‪‪
 
מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
מגזין  >  רשימות הכי טובים  >  כתבות
 
ערוץ טבע ונוף
ערוץ מגזין
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק

בתמונה: לווייתן קטלן. צפייה בלווייתנים היא חוויה מרתקת ויוצאת דופן

 
 
לווייתנים - איפה פוגשים אותם
לווייתנים - איפה פוגשים אותם
 
מפגש עם היונק הגדול בעולם הוא חוויה מרגשת וחד פעמית. הנה כמה מהמקומות הטובים בעולם לצפייה בלווייתנים

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום
קנדה
קנדה היא אחד היעדים הטובים ביותר לצפייה בלווייתנים ויש סיכוי טוב לפגוש אותם באתרים שונים ברחבי המדינה. בחופי קולומביה הבריטית במערב קנדה ניתן לצפות בלווייתן הקטלן (Orca), יונק ימי השייך למשפחת הלווייתנאים. שמו של הקטלן אינו מקרי – הוא נחשב לאחד הטורפים הקטלניים ביותר בטבע, והוא ניזון מדגים, דיונונים, עופות ימיים ויונקיים ימיים, אפילו לווייתנים אחרים. אם אתם לא חוששים לפגוש אותו, אתם מוזמנים להצטרף לשיט צפייה בלווייתנים שמארגנות חברות שונות בקולומביה הבריטית. המקום הנגיש ביותר לצאת ממנו לשיט הוא מהנמל של העיר ויקטוריה. רוב החברות מציעות סיור דומה למדי, הנמשך כשלוש שעות, שבמהלכו ניתן לצפות לא רק בלווייתן הקטלן אלא גם בלווייתן מינקי, דולפינים, כלבי ים ואריות ים. חברת Prince of Whales היא אחת החברות הפופולאריות בויקטוריה והיא מציעה שיט בסירת זודיאק שעולה 105 דולר קנדי למבוגר או שיט באוניה שעולה 100 דולר למבוגר. השיט יוצא בין החודשים אפריל ואוקטובר.
מקום מומלץ נוסף לצפייה בלווייתנים באזור קולומביה הבריטית הוא באזור העיירה טופינו שבפארק הלאומי פאסיפיק רים. באזור הזה ניתן לצפות בעיקר בלווייתנים אפורים בין החודשים אפריל לנובמבר, לווייתני המפבק בפברואר ובחודשים יוני עד ספטמבר וכן לווייתן קטלן. ג'יימי'ס מציעים שייט צפייה בלווייתנים שנמשך כשעתיים-שלוש ומחירו 99 דולר באוניה ו-79 דולר בסירת זודיאק.

גם למזרח קנדה יש הרבה מה להציע בתחום. באזור מפרץ סנט לורנס בקוויבק משתרע "נתיב הלווייתנים" לאורך של קרוב ל-300 ק"מ, וכמשתמע משמו ניתן לפגוש בו הרבה מן היונקים הענקיים האלו. בכל שנה בין האביב לסתיו מגיעים לכאן מאות לווייתנים שנמשכים לעושר הקולינרי של נהר סנט לורנס, שבשל מימיו הקרים במיוחד התפתחה בו אוכלוסייה ענפה של רכיכות ושאר יצורים ימיים. בנוסף ללווייתן הקטלן שניתן לראות גם כאן, אפשר לפגוש פה מינים שונים של לווייתנים, חלקם נדירים. הפגישה עם הלווייתן הכחול, שמשקלו יכול להגיע ל-150 טון, מרגשת במיוחד. למרות גודלו העצום זהו לווייתן שניזון מבעלי חיים קטנטנים במיוחד כמו פלנקטון. עוד אפשר לפגוש כאן את לוויתן הסנפיר, לוויתן המפבק ואם יתמזל מזלכם גם את החביב מכולם – לוויתן הבלוגה, הלווייתן הלבן שעל שפתיו חיוך תמידי. בעיירה טדוסק (Tadoussac) יש חברות רבות שמציעות שייט צפייה בלווייתנים. בנוסף לשיט, ישנה אפשרות לתצפת על לווייתנים גם מנקודות תצפית שפזורות לאורך הנתיב.

קאיקורה, ניו זילנד

עיירת החוף קאיקורה השוכנת בצפון מזרח האי הדרומי בניו זילנד, משווקת כמקום הנוח בעולם לצפייה בלווייתני הראשתן הענקיים, שידועים בכך שמוחם הוא הגדול ביותר בעולם החי. זהו, אגב, לא השיא היחיד בו מחזיקים בני משפחה זו: זהו בעל החיים שמפיק את הרעש החזק ביותר ובעל החיים שמסוגל לצלול לעומקים הגדולים ביותר. מהסיבה האחרונה לא קל למצוא אותם. קאיקורה היא אכן מקום מצויין לצפות בו בראשתנים שכן בה אפשר לצפות בהם אפילו מהחוף. בכל זאת, כדי להגדיל את סיכוייכם לצפות בלווייתנים עדיף להצטרף לשיט. בשיט באזור אפשר לצפות גם בלווייתן קטלן, לווייתן המפבק ואפילו לווייתן כחול, לצד דולפיני דאסקי וכלבי ים. Whale Watch  היא אחת החברות הפופולאריות באזור. בחברה טוענים שיש להם 95% של הצלחה במציאת לווייתנים, כך שאם במהלך הטיול לא רואים ולו לווייתן אחד, הנוסעים מקבלים בחזרה 80% מכספם. השיט עולה 140 דולר ניו זילנדי למבוגר ונמשך כשעתיים וחצי.

הרמנוס, דרום אפריקה
עיר חוף הרמנוס היושבת במפרץ ווקר (Walker Bay) בקצה הדרומי ביותר של אפריקה, על חוף האוקיינוס ההודי, נחשבת לאחד המקומות הטובים בעולם לצפייה בלווייתנים מהיבשה. במהלך ספטמבר-אוקטובר מגיעים לאזור המוני לווייתנים והרמנוס נמצאת בלב ליבו של הנתיב בו הם עוברים. המוני צופים נרגשים  מתקבצים על הצוקים שמסביב למפרץ ומחכים למפגש עם הלווייתנים. ואז הם מגיעים, בדילוג אלגנטי, מזנקים וקופצים מעל המים ומעניקים לצופים חווית טבע מרתקת ויוצאת דופן. מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות כאשר אין הרבה צופים והלווייתנים שוחים קרוב לחוף. נקודות תצפית נוספות ופחות המוניות נמצאות מחוץ לעיר.
בכל שנה מתקיים בהרמנוס פסטיבל לווייתנים, במהלכו, בנוסף למפגש עם הלווייתנים מתקיימים גם מופעי תיאטרון ומוזיקה, פעילויות לילדים, פעילויות בסימן שמירת הסביבה וסיורים מודרכים, בהם: סיור בעקבות עולם הלווייתנים, סיור לנקודות תצפית על לווייתנים, שיט בשילוב תצפית על הלווייתנים, טרקים בחיק הטבע וטיולי ג'יפים.
הפסטיבל מתקיים בכל שנה בחודש ספטמבר, פרטים נוספים באתר הפסטיבל
.

חצי האי ולדס, ארגנטינה
חצי האי ולדס (VALDEZ) בחופה המזרחי של ארגנטינה, הוא מקום נפלא לצפות בלווייתנים ובבעלי חיים רבים נוספים.
כאן שוכנים לווייתנים קטלנים (Killer Whale), הטורפים הגדולים ביותר שחיים כיום. הם ענקיים - אורכם מגיע לעשרה מטרים ומשקלם לחמש טונות - בעלי שיניים ויפהפיים, והם פיתחו שיטות ציד מתוחכמות. בוולדס גילו קבוצת קטלנים שהתמחתה בציד כלבי ים על ידי החפה עצמית: הם מוציאים כמחצית מגופם מהמים אל החוף, חוטפים כלבי ים צעירים ותופסים גלים בחזרה אל הים. מתצפיות עולה שזו התנהגות נלמדת שנעשית בחבורה ובתיאום בהנהגתו של פרט דומיננטי בקבוצה. 
האטרקציה הגדולה ביותר של יונקים ימיים היא בלנית דרומית, מין של לווייתן שבא גם הוא להתרבות כאן. שמו העממי, "הלווייתן הנכון" (The Right Whale), ניתן לו ככל הנראה כי דייגים ראו בו את הלווייתן המתאים ביותר לציד, הן משום איטיותו הרבה והן משום שלאחר הריגתו הוא נשאר לצוף על פני המים ואינו שוקע כמו מינים אחרים. האוכלוסייה החלה להתאושש בעשרות השנים האחרונות בשל השמירה עליהם, אך מספרם קטן. את הלווייתנים הללו רואים כשני קילומטרים מהחוף, כשיוצאים בשיט מפוארטו פיראמידס.

 מסע אחר המרכז לנסיעות
   

תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
עד כה: 4 תגובות ב- 4 דיונים
הוסף תגובה
דוד, שייט ליוויתנים באוסטרליה 11-11-10 ,21:01
אנחנו עשינו שייט ליוויתנים בגולד קוסט באוסטרליה.
פרטים ותמונות בבלוג שלנו:
http://sovevolam.com/2010/11/07/שייט-ליוויתנים/
הגב לתגובה זו
sitry, סתרי 07-06-09 ,13:56
ראיתי לוייתנים באוסטרליה
הגב לתגובה זו
מיקה, אתם נפלתם על הראש???? מה עם ואלדז? 18-05-09 ,08:42
איפה נכנס פה חצי האי ולדז בארגנטינה?
100% שרואים לויתני בלנות, ויש סיכוי גם לקטלנים. וזה כמובן בנוסף לכל החיות המדהימות האחרות שרואים שם, כלבי ים, פילי ים על החוף, פינגיינים, וציפורים.
הייתי בסיור של 8 שעות וראיתי את כל אילו, וגם ישבנו על החוף בין פילי הים כי היינו קבוצה קטנה.
צריכים הוכחות???
הגב לתגובה זו
נטע-טיולים בסטייל, nettats@012.net.il, ומה עם איסלנד? 18-05-09 ,08:28
גם מהחוף הצפוני של איסלנד, מהעיירה הוסאויק ניתן לצאת לטיולי תצפית על ליוייתנים.ישנו גם מוזיאון לוייתנים יפה המתאר את חיי הליויתנים וכן 10 שלדים של ליויתני ענק!
הגב לתגובה זו