תפריט עמוד

מידע מעשי להכרמל וחופו

מסלולים וטיולים

מסלולי טיול ממומלצים

גן הנדיב

מעל שער הכניסה לגן מתנוסס סמל משפחת רוטשילד | צילום: יותם יעקבסון

כתב: יותם יעקבסון

התאמת המסלול: מטף ועד זקן.
קושי המסלול: קליל
אורך המסלול: מסלול מעגלי קצר שאורכו כקילומטר וחצי.
דרך הגעה: הכניסה לגן הנדיב נמצאת בין בנימינה לזכרון יעקב. מכביש מס' 652 פונים מערבה בהתאם לשילוט ומגיעים למגרש חניה מסודר.
מפה: אפשר לקבל מפה של הגן באתר עצמו. כדי להתמצא באזור אפשר להיעזר במפת סימון שבילים מס' 4 (נקראת גם "הכרמל").
• בשטח הפארק אסור לערוך מנגלים או לשחק על המדשאות.

נכנס אל הגן (הכניסה ללא תשלום) דרך שער מעליו מתנוסס סמל משפחת רוטשילד. שטח הגן, השייך כולו למשפחת רוטשילד ומוחזק מתקציביה, הוא 4,500 דונם. תכנון הגן נעשה לפי צוואתו של רוטשילד. מסופר כי בביקורו האחרון בזכרון יעקב עלה רוטשילד לתצפית על גבעה במקום ואמר "פה טוב לנוח". משמעות מיוחדת ניתנה לדבריו רק לאחר פטירתו כשבצוואתו נכתב שבמקום בו אמר את המילים הללו ביקש להיקבר לצידה של אשתו. בצוואתו הורה שסביב קברו יבנה גן הפתוח חינם לקהל הרחב.

נמשיך ללכת בשביל הרחב ישר, כשאנו מתענגים על הטיפוח הסביבתי, ונפנה שמאלה לכיוון מפלי המים. מאזור זה נשקפת תצפית יפה אל מישור החוף ואל הים ממנו הגיעו ראשוני היישוב בהם תמך רוטשילד. המים כאן משולים לחיים – גולשים כשצף קצף, מלאי עשייה, ונאגרים בבריכה שקטה ובה מזרקה. המזרקה משולה לנשמה שעולה השמיימה כשהחיים מסתיימים. בראש מפלי המים נבחין בלוח שיש עליו חקוקה מפה עם שמות המושבות להן תרם רוטשילד מכספו.

המשך הליכה יביאנו לפניה קצרה ימינה לכיוון אחוזת הקבר. עצמות הברון הנדיב ואשתו הובאו מצרפת וכוסו ב-44 שקי עפר מכל המושבות בהן תמכו. הקבר מזכיר קבר מימי בית שני, תקופה עליה התרפק רוטשילד בזיכרונותיו ובו סמלים רבים. בשער הכניסה תמצאו פיתוחי גפנים – סמל לפרודוקטיביות ולענף המצליח שרוטשילד הכניס למושבות. הברוש שבחצר מסמל את נר התמיד – סמל לנצחיות ולהמשכיות, גביע האבן הוא כוס הדמעות – זכר לכאבו ההיסטורי של העם היהודי. הדלתות הכבדות מסמלות דלתות כספת. הן פתוחות כפי שהייתה דלת הכספת של רוטשילד. המעבר החצוב מתעקל כמו נפתולי החיים ומגיע בסופו אל הקבר. בתקרה קבועה מנורה בצורת לב – סמל לאהבתם של בני הזוג.

בהמשך המסלול נגיע אל גן הורדים ובו שעון שמש יפה, אל גן דקלים ולגן ייחודי המיועד בראש ובראשונה לעיוורים. בגן זה שתולים סביב טיילת שיחי תבלין וריח. לפני כל אחד מופיע שמו של הצמח בערבית, אנגלית, עברית ובברייל. מוללו את הצמחים והריחו אך אנא, אל תקטפו.

הליכה קצרה בהמשך השביל תובילנו לחניה ממנה נוכל להמשיך באחד המסלולים שהופיעו באתר בעבר או להתייעץ באנשי תחנת המידע.

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות