תפריט עמוד

מידע מעשי לגרינלנד

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד

אשרות ושגרירויות
ישראלים הנוסעים לגרינלנד אינם זקוקים לאשרת כניסה.

שגרירות דנמרק בישראל
כתובת: ברקוביץ' 4, תל אביב
טלפון: 03-6085850
פקס: 03-6085851

שגרירות ישראל בקופנהגן
כתובת: Lundeb Angsvej 4.
טלפון: 45-88-185500
פקס: 45-88185555


איך להגיע
אייר גרינלנד (Air Greenland) מפעילה בין חמש לעשר טיסות בשבוע בין קופנהגן שבדנמרק ל-Kangerlussuaq ו-Narsarsuaq בגרינלנד. חברת התעופה אייר איסלנד (Air Iceland) מפעילה טיסות בין איסלנד לגרינלנד.

אין קווי שיט סדירים בין האי גרינלנד למדינות אחרות, אך ספינות נופש (קרוזים) מגיעות אליו מיעדים שונים באירופה ובצפון אמריקה.


מתי כדאי להגיע
עונת התיירות בגרינלנד היא הקיץ, בין יוני לאוגוסט, ולעתים עד ספטמבר. בתקופה זו שעות האור ארוכות במיוחד והטמפרטורות הממוצעות אינן יורדות מתחת לאפס. החורף בגרינלנד קשה, קפוא וחשוך, אך מנגד בעונה זו תוכלו ליהנות מאפשרויות סקי רבות, ממזחלות כלבים, ממחירים נמוכים ומאורות הזוהר הצפוני.

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד

לשכות תיירות
המשרד הראשי של מועצת התיירות של גרינלנד שוכן בבירה נוק:
כתובת: Hans Egedesvej 29
טלפון: 299-342820 
אתר אינטרנט
בנוסף מפעילה מועצת התיירות של גרינלנד סניף מידע לתיירים בקופנהגן שבדנמרק.


מטבע
המטבע הדני נקרא קרונה (Krone) והוא מתחלק למאה אור (Ore).


הפרש שעות
גרינלנד מקדימה את שעון ישראל בארבע שעות.


תקשורת
קידומת החיוג הבינלאומית של גרינלנד היא 299.


תחבורה
אין תחבורה יבשתית המחברת בין היישובים הראשיים בגרינלנד, ועל כן הדרכים היחידות לנוע ממקום למקום הן בים או באוויר. חברת אייר גרינלנד מפעילה טיסות פנים בין יישובים שונים במדינה. בקיץ מפעילה חברת Arctic Umiaq Line ספינות נוסעים לאורך החוף. בקיץ כדאי להזמין מקום בטיסות ובאוניות מראש בשל העומס.

לינה ומלונות, אוכל ומסעדות, בילויים וקניות

פסטיבלים ואירועים

פברואר-מרץ > פסטיבל השלג בנוק (Nuuk Snow Festival)
מדי חורף מנצלת עיר הבירה של גרינלנד את השלג הצונח על שטחה לפסטיבל פיסול בשלג. פסלים לבנים יפהפיים וקפואים מעטרים את העיר תחת כיפת השמיים.

מרץ > מרוץ החוג הארקטי (Arctic Circle Race)
המרחבים הלבנים האינסופיים של גרינלנד הם אכסניה מושלמת למרוץ סקי קרוס-קאנטרי מתיש במיוחד. מרוץ החוג הארקטי נמשך שמונה ימים ומסלולו נפרש לאורך 160 קילומטר, במרחק של 65 קילומטר מהחוג הארקטי.

מרץ > אליפות גולף הקרח העולמית (World Ice Golf Championship)
כשחושבים על משחק גולף מיד עולות בדמיון תמונות של מרחבי דשא ירוק. אליפות הגולף בגרינלנד שוברת את המיתוס ומציעה מגרש מקורי ושונה, עם נוף בגווני לבן ותכלת, מרחבי שלג ומכשולי קרחונים. הכדור, אם תהיתם, גם הוא אינו בצבע המסורתי אלא בכתום, כדי שיהיה קל לזהות אותו בתנאי השטח הקפואים.

21 ביוני > היום הלאומי (National Day; Ullortuneq)
שמו המקומי של היום הלאומי מעיד על התאריך בו הוא נחגג – היום הארוך ביותר בשנה. החג מצוין בכל רחבי המדינה בחגיגות ציבוריות מתחת לכיפת השמיים ופעילויות תרבותיות שונות.

אטרקציות ואתרים מומלצים

אילוליסט ומפרץ דיסקו (Ilulissat)

העיירה אילוליסט שוכנת לחופו של מפרץ דיסקו (Disco Bay) בצדו המערבי של האי גרינלנד. פירוש שמה הוא "קרחונים", והיא אכן מקיימת את ההבטחה שבשמה: העיירה שוכנת בפתחו של פיורד הקרח היפהפה אילוליסט שאורכו ארבעים קילומטר, הניזון מהקרחון העצום מימדים סרמק קוג'לרק (Sermaq Kujalleq). קרחון זה הוא השופע ביותר באזור הארקטי הצפוני. רוחבו חמישה קילומטרים ועוביו כקילומטר, והוא ממלא את הפיורד וחופיו בקרחונים בכל גודל וצורה. חלקם גבוהים ותלולים כבניין דירות ענק עשוי קרח, חלקם מפוסלים בקווים עגולים כעבודתו של יד אומן. חתיכות הקרח העצומות צפות לאורך הפיורד וממנו אל המפרץ, שטות לאיטן במים התכולים, לעתים בשלווה שקטה ולפעמים ברעשי שבירה וריסוק מהדהדים. המראה עוצר נשימה, הן באור היום המבליט את גווני הלבן-תכול, והן בבואה של שמש החצות, הצובעת את הכל בגוונים סוריאליסטיים של נגה אדמדם-תכלכל-כתמתם. בניגוד להרבה קרחונים אחרים בגרינלנד, אליהם יש להגיע בסיורי טיסה או שיט, המראות הנפלאים של פיורד הקרח אילוליסט נגישים להפליא. תצפית טובה על הפיורד נמצאת במרחק נסיעת מונית קצרה לעמק סרמרמוויט (Sermermuit). עמק זה יושב לפני אלפי שנים, כפי שמעידים שרידים ארכיאולוגים בהם ניתן לבקר. פיורד אילוליסט הינו אתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו.

בעיירה עצמה מתגוררים כ-4,000 תושבים ויותר מ-2,500 כלבים, המשמשים למשיכת מזחלות – אמצעי תחבורה חשוב באזור. החודשים בין נובמבר לאפריל הם העונה הטובה ביותר לטיול מזחלות כלבים ארוך, אך אפשר לארגן סיורים קצרים גם בקיץ על גבי קרחונים באזור. מוזיאון אילוליסט (Ilulissat Museum) שוכן בבניין אדום נאה שנבנה ב-1848, ששימש בעבר כקולג' וכבית הולדתו של החוקר הארקטי קנוד רסמוסן. המוזיאון עוסק בהיסטוריה האנושית של העיר והעמק, בהיסטוריית מזחלות הכלבים בגרינלנד, בחוקר הנודע ובפיורד הסמוך. 

מהעיירה ניתן לצאת אל ישובים שונים וקרחונים באזור, באמצעות טיסות מסוק, מעבורת וסיורי שיט. סיורי מסוק יוצאים אל פנים הארץ, לביקור בכיפת הקרח העצומה המכסה כ-85 אחוז משטחה של גרינלנד. כארבעים קילומטר צפונית לאילוליסט שוכן כפר הדייגים אוקטסוט (Oqaatsut, לשעבר Rodebay). מתגוררים בו עשרות ספורות של אינואיטים בבתים קולוניאליים ציוריים הטובלים בנוף יפהפה. כשבעים קילומטר צפונית לאילוליסט שוכן קרחון אקי (Eqi Glacier), בו ניתן לצפות בהתנפצויות גושי קרח, וניתן לשלב את השיט אליו עם ביקור באוקטסוט.

העיירה קסיגיאנגוויט (Qasigiannguit) שוכנת בדרום-מזרח מפרץ דיסקו. מתגוררים בה כ-1,700 תושבים בבתים קולוניאלים הבולטים בצבעיהם העזים. ביניהם שוכן אחד מבתי העץ העתיקים ביותר בגרינלנד, המשמש כיום כמוזיאון העיירה. התצוגה המרכזית כוללת מוצגים שנתגלו בחפירות בקקרטסוסוק (Qeqertasussuk), ישוב בן אלפי שנים שהתגלה באזור. סיורים מאורגנים יוצאים מהאזור אל חלק זה של מפרץ דיסקו, למסלולי הליכה בסביבה, לצפייה בלווייתנים, כלבי ים וציפורים, לסיורי דיג ולשיט קאנו.

במפרץ דיסקו נמצא האי הגדול ביותר בחופי גרינלנד, המכונה בדנית "האי דיסקו", ובגרינלנדית Qeqertarsuaq ("האי הגדול"). בדרומו שוכנת עיירה בעלת אותו שם (שלפני כן נקראה Godhavn), שנוסדה על ידי ציידי לווייתנים ב-1773. העיירה ממוקמת בנוף נפלא, בין סלעים בזלתיים שנוצרו בפעילות געשית שהיתה כאן בעבר. מהגבעות הסמוכות נשקף נוף מרהיב של המפרץ עד אילוליסט. באי יש מעיינות חמים, מפל, מסלולי הליכה יפים, סיורי צפייה בלווייתנים, צמחייה ייחודית, ואטרקציה מקסימה במיוחד בדמות טיול מזחלות כלבים בקרחון בגובה 800 מטר בהרים הסמוכים, הנערך לאור שמש החצות בקיץ.

למידע נוסף על אזור מפרץ דיסקו


מערב גרינלנד

בסטנדרטים של גרינלנד, עיר הבירה נוק (Nuuk) היא עיר מודרנית ענקית, הגדולה במדינה. בסטנדרטים של כל מדינה מודרנית אחרת מדובר בעיירה חביבה, בת כ-14 אלף תושבים בלבד. נוק היא גם העיירה הראשונה שהוקמה בגרינלנד, ב-1728. נוק לא מהווה אטרקציה תיירותית מיוחדת, ולרוב התיירים מעדיפים לדלג עליה ולהמשיך לעיירות קטנות יותר, המאפשרות גישה לנופי הטבע שהם גדולתה האמיתית של גרינלנד. אם הגעתם לנוק, בקרו במוזיאון הלאומי של גרינלנד (The Greenlandic National Museum) הסוקר 4,500 שנה של היסטוריה במדינה, פולקלור, אמנות ועוד. מרכז התרבות העירוני (Katuaq) מתקיים מופעי תרבות ומתגאה באולם הקולנוע היחיד במדינה. על פי תושבי גרינלנד, אחד מתושבי נוק הוא לא אחר מסנטה קלאוס, המחזיק בית ותיבת דואר בעיר.

Kangerlussuaq היא אחת מנקודות הכניסה למדינה בזכות שדה התעופה הבינלאומי שבה. עד 1992 היתה עיירה זו בסיס של חיל האוויר האמריקאי. כיום גרים בה כ-600 אזרחים. אל תמהרו לעזוב בטיסת המשך לחלק אחר של המדינה – העיירה מציעה לא מעט אטרקציות בסביבתה. העיירה שוכנת בקצהו של פיורד באותו שם, שפירושו "הפיורד הארוך" (160 קילומטר אורכו). האזור עשיר בנופים ובחיות בר, בהן שוורי מושק, נשרים, נצים, צבאים, שועלי שלג ועוד. ניתן לסייר בבסיס חיל האוויר לשעבר, לצאת למסלולי הליכה ורכיבה על אופניים, לבקר בהרים ובמפל, ובעונה הקרה ליהנות מטיולי מזחלות כלבים ומהזוהר הצפוני. בניגוד למקומות רבים אחרים בגרינלנד, מהם יש לטוס במסוק כדי להגיע לכיפת הקרח האדירה המכסה תמידית יותר מ-85 אחוז מהמדינה, כאן כיפת הקרח נגישה בנקל. רק 25 קילומטר מפרידים בין העיירה לקצה הכסות הלבנה בת ה-1,813,000 קילומטר רבוע, ואפילו יש דרך יבשתית המובילה אל הקרח. אל תתקרבו יותר מדי, בשל סכנת מפולות של חתיכות קרח גדולות.

העיירה Maniitoq ("מקום מחוספס" בגרינלנדית) שוכנת על אי קטן מול החוף המערבי. מעבורות Arctic Umiaq Line עוברות בעיר במסלולן בין נוק ל-Sisimiut). המוזיאון העירוני הקטן מציג אמנות מקומית, מלאכות יד אינואיטיות וממצאים ארכיאולוגים מישובים שהתקיימו באזור לפני כ-4,000 שנה. מסביב לעיירה מחכים לכם פיורדים, קרחונים, הרים ואתרי סקי. מהעיר יוצאים סיורי קאנו וקיאקים השטים בתוך הפיורדים המקסימים באזור.

בהמשך החוף צפונה, אחרי החוג הארקטי, נמצאת Sisimiut. זוהי העיירה הדרומית ביותר בדנמרק בה משתמשים במזחלות כלבים, והיא העיר השנייה בגודלה במדינה עם כמעט 6,000 תושבים. כרקע משמש לה ההר Kaellingehaetten המתרומם לגובה 784 מטר מעל פני הים. באזור יש מסלולי הליכה רבים, כאשר גולת הכותרת היא המסלול המחבר בינה לבין Kangerlussuaq, מרחק שבעה עד עשרה ימי הליכה (לבעלי כושר גופני מצוין). מפסגת ההר נשקף נוף נהדר של האזור. בעונה הקרה יש באזור פעילויות ספורט חורף רבות – אופנועי שלג, סקי, קרוס-קאנטרי ועוד. בחורף יוצא מהעיר אחד ממרוצי הסקי המתישים ביותר בעולם – Arctic Circle Race, לאורך מסלול בן 160 קילומטר.


דרום גרינלנד

בקיץ נדמה שדרום גרינלנד היא כמעט אותה "ארץ ירוקה" שהבטיח אריק האדום לרעיו הוויקינגים. האדמה מתמלאת צמחייה ופריחה והטמפרטורות מאמירות לעתים ל-18 מעלות צלסיוס. אך למרות שהינו הדבר הקרוב ביותר לאזור חקלאי בגרינלנד, גם בדרום תמצאו את השפע הידוע של קרחונים ושלג. משטחי קרח עצומים בגודלם, הנוצרים בצפון האוקיינוס הארקטי ונסחפים בזרם לאורך החוף המזרחי עד לדרום, עוצרים מפעם לפעם את התנועה הימית לעיירות הדרום. העיירות בדרום קרובות יחסית זו לזו, והתנועה ביניהן – בסירה או בהליקופטר – מהירה.

טיסות בינלאומיות ופנימיות נוחתות בשדה התעופה של Narsarsuaq, שנבנה על ידי הצבא האמריקאי בימי מלחמת העולם השנייה. הרים המתנשאים עד לגובה של כ-500 מטר מעל פני הים סובבים את העיירה. כיפת הקרח של גרינלנד נמצאת במרחק של כעשרה קילומטרים בלבד, וניתן להגיע אליה במסלול בן כשלוש וחצי עד ארבע שעות הליכה. מהעיירה ניתן לצאת לשיט בפיורד Qooroq עד לקרחון המזין אותו. בגדתו השנייה של הפיורד משתרעים שדות ירוקים וחוות כבשים. באזור יש מסלולי הליכה יפים, סיורי רכיבה על סוסים ולינה בחוות.

פירוש שמה של נרסק (Narsaq) הוא "המישור", והיא משתרעת על אחד שכזה עד ההרים התוחמים את גבולה. כ-1,700 תושבים מתגוררים בה, ועוד כ-400 בישובים השכנים ובחוות הכבשים סביבה. יש בה שלל תעשיות מקומיות, מבית מטבחיים ומפעל לעיבוד דגים ועד מפעלי צמר וייצור פרוות ומפעל המייצר קוביות קרח מכמות הקרח העצומה בכיפת הקרח של גרינלנד. סיורי שיט יוצאים אל כיפת הקרח דרך פיורדים נאים. סיורים אחרים מגיעים לחוות כבשים ולשרידים שהותירו אחריהם אריק האדום ורעיו הוויקינגים שישבו במקום בעבר. יש גם סיורים בדגש גיאולוגי וסיורי הליכה. מהר Qaqqarsuaq הסמוך לעיר (685 מטר מעל פני הים) נשקף נוף נהדר עד לכיפת הקרח.

העיירה Qaqortoq היא היישוב הגדול ביותר בדרום גרינלנד עם כ-3,500 תושבים, ש-300 מתוכם מפוזרים ביישובי הלוויין ובחוות הכבשים והאיילים הסמוכות. חלק מבתיה הישנים מהתקופה הקולוניאלית השתמרו להפליא, בהם הכיכר בעלת המזרקה העתיקה בגרינלנד. העיירה מקושטת בפסלי אבן רבים שנוצרו על ידי אמנים מכל רחבי סקנדינביה והובאו לכאן החל משנת 1993 במסגרת פרויקט "Man and Stone", שיזם אמן מקומי. בבניין העתיק בעיר, שנבנה ב-1804, שוכן המוזיאון המקומי המציג את תרבות האינואיטים. מסלולי הליכה נהדרים יוצאים מהעיירה וכן סיורים להריסות הכנסייה בפיורד Hvalsey, למפעל פרוות מקומי, למעיינות חמים, לחוות הכבשים, סיורים עירוניים וסיורי שיט בקאנו.

ננורטליק (Nanortalik) שוכנת בקצה הדרומי של גרינלנד. האזור שופע פיורדים עמוקים ונפלאים, המוקפים בהרים נישאים המושכים חובבי טיפוס הרים מקצועיים. הנוף נהדר לסיורי הליכה ושיט, כולל הגעה לקרחונים היורדים מכיפת הקרח הגדולה. כדי להתחמם מעט אפשר לרחוץ במעיינות Uunartoq, שחומם 38-37 מעלות. אל המעיינות ניתן להגיע גם מ- Qaqortoqבשיט, בו ניתן להבחין לעתים בלווייתנים ובכלבי ים. באפריל ובסוף הקיץ ניתן לראות לווייתנים סמוך לננורטליק.

כתבה: יעל רגב

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות