מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
ישראל  >  ים המלח ומדבר יהודה  >  כתבות  >  נחל ערוגות: מים בלב המדבר
 
ראשי ים המלח ומדבר יהודה
 > המדריך השימושי לים המלח ומדבר יהודה
 > כתבות על ים המלח ומדבר יהודה
 > המלצות לים המלח ומדבר יהודה
 > מפות ים המלח ומדבר יהודה
 > חברות נסיעות ים המלח ומדבר יהודה
 > וידאו מים המלח ומדבר יהודה
 > מומלצים בישראל              ⇐
 > אירועים בים המלח ומדבר יהודה
ערוץ ישראל
טיולים בדרום ים המלח
מסלול טיול - ממצפור גורני..
טיול בנחל משאש ומערות מור..
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק

בתמונה: המפל הנסתר, אחת מההפתעות הנעימות שמצפות לאורך המסלול

המלצת המערכת:
אם הגעתם לסביבת הים המלח, חבל להסתפק רק בטיול אחד. מלון אואזיס ים המלח המחודש מציע שילוב ייחודי בין טיולים ופעילויות אתגר בטבע לשקט ורוגע של מלון ספא. אורחי המלון מוזמנים להשתתף בסיורים ובטיולים מודרכים רבים באזור, ובסיומו של יום להתפנק בספא או פשוט להירגע בשלווה המדברית.

מומלצים בישראל
בית הארחה עין גדי
בית הארחה עין גדי
למומלצים נוספים >
 
 
נחל ערוגות: מים בלב המדבר
נחל ערוגות: מים בלב המדבר
 
מסלול מעגלי בנחל ערוגות עובר בלב שמורת עין גדי, אחת משמורות הטבע המיוחדות ביותר בארץ. בדרך פוגשים יעלים ושפני סלע, משכשכים במים וצופים בנופי מדבר נפלאים

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

מומלצים בישראל - אטרקציות, לינה, מסעדות וטיולים באיזור ים המלח ומדבר יהודה >>

עונה מומלצת: כל השנה (למעט ימים חורפיים בהם קיימת סכנת שטפונות)
 
התאמת המסלול: לכל המשפחה 

קושי המסלול: בינוני 

אורך המסלול: כארבעה קילומטרים 

משך המסלול: כשעתיים עד שלוש שעות 

מפה: מפת סימון שבילים מספר 8, "צפון מדבר יהודה וים המלח"

הגעה: נוסעים בכביש חוף ים המלח (כביש מס' 90), מול חוף עין גדי פונים לפי שילוט לנחל ערוגות, נוסעים בין מטעי תמרים עד למגרש החנייה. כאן מתחיל ומסתיים מסלול הטיול שלנו.

שימו לב: שמורת עין גדי, שבשטחה נמצא מסלול הטיול, פתוחה מדי יום מ-8:00 עד 17:00 (בחורף עד 16:00), והכניסה כרוכה בתשלום. אסור להתחיל את המסלול אחרי השעה 14:00.

לחופשה ייחודית באווירה מדברית קסומה לחצו כאן >>

בשולי המקום הכי נמוך בעולם נמצאת אחת משמורות הטבע המיוחדות ביותר בארץ ואולי בעולם - נאת המדבר של עין גדי. המקום משלב נופי מדבר דרמטיים וצחיחים עם שפעת מים זורמים וירק, חיי בר ענפים ושרידים ארכיאולוגיים מרתקים. בשמורה יש כמה מסלולי הליכה, הפעם נצא אל אחד המסלולים המעגליים, במעלה נחל ערוגות. 

משמעויות שונות ישנן לשם עין גדי. יש הטוענים כי המקום נקרא כך משום שבימי קדם הרועים נהגו להביא לכאן את עדריהם וכאן נולדו הגדיים. לפי סברה אחרת, מדובר דווקא בגדיי היעלים, שנהגו ועודם נוהגים להתרכז סביב מקורות המים. לפי אחרים, השם עין גדי בא לרמז על פעולת הגדיד - קטיף התמרים, שהיו ועודם אחד הגידולים העיקריים באזור. וישנה גם סברה כי מקור השם בגד, סוד, הקשור לגידול נוסף שהיה כאן ואיננו עוד - האפרסמון, אחד הבשמים הנחשקים ביותר של העולם הקדום.

המסלול מתחיל בנקודה בה ערוץ נחל ערוגות (הקרוי כך על שום ערוגות הבושם שגדלו כאן לפנים) מותיר מאחוריו את המצוקים הנישאים וזורם בדלתא של ערוצונים אל ים המלח. אנו נלך בכיוון ההפוך - במעלה הנחל. ככל שנעמיק לכת נכנס אל תוככי המדבר. הערוץ הקניוני יסגור עלינו מכל העברים, ומעלינו יתנשאו מצוקים שגובהם כמה מאות מטרים. שכבות הסלע השונות מתארות כספר פתוח את ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור. כל עוד ניתן, מומלץ ללכת בשביל שמסומן בצבע כחול, הצמוד למקום זרימת המים. לעתים נאלץ לדלג מעל פלגים קטנים. השביל שמסומן בצבע כחול מתפצל מדי פעם מהשביל המרכזי, שמסומן בצבע אדום. בכמה נקודות ההליכה בו אסורה, ואז אין ברירה אלא לעבור לאחר.

 לאורך הדרך פוגשים ביעלים, שפני סלע ועוד | צילום: יותם יעקבסוןלאורך הדרך פוגשים ביעלים, שפני סלע ועוד | צילום: יותם יעקבסון

השביל מסתיים בנקודה שבה הערוץ נחסם על ידי קיר סלע בן כמה מטרים, שמעליו נופל מפל הנקרא "המפל הנסתר". מהמפל נוכל לעשות את דרכנו חזרה במסלול העילי, המתמשך על גדתו הצפונית של הערוץ ומעליו.

שפע מראות מיוחדים צפויים לנו בדרך. ראשית - זרימת מים עזה ומעיינות צוננים. בעונת החורף והאביב ניתן לראות כיצד פורצים בשפיעה עזה מים חיים מבין שכבות הסלע. המים מבטיחים את שגשוג הצמחייה המגוונת, שכוללת מינים רבים שמקורם באפריקה. אלו טיפסו מדרום לאורך השבר הסורי אפריקני והתאקלמו במקום. עבור חלקם, עין גדי מהווה גבול תפוצה צפוני עולמי.

רוב רובה של הצמחייה גדלה בסמוך למים. המדרונות צחיחים יחסית, והצמחים הגדלים בהם שונים מחבריהם שבערוץ ומותאמים היטב לתנאי המדבר הקשים. לאורך המסלול נוכל למצוא פינות רבות בהן נוכל לעצור ולהשקיף על סביבותינו או לשכשך רגלינו במים. אם נהיה קשובים לסביבה, גדולים הסיכויים שנזכה לצפות בחיי הבר שבמקום: שפני סלע סועדים על שיח סלבדורה פרסית, יעלים יורדים מההרים כדי לשתות בנחל או לרעות, שחור זנב מעופף בין הסלעים ומטלטל את זנבו, טריסטרמית משמיעה שירתה, עורב קצר זנב דואה מצד אחד של הקניון לצדו האחר ועוד. יש גם סיכוי לראות עופות דורסים ובעלי חיים נוספים.

לצד הטבע המתפרץ קיימת בעין גדי גם היסטוריה אנושית ממושכת. בדרך נוכל לראות שרידי אמות מים ומדרגות חקלאיות. אפשר לשלב בטיול גם ביקור בבית הכנסת הקדום, שבו רצפת פסיפס מעניינת הכוללת כתובות בעברית וארמית. הכניסה לבית הכנסת כרוכה בתשלום נוסף, אך ניתן לקנות גם כרטיס כניסה משולב לשני האתרים.

לחופשה ייחודית באווירה מדברית קסומה לחצו כאן >>

 

מפת נחל ערוגות
מפת נחל ערוגות

 

 


נוסעים לים המלח ומדבר יהודה?מסע אחר המרכז לנסיעות
ביקרתם בים המלח ומדבר יהודה? אם כן שתפו אותנו כאן בתגובות בהתרשמותכם ובטיפים שלכם
 
   

כתבות נוספות מים המלח ומדבר יהודה

טיול ג'יפים במדבר יהודה: עד לעזאזל ובחזרה טיול ג'יפים במדבר יהודה: עד לעזאזל ובחזרה תעלומת אוצר ים המלח תעלומת אוצר ים המלח
עוד כתבות מים המלח ומדבר יהודה
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
עד כה: 1 תגובות ב- 1 דיונים
הוסף תגובה
arie, [email protected], נחל ערוגות 06-05-11 ,12:40
כתבה כייפית,יקיצני מריבצי וישלחני היישר המדברה.
הגב לתגובה זו