מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
איטליה  >  סרדיניה  >  כתבות  >  סרדיניה: כף עתיקה וטעמים קטלאניים
 
ראשי סרדיניה
 > המדריך השימושי לסרדיניה
 > כתבות על סרדיניה
 > המלצות לסרדיניה
 > מפות סרדיניה
 > חברות נסיעות סרדיניה
טיולי הרשמה
טיול לצפון איטליה - תענוגות החיים ב-7 ימים
טיול לצפון איטליה - תענוגות החיים ב-7 ימים
דרום איטליה - טיול קלאסי הכולל ביקור ברומא - 6 ימים
דרום איטליה - טיול קלאסי הכולל ביקור ברומא - 6 ימים
לטיולים נוספים >
הטעמים של חבל פיימונטה - ..
טיול אוכל באיטליה
שוקי חג המולד בצפון איטלי..
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק
 
 
סרדיניה: כף עתיקה וטעמים קטלאניים
סרדיניה: כף עתיקה וטעמים קטלאניים
 
בלב הרובע העתיק בעיר אלגרו אשר בסרדיניה, גיליתי מסעדה קטנה ומטריפה עם סיפור מלא קסם של הגשמת חלום משפחתי והרבה כבוד למסורת הקולינרית המקומית. סיפור מפתיע על כף עתיקה וטעמים קטלאניים קטלניים, ויש גם מתכון

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

המומחים שלנו לנסיעות מיוחדות ברחבי העולם - לשירותך כאן >>

עיקר קסמה של עיירת הנופש אלגרו (Alghero) השוכנת על "חוף האלמוגים" במערב האי סרדיניה טמון בניחוחות הקטלאניים שנספגו בה, תוצאה של שלטון ספרדי בן 500 שנים, ולא במקרה יש המכנים אותה: ברצ'לונטה (Barceloneta) , "ברצלונה הקטנה".

 אלגרו, הכיבוש הספרדי הותיר בה ניחוחות קטלאניים | צילומים בכתבה: רוית חבשוש בין חומות העיר וביצוריה מתפתלות סמטאות צרות
אלגרו, הכיבוש הספרדי הותיר בה ניחוחות קטלאניים | צילומים בכתבה: רוית חבשוש
 

 בין חומות העיר וביצוריה מתפתלות סמטאות צרותבין חומות העיר וביצוריה מתפתלות סמטאות צרות

העיירה העתיקה, שהייתה מאחז קטלוני חשוב בימי הביניים, נבנתה על צוק הבולט אל תוך הים ובתוך חומותיה המבוצרות וביצוריה העתיקים מתפתלות סמטאות צרות וציוריות המציעות למשוטטים בהן שלל חנויות בוטיק קטנות ומסעדות של אוכל מקומי מעולה.

 העיירה העתיקה נבנתה על צוק הבולט אל הים והוקפה בחומות בצורות
העיירה העתיקה נבנתה על צוק הבולט אל הים והוקפה בחומות בצורות

 סמטה באלגרו בסמטאות העיירה אפשר למצוא שלל מסעדות של אוכל מקומי מעולה
סמטה באלגרו

 בסמטאות העיירה אפשר למצוא שלל מסעדות של אוכל מקומי מעולה את ההשפעות הקטלאניות המובהקות אפשר לראות, בין השאר, באדריכלות הגוטית-קטלאניתבסמטאות העיירה אפשר למצוא שלל מסעדות של אוכל מקומי מעולה

את ההשפעות הקטלאניות המובהקות אפשר לחוש באדריכלות הגוטית-קטאלנית, בדיאלקט המקומי המתנגן באוזניים, בשלטי הרחובות הכתובים בקטאלנית, וכמובן – בקולינריה המשובחת שהיא מציעה.


את ההשפעות הקטלאניות המובהקות אפשר לראות, בין השאר, באדריכלות הגוטית-קטלאנית

שלט צנוע מפנה אותי לסמטה קטנה והמראה המזמין של המסעדה הקטנה כובש אותי בעיצוב החמים, בהקפדה על הפרטים ובעיקר בתחושה האינטימית שהיא מעניקה למי שנכנס פנימה.

 השלט המפנה למסעדה 
      המראה המזמין של המסעדה כובש אותי השלט המפנה למסעדה

 
      המראה המזמין של המסעדה כובש אותי  עיצוב חמים ואווירה אינטימית במסעדת Cullera
המראה המזמין של המסעדה כובש אותי 

 עיצוב חמים ואווירה אינטימית במסעדת Cullera
עיצוב חמים ואווירה אינטימית במסעדת Cullera

אני זוכה לקבלת פנים חמימה של שני בחורים חייכנים מעבר לבר. בשל הקרבה הברורה ביניהם אני מנחשת שהם זוג, אבל כשהם שומעים זאת הם פורצים בצחוק גדול ומספרים לי שהם צמד אחים וכי המסעדה עבורם היא הגשמת חלום משפחתי.

 האחים פביו (מימין) ורוברט (משמאל)
האחים פביו (מימין) ורוברט (משמאל)

"אנחנו שנינו דור המשך למסעדנים סרדים", מספר לי רוברטו הצעיר בחיוך. "ההורים שלנו הגיעו מכפר קטן ועתיק בלב סרדיניה, אבל הכירו והתאהבו דווקא במילאנו. הם פתחו את המסעדה שלהם - Giamaranto - בעיר סאסארי בשנת 1983, אותה שנה בה אחי הבכור פביו נולד. לא הרבה אחרי גם אני הצטרפתי למשפחה".

 Giamatanto, המסעדה של ההורים בסאסארי, נחשבת לאחת הטובות בסרדיניה
Giamatanto, המסעדה של ההורים בסאסארי, נחשבת לאחת הטובות בסרדיניה

מסעדת Giamaranto בסאסארי זוכה להצלחה רבה ונחשבת כיום לאחת מעשר המסעדות הטובות בסרדיניה, ושני האחים שגדלו בין הסירים, באופן טבעי מוקסמים מעולם הקולינריה וחולמים לפתוח יחד מסעדה. כל אחד מהם התמחה שנים רבות בתחום הקולינריה בחו"ל - פביו בלונדון ורוברטו בלונדון, שטוקהולם ואגם גרדה באיטליה.

הם חוזרים לאי ומחליטים לממש את חלום ילדותם: בשנת 2016 הם רוכשים מבנה ישן של המשפחה בעיר העתיקה של אלגרו ומתחילים בשיפוצים על מנת להכשיר אותו למסעדה.

 Cullera, הכף בקטלאנית עתיקה, המסעדה של פביו ורוברט באלגרוCullera, "הכף" בקטלאנית עתיקה, המסעדה של פביו ורוברט באלגרו

במהלך השיפוצים הם מוצאים כף עתיקה, בת למעלה ממאתיים שנה, וכמחווה לממצא ההיסטורי המרגש הם קוראים למסעדה החדשה שלהם: Cullera - "כף" בקטלאנית עתיקה.

"זה היה כאילו קיבלנו רמז מן העבר, חיזוק לכך שאנחנו עושים את מה שצריך לעשות – להציג את המורשת הקולינרית שלנו בגאווה", מוסיף פביו ומראה לי את הכף העתיקה המוצגת בגאון על קיר המסעדה.

 הכף העתיקה שעל שמה קרויה המסעדה תלויה בגאווה על הקיר
הכף העתיקה שעל שמה קרויה המסעדה תלויה בגאווה על הקיר

תפריט המסעדה מציע שילוב אנין טעם של המטבח הסרדי והמטבח הקטלאני. "אנחנו נותנים כבוד למורשת ההיסטורית שלנו ומגישים מנות מסורתיות, אבל שדרגנו אותן לרמה מתוחכמת יותר של קולינריה - בחומרי הגלם הטריים והאיכותיים, בטעמים המורכבים וברמת הגימור וההגשה".

 מנת אנטיפסטי במסעדת La Cullera
מנת אנטיפסטי במסעדת La Cullera

ואכן זו חגיגה אנינת טעם במגוון צבעים, מרקמים וטעמים ואני פשוט לא יכולה להפסיק לאכול: אני פותחת במנת אנטיפסטי המוגשת עם מרק הפתיחה "הכף", ארבעה סוגי אנטיפסטי ובמרכזם פרח קישוא מטוגן במילוי אנשובי וגבינה סרדית טרייה. מרק הפתיחה "הכף" משתנה מדי שבועיים-שלושה בהתאם למרכיבים העונתיים הטריים שמציעה האדמה.

 מרק הכף משתנה בכל שבועיים-שלושה בהתאם למוצרים העונתיים הטריים פסטה טרייה בשבבי בוטרגה (ביצי דגים מיובשות ומומלחות) וקרם סלרי
מרק "הכף" משתנה בכל שבועיים-שלושה בהתאם למוצרים העונתיים הטריים

אני ממשיכה עם פסטה טרייה בשבבי בוטרגה (ביצי דגים מיובשות ומומלחות) וקרם סלרי, טועמת ממנת הריזוטו Venere – ריזוטו איטלקי שחור שבושל באניס ודיו של דיונון, מוגש עם טרטר טונה, רוטב אבוקדו וקליפת תפוז ומקנחת בקינוח מענג בעדינותו - יוגורט יווני עם אמרטו תפוזים ודבש.


פסטה טרייה בשבבי בוטרגה (ביצי דגים מיובשות ומומלחות) וקרם סלרי

בתום הארוחה אני יושבת מחויכת ומתקשה להיפרד מהמקום. "רוצה לראות את הנשק הסודי שלנו?", צוחקים הבנים ולוקחים אותי אל המטבח הצנוע, שם אני זוכה להכיר את אמא אנטונלה המיתולוגית בפעולה.

 אמא אנטונלה במטבחאמא אנטונלה במטבח

"לידיים של מאמא שלנו יש מגע של קסם", אומרים בניה, בעלי המסעדה

"לידים של מאמא שלנו יש מגע של קסם וזה חלק גדול מסוד ההצלחה. כולם מגיעים אלינו במיוחד כדי לטעום את הפסטות הסרדיות הטריות שהיא מכינה בעצמה", והיא מחייכת בצניעות ומציגה כיסוני Culurgiones מושלמים.

אני לא מרפה ממנה עד שאני יוצאת עם  מתכון לכיסונים המופלאים שלה - אבל היא מזהירה אותי שההכנה דורשת ידיים מיומנות  ומצריכה תרגול. הרבה מאוד תרגול.... להפתעתי, גיליתי שגם עם "הידיים השמאליות" שלי במטבח הצלחתי להוציא כבר בניסיון הראשון תוצאה לא רעה בכלל... יש תקווה!

 אנטולנה מציגה כיסוני Culurgiones מושלמים. את המתכון תמצאו מעל התמונהאנטולנה מציגה כיסוני Culurgiones מושלמים. את המתכון תמצאו מעל התמונה

"את יודעת, אני מאמין שדברים לא קורים ללא סיבה", אומר לי רוברטו כשאני עומדת לעזוב. "המסעדה של ההורים שלנו בסאסארי ממוקמת ברחוב אלגרו - כשם העיר בה פתחנו את המסעדה שלנו, מציאת הכפית העתיקה במהלך עבודות השיפוץ ובצירוף מקרים מדהים - בדיוק כמו הוריי, אני פותח את המסעדה באותה שנה בה ילדי הבכור עומד להגיע לעולם. מי יודע? אולי אנחנו מכינים את הדור השלישי לקולינריה משובחת", הוא מוסיף בחיוך שובב.

La Cullera, Via Sannino 7, Alghero. המסעדה פועלת בחודשי הקיץ - אפריל עד סוף אוקטובר

רוית חבשוש, "חבשושית בדרכים" – מומחית לסרדיניה. להזמנת הרצאות וטיולי בוטיק בניחוח אנתרופולוגי בהתאמה אישית. [email protected], אתר אינטרנט

 


נוסעים לסרדיניה?מסע אחר המרכז לנסיעות
ביקרתם בסרדיניה? אם כן שתפו אותנו כאן בתגובות בהתרשמותכם ובטיפים שלכם
 
   

כתבות נוספות מסרדיניה

סרדיניה עם ילדים סרדיניה עם ילדים חומות האבן - סרדיניה וישראל חומות האבן - סרדיניה וישראל
עוד כתבות מסרדיניה
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
הוסף תגובה