מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
ארצות הברית  >  ניו יורק  >  כתבות  >  ניו יורק למתקדמים - פינות נסתרות בעיר הגדולה
 
ראשי ניו יורק
 > המדריך השימושי לניו יורק
 > כתבות על ניו יורק
 > המלצות לניו יורק
 > מפות ניו יורק
 > חברות נסיעות ניו יורק
 > אירועים בניו יורק
טיולי הרשמה
עולם של הפתעות וחידושים בממלכת הילדים - דיסני באורלנדו
עולם של הפתעות וחידושים בממלכת הילדים - דיסני באורלנדו
לטיולים נוספים >
מנהטן - דאונטאון היא הדבר..
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק
 
 
ניו יורק למתקדמים - פינות נסתרות בעיר הגדולה
ניו יורק למתקדמים - פינות נסתרות בעיר הגדולה
 
מוזיאונים מיוחדים, ספרייה ציבורית, פלנטריום, תחנת רכבת, גנים בוטניים, גן חיות - כמה פינות חמד מוכרות יותר ופחות למי שכבר ביקר בכל תחנות החובה של ניו יורק

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

המומחים שלנו לנסיעות מיוחדות ברחבי העולם - לשירותך כאן >>

ניו יורק היא אחת מאותן ערים שמספקת הרבה יותר מתוכנית ביקור אחת. השינויים מתחוללים בה בקצב מהיר מאוד, שמונע מאיזשהו מבקר, גם הנמרץ והיסודי ביותר, לומר משפט טיפשי כמו: "אה, הייתי שם, ראיתי הכל". אי אפשר לראות הכל בניו יורק. אפשר, בכל פעם, בכל ביקור, להוסיף עוד כמה מקומות, חדשים או ישנים. הרשימה הבאה מציעה כמה מקומות ותיקים, שקצת נשכחו במהלך השנים, לצד מקומות חדשים. זו לא תוכנית לביקור ראשון, כי היא אינה כוללת כמה מן האטרקציות החשובות והבולטות ביותר בעיר, אבל זו הצעה לאלה שכבר ביקרו בעיר ומחפשים מקומות פחות מוכרים.

מוזיאון בית הדירות: להציץ לחיי המהגרים
מוזיאון בית הדירות בלוואר איסט סייד (רחוב אורצ'ארד 97, פינת ברום, גוש בניינים אחד מדרום לרחוב דילאנסי) מציג את חיי המהגרים בשיכון עירוני במנהטן. בבניין הלבנים הארוך בן חמש קומות, התגוררו בין השנים 1863 ל-1935 7,000 מהגרים שהגיעו לאמריקה מעשרים מדינות. הם התמודדו עם קשיי החיים בארץ חדשה, עם שפה לא מוכרת, עם קשיי פרנסה ועם תנאי מגורים צפופים ובעייתיים. מוזיאון בית הדירות הוקם כדי להראות איך חיו מהגרים, במה עבדו וממה התפרנסו.

אי אפשר לסייר במוזיאון לבד. כל הסיורים מתנהלים בקבוצות קטנות, מלווים במדריכה. בסיור בו השתתפתי פקדנו שלוש דירות זעירות, בהן חיו בתחילת המאה שלוש משפחות: קונפינו, גומפרף ובלדיזי. הדירות של המשפחות שוחזרו על כל פרטיהן. בכל אחת מן הדירות סיפקה המדריכה, ג'ניפר רוז, מידע מלא על הדיירים, כולל צילומים של בני המשפחה וקורות חייהם. כמה זמן גרו בדירה, במה עבדו, מה קרה להם לאחר מכן ואיך הצליחו אנשי המוזיאון לעלות על עקבותיהם. באחת הדירות השמיעה רוז הקלטה של אשה מבוגרת, שגרה עם משפחתה בדירה כאשר היתה ילדה בת שש.
אתר אינטרנט

 אולם במוזיאון הקלויסטרס. מבנה מודרני שנבנה כמנזר מבוצר מימי הביניים
אולם במוזיאון הקלויסטרס. מבנה מודרני שנבנה כמנזר מבוצר מימי הביניים

הקלויסטרס: בחזרה לימי הביניים
זהו סניף של מוזיאון המטרופוליטן, המוקדש כולו לאמנות ימי הביניים מאירופה. המוזיאון, שנפתח ב- 1938, הוא מבנה מודרני שנבנה במימון משפחת רוקפלר כמנזר מבוצר מימי הביניים. הצירוף הזה, מוזיאון אמריקאי שמחקה מנזר בן מאות שנים באירופה, בחלקה הצפוני ביותר של מנהטן, בלב פארק פורט טריאון, על גבעה נישאה מעל נהר ההדסון, הופך את הביקור בקלויסטרס (Cloisters) לחוויה מוזרה מאוד. זוהי מעין נסיעה ברכבת התחתית לדרום צרפת או לאיטליה. יש כאן כנסיות, שחלקים מהן הובאו בשלמותן מאירופה, אגפים שלמים ממנזרים, מרכיבים אדריכליים, חילוניים ודתיים, ששייכים לחלק אחר של העולם. באופן קצת מצחיק יש כאן תערובת של אלמנטים גותיים ורומנסקיים, קפלה ספרדית מהמאה ה-12, חלקי מנזר בנדיקטי ממונפליה שבצרפת, חלקי מנזר מהפירנאים, והכל משולב בתוך מכלול אחד גדול ומבוצר.

גם למי שאינו מתעניין כלל באמנות ימי ביניימית כדאי לבקר בקלויסטרס. המקום עצמו מעניין, בעיקר בזכות החצרות הפנימיות היפות שלו והנוף המרהיב של הפארק והנהר שנשקף מהן. עבור ניו יורקרים רבים זהו מקום מפלט רגוע מהעיר, בלי קשר למשמעות הדתית או התרבותית של המוצגים. נוסעים ברכבת A עד רחוב 190 ומשם הולכים עד המוזיאון. 
אתר אינטרנט

הפלנטריום החדש: המפץ הגדול
במוזיאון הטבע הוותיק שברחוב 79, אחד מהאתרים שאסור להחמיץ בעיר, נמצא  "מרכז רוז לחקר הארץ והחלל". החלק המרשים ביותר במרכז הוא הפלנטריום החדש על שם היידן, הנחשב כיום למשוכלל ביותר בעולם. המבנה בו שוכן המרכז מרשים מאוד: כדור מתכת כסוף וענקי כלוא בלב קוביית הזכוכית הגדולה ביותר באמריקה. הפלנטריום פועל בחלקו העליון של הכדור הכסוף. המקום מציג כמה מופעים על היקום ומערכות הכוכבים, אם כי נדמה שדווקא המופע המסורתי, בו מבהירים איך מסודרים גרמי השמים ומה מתחולל באופן טבעי בכל לילה מעל ראשינו, הוא עדיין ההצגה הטובה ביותר. חלקו התחתון של הכדור מכיל תצוגה והסבר על המפץ הגדול, שהביא ליצירת היקום כפי שאנו מכירים אותו.
אתר אינטרנט 

 תחנת הרכבת גרנד סנטרל. האולם מרשים אפילו יותר מאשר בקולנוע
תחנת הרכבת גרנד סנטרל. האולם מרשים אפילו יותר מאשר בקולנוע

גרנד סנטרל: גלגל המזל
יש כמה מקומות בניו יורק שבהם קשה להימנע מההרגשה שנכנסנו לסרט. האולם המרכזי של תחנת הרכבת הגרנד סנטרל הוא אחד המקומות המובהקים האלה. האולם הזה הופיע בכל כך הרבה סרטים, עד שבכל פעם קצת מפתיע להיווכח שהוא אכן קיים גם במציאות ומרשים אפילו יותר מאשר בקולנוע. על התקרה באולם המרכזי, בגובה 38 מטרים, מצויירים כבר מאה שנה סימני גלגל המזלות כפי שהוא מופיע בחורף. מדריכי התיירות במקום טוענים שכאשר תכננו את התקרה שרטטו את גלגל המזלות הפוך, טעות שלא תוקנה עד היום. כל שצריך לעשות כאן הוא לבהות בחלל הגדול ולחכות שגיבורי הסרט ייפגשו על הרציף.

הספרייה הציבורית: לטייל בין הקוראים
קשה קצת לדמיין ספרייה ציבורית כמקום מרתק, אבל הספרייה הוותיקה ברחוב 42 פינת השדרה החמישית, היא אטרקציה אמיתית. הבניין המרשים הזה פתוח לקוראים וחוקרים כבר מ-1911. הכניסה חופשית וכל אחד יכול פשוט לשוטט במסדרונות, להביט בתערוכות שמוצגות ברחבי הספרייה ולבסוף לבקש ספר ולשבת לקרוא. הכי כדאי לעלות שתי קומות אל אולם הקריאה המרכזי. זהו חלל ענק, עם חלונות גבוהים דרכם נכנס אור נהדר. על השולחנות הארוכים מסודרות מנורות קריאה ולצידן יושבים חוקרים מכל העולם מעיינים בספרים ומקישים את הערותיהם במחשבים הניידים שפרושים לפניהם. אין כאן דממה מעיקה, מותר לדבר, מותר לצלם, ופעמיים ביום (ב11- וב-14:00) חולף כאן הסיור המאורגן שמבקר ברחבי הבניין. "אנחנו מעודדים התבוננות בבני אדם", אמרה המדריכה והקבוצה הקטנה שלנו טפפה ברחבי אולם הקריאה והציצה אל מסכי המחשב ואל הספר שקראו שתי הצעירות שישבו בשולחן הסמוך: "השפעת גורדי השחקים על החיים בניו יורק".
אתר אינטרנט

במרחק כמה בניינים מן הספרייה ניצב המרכז הבינלאומי לצילום (ICP), שבו מוצגות באופן קבוע תערוכות של צלמים וצלמי עיתונות. התערוכות מתחלפות, אבל זהו מסוג המקומות המעניינים שתמיד כדאי לבדוק מה מוצג בהם כאשר מגיעים העירה. אתר אינטרנט

הגנים הבוטניים של ברוקלין: מפלט מהמולת העיר
מעטים התיירים שמבקרים בניו יורק בפעם הראשונה ויוצאים מגבולות מנהטן, וחבל, כי עם מאמץ קטנטן אפשר להגיע לכמה פינות חמד נפלאות. הגנים הבוטניים של ברוקלין, למשל, הם מקום מפלט נפלא מהמולת העיר. הגנים, שנוסדו ב-1910, שוכנים בקצה הצפון מזרחי של פארק פרוספקט. הם כוללים גן ורדים שבו 1,400 זני ורדים, גן תבלינים, חממה טרופית, גן אנגלי המכונה הגן השייקספירי ועוד. אין להחמיץ את הביקור בגן היפני היפהפה, שבו אגם, מפל ואי קטן, בית תה יפני, מקדש שינטו, גשרי עץ ושבילי טיול מתפתלים. הגן מוקף בעצי דובדבן שפורחים באביב.
אתר אינטרנט

 טיגריס סיבירי בגן החיות של ברונקס
טיגריס סיבירי בגן החיות של ברונקס

גן החיות של ברונקס: להציץ על הגורילות
גן החיות של ברונקס נחשב לאחד מגני החיות המוצלחים בעולם, והוא בהחלט מצדיק את היציאה מגבולות מנהטן, בין אם אתם מלווים בילדים ובין אם הגעתם לבד. יותר מ-4,000 בעלי חיים מתגוררים בגן החיות הזה, הגדול ביותר בארצות הברית. הגן עצמו מרווח, מטופח וידידותי מאוד בכל הקשור לשילוט, הנחיות, הסברים איפה נמצאים בעלי החיים הפופולריים (בדרך כלל היונקים הגדולים ביותר).

בעל החיים שבו גאים בברונקס במיוחד הוא נמר השלג (Snow Leopard), שנמצא כבר כמה עשרות שנים בסכנת הכחדה. אסור להחמיץ גם את יער הגורילה האפריקנית - יער טרופי מקורה גדול, על פני שטח של 24 דונם, שמשמש כבית גידול של 400 פרטים מ-55 מינים ובעיקר של גורילות מאפריקה. אתר אינטרנט

 


נוסעים לניו יורק?מסע אחר המרכז לנסיעות
ביקרתם בניו יורק? אם כן שתפו אותנו כאן בתגובות בהתרשמותכם ובטיפים שלכם
 
    -

כתבות נוספות מניו יורק

רכבת תחתית בניו יורק: שלושה מטרים מתחת למנהטן רכבת תחתית בניו יורק: שלושה מטרים מתחת למנהטן ניו יורק בחורף - המקומות הכי לוהטים ניו יורק בחורף - המקומות הכי לוהטים
עוד כתבות מניו יורק
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
הוסף תגובה