מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
ישראל  >  ים המלח ומדבר יהודה  >  מסע TV  >  הר סדום - הר שכולו מלח
סרטים אחרונים
הרשמה לניוזלטר ולאתר


הרשמו וקבלו
ללא תשלום

מגזין שבועי
וכניסה חופשית
לתיקי מידע באתר

מסע TV

הר סדום - הר שכולו מלח - מסע אחר

בחר מדינה:
הר סדום - הר שכולו מלח
  תגיות:  ישראל, ים המלח ומדבר יהודה, סדום, הר סדום

באזור ים המלח מתנשא הר אחד שכולו תופעת טבע - הר סדום - הר מלח עצום. אייל ברטוב ביקר באחד מאזורי הנוף המרתקים ביותר בישראל (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

בדרום חופו המערבי של ים המלח מתנשא הר סדום. ההר המיוחד הוא תופעת טבע גיאולוגית. כתוצאה מהצטברות מלחים ומינרלים בקרקעית האדמה, באזור שבו היה בעבר אגם ים המלח טרם התכווצותו, נוצר גוש מלח שעשה את דרכו כלפי מעלה. הגוש, הוא הר סדום, עלה על פני השטח, תוך שהוא משאיר אחריו מערות, מחילות, פירים, ארובות ובורות. כל אלו נותנים להר את מראהו הייחודי וההזוי, עטור הצבעים והצורות.
כיום מתנשא ההר לגובה 200-150 מטר מעל פני ים המלח ופסגתו מתנשאת לרום 240 מטר. מפסגת ההר נשקפים נופיהם של ים המלח, מדבר יהודה והרי מואב. סלעי המלח של ההר רגישים מאוד למגע מים, ולכן כאשר יורד גשם באזור (לעתים רחוקות), ממיסות טיפות המים את המלח ומפסלות תצורות סלע שונות בהר. עם התמוססותו הטבעית של המלח נוצרים בחלליו של ההר פירים ומערות אדירות.
הביקור במערות המלח, הפירים והארובות שבהר סדום מסוכן מאוד בשל סכנת התמוטטות, ועל כן אסרה רשות הטבע והגנים את הביקור בהן. ניתן לטייל בשבילי ההר עצמו, מהם נשקף נוף יפהפה שכולל רצועות סלעים בגוני אדום, לבן, חום ושחור, מאובני דגים, אצות, צבים ונחשים והמון תצורות סלע נפלאות ומעוררות דמיון.
בסרטון הווידאו של השבוע מזמין אתכם אייל ברטוב אל מערת סדום המרתקת. המערה אסורה לכניסת מבקרים, אך באישור מיוחד מרשות הטבע והגנים הותרה הכניסה לשם הצילומים. הזדמנות פז להציץ למעמקי הר סדום.

לקטעי הוידאו
הכי טובים
לקטעי וידאו על טבע ובעלי חיים
לקטעי וידאו על ספורט אתגרי
לכל קטעי הוידאו על ישראל
לכל קטעי הוידאו
המדריך
כתבות
מפות
וידיאו
המלצות
מומלצים בישראל