעירים, שפע מקומות בילוי ואווירה תוססת.
4. נייפלס, החוף המערבי. בגלל הרומנטיקה: מפרץ רחב עם רצועת חוף ארוכה, חול לבן, דקלים מסביב ומזח עץ ארוך ושובה לב.
5. סאות' ביץ', מיאמי, החוף המזרחי. בגלל האקשן: כולם באים לראות ולהיראות, פעילויות ספורט ימי בשפע, שורת מסעדות, פאבים וחנויות צמודה לרצועה ארוכה של חול לבן ומים צלולים בצבע טורקיז.

 

מסלולים וטיולים

מסלולי טיול ממומלצים

אוורגליידז / קדחת הביצות

כמיליון איש נוהרים בכל שנה אל הפארק הלאומי אוורגליידז, אתר הטבע החשוב בפלורידה, ובצדק. השמורה זאת יחידה במינה בכל ארצות הברית, והיא אינה אלא בִּיצה ענקית הרוחשת פנתרים, עופות ותנינים

לכתבה המלאה>>

 


 

 

פלורידה קיז / סוף הדרך

אחת החוויות הנהדרות שפלורידה מספקת היא נסיעה לאורך כביש מספר 1 המגיע עד לקי-ווסט. בסופה של הדרך מוצאים חופים נהדרים, שקיעות אדומות ואווירה קריבית
לכתבה המלאה>>

 

מיאמי / עיר בביקיני

טיול מפתה בשני החלקים של מיאמי – מיאמי שעל היבשת ומיאמי ביץ' שעל אי ממזרח לה – מציע בתים בצבע גלידה, רחובות עם אופי קובני, שכונות אמידות, מסעדות מעוצבות, חופים לבנים והמון דקלים

 

מיאמי היא מטרופולין רב-תרבותי ססגוני, תוסס ומרתק, אפוף ברוח צעירה ובאווירת חופש. |צילום: פלויד אנדרסון

כתב: אהוד גבריאלי 

ספק אם יש עוד עיר בעולם שנולדה בגלל זר טרי ורענן של פרחי הדרים. ג'וליה טאטל, אלמנה עשירה, והנרי פלגלר, מולטי-מיליונר אמריקאי, חלקו חזון משותף, ובו היה לפלורידה עתיד מזהיר. כבר בסוף המאה ה-19, כשפלורידה עוד היתה מדינת ספר נידחת של ארצות הברית, רכשה טאטל אלפי דונמים של מטעי הדרים באזור מיאמי (Miami) של היום, ליד שפך נהר מיאמי. פלגלר הניח מסילת רכבת לאורך החוף המזרחי של פלורידה עד פאלם ביץ' (Palm Beach), אבל סירב לבקשותיה של טאטל להמשיכה עד המטעים.
אחרי שגל כפור פגע קשות בגידולים החקלאיים ברוב שטחה של פלורידה, שלחה טאטל לפלגלר זר פרחי הדרים רענן מאחוזתה, כדי להוכיח לו שהאקלים של מיאמי טוב יותר. פלגלר השתכנע והמשיך את מסילת הרכבת שלו עד מיאמי ואחר כך אפילו עד קי-ווסט 
(Key West). רכבת הנוסעים הראשונה הגיעה לאחוזתה של טאטל ב-1896, ולאחר שלושה חודשים הוכרזה מיאמי רשמית כעיר.
לאחר מלחמת העולם הראשונה הגיעה לאזור אצולת הממון האמריקאית לבלות בו את החורף בדרך שרק מולטי-מיליונרים של ראשית המאה העשרים יכלו להרשות לעצמם. נבנו בתי מלון מפוארים ובתי אחוזה מדהימים, ואליהם נלוו פארקים וגנים, מרינות ומגרשי ספורט משוכללים. האדריכלים קיבלו חופש תקציבי והפעילו דמיון יצירתי שהביא להקמת מבנים בכל סגנון אדריכלי מוכר. מלון פאר יוקרתי שנבנה סמוך למיאמי ב-1926 תואר על ידי מבקריו כ"ממזר של אדריכלות ספרדית-צפון אפריקאית-רומנסקית-גותית-רנסנסית, ולעזאזל המחיר".
היום, כמעט 120 שנה לאחר היווסדה, משתרעת מיאמי רבתי על שטח של כ-1,450 קילומטר רבוע, וחיים בה למעלה משני מיליון תושבים. מקורו של כוח המשיכה התיירותי והכלכלי העצום של המטרופולין הזה טמון באקלים הנוח להפליא השורר בו בחודשי החורף, וכן במרכזיות האזור מבחינת תעבורה ימית ואווירית. נמל התעופה הבינלאומי של מיאמי ונמל הים שלה הם צמתים מרכזיים המקשרים כמה יבשות, והם מהנמלים העמוסים ביותר בארצות הברית ובעולם כולו. יתר על כן, מיאמי רבתי היא מרכז רב-תרבותי ססגוני, תוסס ומרתק. האור, הצבעים, הים והחופים, האיים, שפע הדקלים, פריחת שיחי ההיביסקוס והבוגנוויליה, וערבוביית הסגנונות האדריכליים – כל אלה יוצרים מרקם שקשה להישאר אדישים למולו. הוסיפו לכך את הגיוון האנושי, את היפים והיפות, השחקנים והדוגמניות, הרוח הצעירה, אווירת החופש והמתירנות ותחושת ה-easy going, ותקבלו שילוב מנצח.
אתר לשכת התיירות של מיאמי רבתי

התמצאות
מיאמי רבתי מורכבת מ-28 ערים שיוצרות יחד את הרצף העירוני הגדול ביותר בפלורידה. השם מיאמי בפי תיירים מתייחס בעצם לשלוש הערים מיאמי, מיאמי ביץ' (Miami Beach), השוכנת על אי ממזרח ליבשת, וקורל גייבלס (Coral Gables). בין מיאמי ביץ' שעל האי ובין מיאמי שעל היבשת מפריד מפרץ ביסקיין (Biscayne Bay) שרוחבו כשישה קילומטרים ומעליו עוברים שבעה גשרים מרשימים. הגשר הרחב ביותר קרוי ג'וליה טאטל (Julia Tuttle), על שם האלמנה העשירה ובעלת החזון, ועליו עובר הכביש הארצי-הפדרלי מספר 195. החלק של מיאמי ביץ' שמדרום לגשר הזה נקרא סאות' ביץ' (South Beach, או בקיצור סוֹבּי, SoBe), והוא היהלום שבכתר.
המבקרים לראשונה בעיר מיאמי יכולים להתבלבל בה בקלות בגלל שיטת המספור הזדונית המקנה מספרים זהים לרחובות ולשדרות בחלקי העיר השונים. כדי להקל את המבוכה כדאי לזכור שמערך הרחובות בעיר סדור ברשת משבצות, וששני רחובות ראשיים מצטלבים במרכזה ומחלקים אותה לארבעה רבעים: צפוני-מזרחי (NE), צפוני-מערבי (NW), דרומי-מזרחי (SE) ודרומי-מערבי (SW). ציר האורך מצפון לדרום הוא מיאמי אווניו (Miami Avenue), וציר הרוחב ממזרח למערב הוא רחוב פלגלר (Flagler Street), הקרוי על שם מקבל הפרחים העשיר. נקודת ההצטלבות של שני אלה היא נקודת ההתייחסות לאיתורה של כל כתובת בעיר.

איתור כתובות
רחוב פלגלר החוצה את מיאמי ממזרח למערב מחלק אותה לחצי דרומי וחצי צפוני. מיאמי אווניו העובר בה מצפון לדרום מחלק אותה לחצי מערבי וחצי מזרחי. נקודת ההצטלבות שלהם היא נקודת ההתייחסות שממנה מתחילים מספרי הרחובות. לדוגמה: רחוב SW 8th נמצא מדרום לרחוב פלגלר (S) וממערב למיאמי אווניו (W), כלומר ברובע הדרומי-מערבי, ובמרחק שמונה רחובות מנקודת ההצטלבות.

החופים
אם באתם למיאמי רק לכמה ימים אין לכם סיכוי למצות אותה. ובכל זאת, מי שזמנו קצר, כדאי שיתמקד במיאמי ביץ', ובייחוד בסאות' ביץ' שטופת השמש. בדרום-מזרח האי משתרעת רצועת חוף חולי נהדר שרוחבה יותר ממאתיים מטר, וחל איסור מוחלט לבנות בה (לתשומת לב מתכנני החופים ורשויות התכנון בישראל). רצועה זו נמשכת ברצף לאורך ארבעה קילומטרים מפארק קולינס (Collins Park) בצפון ועד פארק סאות' פוינט (South Pointe Park) שבקצה הדרומי של האי. השליש המרכזי שלה הוא פארק לומוס (Lummus Park) השופע דקלים, והוא חלק בלתי נפרד מחוף הרחצה הציבורי. מופע הבידור הטוב ביותר בחלק הזה של העיר הוא מה שמתרחש על החוף ובמים, ובכלל זה צילומי אופנה וסרטוני פרסומת. הכניסה חופשית. גבולה המערבי של רצועת החוף הזאת הוא אושן דרייב (Ocean Drive), טיילת דקלים נהדרת ומקום מושלם לשוטט בו ולהשקיף ממנו על הים הנמתח עד קצה האופק ועל ססגוניותם של העוברים ושבים.

בסגנון מודרני זורם
שורת הבתים שממערב לאושן דרייב היא תחילתו של רובע האר-דקו (Art-Deco). רובע זה כולל כ-800 בנייני מגורים, מלונות קטנים, מסעדות ובתי קפה, שנבנו בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים, בסגנון מודרני זורם של קווים ישרים ונקיים, חלונות עגולים, עיטורים גיאומטריים וצבעי פסטל עדינים. במרוצת השנים והמשברים שעברה העיר, הידרדר מאוד מצבם של רבים ממבני הרובע, אך תושבים בעלי מודעות לשימור ערכים אדריכליים חָבְרוּ אל בעלי נכסים ואל הרשויות הרשמיות, והביאו לשיקומו המוצלח של האזור, הנמשך עד היום. ב-1979, בשל חשיבותו ההיסטורית-האדריכלית של הרובע, החליטה הממשלה הפדרלית בוושינגטון להוסיף אותו אל המרשם הלאומי של האתרים ההיסטוריים המוגנים.
טיול רגלי כאן הוא חגיגה לצלמים. משום מה, אחד מאתרי הצילום הפופולריים ביותר הוא ביתו-ארמונו של מעצב האופנה הידוע ג'יאני ורסאצ'ה שנרצח ב-1997 בשער הגן של הבית (1116 Ocean Drive).
מוקדי בילוי, גלריות וחנויות שאין להחמיצם מרוכזים בדרך אספניולה (Española Way) ובמדרחוב לינקולן (Lincoln Road Mall), החוצים את ציר האורך הראשי של מיאמי ביץ', וושינגטון אווניו (Washington Avenue). 

מרכז המבקרים של רובע האר-דקו
אפשר לקבל במקום חומר כתוב ומצולם, וממנו גם יוצאים סיורים רגליים של שעה וחצי באזור השימור, בהדרכת היסטוריונים ואדריכלים (בתשלום).
כתובת: אושן דרייב 1001

אבן ירושלמית במיאמי ביץ'
במחצית הראשונה של המאה העשרים היגרו למיאמי המוני פנסיונרים יהודים שהלכו בעקבות השמש וקבעו את ביתם היכן שנמצאה להם בשפע. בדרום מיאמי ביץ', בבית כנסת משוקם בסגנון אר-דקו, הקימה הקהילה היהודית הגדולה של מיאמי את המוזיאון היהודי של פלורידה (The Jewish Museum of Florida) הסוקר את תולדות היהודים במדינה משנת 1763 ואילך, עת פלורידה נעשתה מושבה ספרדית והתחילה להתהוות בה קהילה יהודית. 

המוזיאון היהודי של פלורידה
כתובת: 301 Washington Avenue

אתר חשוב אחר בעל הקשר יהודי ואוניברסלי שחובה על כל תייר לבקר בו הוא אנדרטת ההנצחה לשואה (The Holocaust Memorial) שנחנכה בשנת 1990 בחלק הצפוני של דאונטאון מיאמי ביץ'. אתר ההנצחה המונומנטלי הוא מכלול ייחודי של פיסול סביבתי, בריכה ורחבה מרוצפת אבן ירושלמית, שבמרכזה מתנשאת לגובה של כ-13 מטר יד ברונזה פסוקת אצבעות, ועליה מטפסות דמויות המנסות להימלט מגורלן. ד"ר הלן פייגין, היסטוריונית יהודייה, יזמה את הקמת המכלול לפני כעשרים שנה וגייסה לשם כך קבוצה של ניצולי שואה אמידים תושבי מיאמי ביץ'. הקבוצה מימנה את הבנייה ובחרה את האמן שתכנן וביצע אותה, הפסל קנת' טרייסטר, ועיריית מיאמי ביץ' תרמה את חלקת השטח. 

האנדרטה להנצחת השואה
כתובת: רחוב 19 פינת Meridian Avenue, ליד מרכז הכנסים של העיר

בעושר ובעושר
הטעם העיקרי שנשאר אחרי ביקור של כמה שעות בקורל גייבלס ובקוקונט גרוב הוא של עושר מופלג וחסר גבולות. קורל גייבלס היא עיירה הנמצאת בפרברים הדרומיים של מיאמי ונחשבת אחד מאזורי המגורים היקרים ביותר בארצות הברית. העיירה תוכננה ונבנתה כעיר גנים בסגנון ונציאני, ויש בה שפע תעלות ובריכות. מוקדי המשיכה העיקריים שלה הם מלון בילטמור (Biltmore Hotel), יצירת פאר של אדריכלות ים תיכונית המזכירה את חופי איטליה והריביירה הצרפתית, ובריכת השחייה הוונציאנית (Venetian Pool) היפהפייה, השוכנת בתוך מחצבה נטושה, בין מפלים, מבנים מוזרים ופסלים. הבריכה פתוחה לרחצה. 

קורל גייבלס
מיקום: מדרום-מערב למרכז העיר מיאמי.
הגעה: ממרכז מיאמי נוסעים דרומה בכביש 95 ועולים ממנו ביציאה האחרונה לכביש 1 המוליך לעיירה. אפשר להגיע גם ברכבת הפרברים של המטרופולין (Metrorail). 

מלון בילטמור
כתובת: 1200 Anastasia Avenue

הבריכה הוונציאנית
ילדים שגילם פחות משלוש שנים אינם מורשים להיכנס.
כתובת: 2701 De Soto Boulevard

קוקונט גרוב (Coconut Grove) היא שכונת היוקרה של מיאמי הנמצאת ממזרח לקורל גייבלס, על חוף מפרץ ביסקיין. את השכונה אכלסו בעבר אמנים ואנשי בוהמה, אך האמנות הוחלפה בעושר ובמקום הגלריות הקטנות יש היום חנויות אופנה טרנדיות, בתי קפה ומסעדות יקרות. הנוסע ממרכז מיאמי לקוקונט גרוב יוכל להתפעל מבתי המגורים המפוארים הפונים לאוקיינוס ומוקפים דקלים ומדשאות ענקיות, מהשדרות המוצלות וממתחמי המגורים המוקפים גדרות ושערים. אם תרצו תוכלו גם לבקר במוזיאון לאמנות דקורטיבית שבווילה ויזקאיה (Vizcaya Museum and Gardens), ארמון מפואר מוקף גנים בסגנון הרנסנס האיטלקי, שבנה התעשיין המיליונר ג'יימס דירינג. אפשר לחזור לכאן שוב בשעות הערב כדי ליהנות מזוהר חיי הלילה של היפים והאמיצים. 

קוקונט גרוב
מיקום: על חוף מפרץ ביסקיין, מדרום למרכז העיר מיאמי.
הגעה: ממרכז מיאמי נוסעים דרומה בכביש 95 ועולים ממנו ביציאה האחרונה לכביש מספר 1. משם פונים שמאלה ל-Unity Boulevard ואז ימינה ל-Day Avenue המגיע למרכז השכונה. אפשר להגיע גם ברכבת הפרברים של המטרופולין (Metrorail). 

וילה ויזקאיה – מוזיאון וגנים
כתובת: 3251 South Miami Avenue

מוזיקה, קפה וסיגרים
אזור אחר במיאמי, המעמיד ניגוד מוחלט לשני קודמיו, הוא השכונה האתנית שזכתה לכינוי הוואנה הקטנה (Little Havana). השכונה נמצאת במרכז מיאמי, וחיים בה גולים ומהגרים קובנים רבים, רובם פליטים שהגיעו לכאן מ-1959 ואילך, לאחר המהפכה של פידל קסטרו בקובה. גל ההגירה העצום הזה הביא למהפך אתני, חברתי וכלכלי. הוא גרר פיתוח תעשייתי ומסחרי מחד, ועלייה מסחררת בפשיעה, באלימות ובמתיחות הבין-גזעית מאידך. רק כשתושבי מיאמי הוותיקים החלו לנטוש אותה וכשהתיירים מיאנו להגיע, החלו הרשויות לשקם את שכונות המצוקה, לדכא את הפשיעה ולצמצם את המתחים. הדבר עלה בידם, וכיום הוואנה הקטנה היא מוקד תיירות המושך אליו את אלה המעוניינים לטעום מעט מקובה.
הציר הראשי של השכונה הקובנית הוא רחוב 8 דרום-מערב (SW 8th Street), אך מאחר שהשפה השלטת כאן היא ספרדית, הוא מוכר יותר בשם קיה אוצ'ו (Calle Ocho). כינויה של השכונה לא בא לה מהאדריכלות, שאין בה דבר קובני, וגם לא מיתר התפאורה, שהיא אמריקאית למהדרין, אלא מסממנים אחרים שמשרים בה אווירה משכנעת של אמריקה הלטינית: השילוט למשל כולו בספרדית, ריח הקפה המשובח והאוכל הקובני אופפים את הכל, מבתי המסחר וממועדוני הסלסה בוקעת מוזיקה שמניעה את הרחובות בקצב קובני, שחקני שח-מט ודומינו מתכנסים להעביר את הזמן בפארקים השכונתיים, ומהקירות מביטים אלינו ציורים צבעוניים. אפילו סיגרים קובניים יש כאן. אמנם אסור להפיץ בארצות הברית סיגרים מתוצרת קובה, אך מכיוון שמגלגלי הסיגרים בחנויות הטבק הם יוצאי קובה, לעתים מדור שני או שלישי, הסיגרים שהם מגלגלים במו ידיהם ראויים לתואר "קובניים"… במפעל אל קרדיטו (El Credito) אפשר לצפות בתהליך הייצור. 

אל קרדיטו, ייצור ומכירה של סיגרים
כתובת: 1106 Calle Ocho (SW 8th St)

ולסיום, מעט ניחוח של טבע צבעוני: אי ג'ונגל התוכים (Parrot Jungle Island) הוא גן עדן טרופי מעשה ידי אדם, שהועתק בשנת 2003 מן העיירה קורל גייבלס אל האי ווטסון (Watson Island) השוכן בין מיאמי למיאמי ביץ'. בפארק יש שמורת ציפורים, עופות מים וחיות בר, גנים טרופיים מרהיבים, חלק המייצג את הפארק הביוספרי אוורגליידז (Everglades) ומשתלה של צמחים נדירים. פנינת רוגע אמיתית וסיום ראוי לביקור במטרופולין התוסס. 

אי ג'ונגל התוכים
 
כתובת: 1111 Parrot Jungle Trail, האי ווטסון
הגעה: מ-MacArthur Causeway, הגשר המחבר את מיאמי עם מיאמי ביץ' פונים דרומה לתוך Parrot Jungle Trail.

אהוד גבריאלי – מתכנן ערים ואזורים, מרצה, מדריך טיולים ותיק ויועץ תיירות במ.מ.ס.י
 

אורלנדו / אין זו אגדה

אם תרצו מקום לחופשה משפחתית אולטימטיבית, סעו לפארקי השעשועים של אורלנדו, המציעים את המיטב שבתעשיית הפנטזיות. משפחת הורוביץ חזרה משם, והיא מציגה שבוע משפחתי: איפה היינו, מה עשינו, איפה טעינו, מה אנחנו ממליצים 

 מופע הזיקוקין המרהיב בממלכה הקסומה | צילום: דורון הורוביץ

כתב וצילם: דורון הורוביץ 

לכתבה המלאה>>

המיוחדים של מסע אחר

המלצות מסע אחר על אתרים יחודיים ומקומות שונים מהמסלול הרגיל

פלורידה מחוץ למסלול המוכר

 פלורידה היא לא רק פארקי השעשועים של אורלנדו, חיי הלילה של מיאמי, והחופים של הפלורידה קיז. יש לה עוד הרבה מה להציע: ערים נפלאות, שמורות טבע יפות וחופים שנמצאים מחוץ למסלול המוכר. כמה הצעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מזג אוויר