מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
ישראל  >  גליל עליון ועמק החולה  >  כתבות  >  צפת - האוויר הטוב של שנות השישים
 
ראשי גליל עליון ועמק החולה
 > המדריך השימושי לגליל עליון ועמק החולה
 > כתבות על גליל עליון ועמק החולה
 > המלצות לגליל עליון ועמק החולה
 > מפות גליל עליון ועמק החולה
 > חברות נסיעות גליל עליון ועמק החולה
 > וידאו מגליל עליון ועמק החולה
 > מומלצים בישראל              ⇐
 > אירועים בגליל עליון ועמק החולה
הרשמה לניוזלטר ולאתר


הרשמו וקבלו
ללא תשלום

מגזין שבועי
וכניסה חופשית
לתיקי מידע באתר

הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק
3 דברים ששווה להגיע בשבילם לצפת

בתי הכנסת העתיקים - בית הכנסת אבוהב שנבנה במאה ה־16 הוא אחד היפים בצפת, ובו גם נמצא ספר התורה העתיק ביותר בעיר. יש בו שלושה ארונות קודש, תקרה מצוירת, במה מוגבהת וציורים של הציירת המעולה ציונה תג'ר.

הסמטאות - הרובע היהודי העתיק מלא בבתים, בחצרות ובסמטאות ציוריות ורומנטיות המשקיפות על נוף מרהיב. כדאי להגיע גם לשוק הזעיר, שבו אפשר לקנות חפצי יודאיקה וגם לשמוע קצת דברי תורה על הדרך.

בית הקברות היהודי - האר"י, רבי יוסף קארו, רבי משה קורדובירו ועוד רבים וטובים קבורים במקום המיסטי, העתיק והיפהפה הזה.ועוד פינוק לדרך

וילה גליליי
מלון הבוטיק יושב בבניין אבן ששוקם. יש בו חדרים מרווחים הצופים אל הר מירון, והשירות אישי ונעים. בקומת המבוא יש ביסטרו לרעבים, ובקומת המרתף ספא, מרתף יינות ובר.
מיקום: הר כנען, רחוב הגדוד השלישי 106 (יש שילוט מצומת צפת-הר כנען),
טלפון: 04-6999563
ממליצה: עפרה ריזנפלד
 
 
צפת - האוויר הטוב של שנות השישים
צפת - האוויר הטוב של שנות השישים
 
רחובותיה של צפת היו שוקקים בתיירים בשנות ה-60. היום, למרות שהיא מציעה בתי כנסת עתיקים בני מאות שנים, סמטאות העיר נטושות.

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

מומלצים בישראל - אטרקציות, לינה, מסעדות וטיולים באיזור גליל עליון ועמק החולה >>

קובץ נשים אמריקאיות מטופחות ישבו על המרפסת והאזינו לבחורה דקיקה שסיפרה להם באנגלית קלוקלת מהחוויות הקשות של המלחמה. איך אומרים באנגלית פגז? היא שאלה את הלחשנים שמאחוריה. הנשים האמריקאיות חייכו בחמלה ורוקנו את תכולת ארנקיהן. בצפת עולם כמנהגו נוהג, ועדיין חיים כאן על שנור.

במקורות הראשונים המזכירים את צפת מסופר על עיר שביצר יוסף בן מתתיהו כדי להגן על הגליל. לאחר חורבן בית המקדש ברחו לשם
 צפת. העיר היחידה שיש בה פסטיבל כליזמרים |  צילום: איתמר גרינברג
צפת. העיר היחידה שיש בה פסטיבל כליזמרים | צילום: איתמר גרינברג
מקצת משפחות הכהנים. במשך שנים איש לא ביקר בצפת, ורק בתקופת הצלבנים הפכו אותה הנוצרים למבצר החזק ביותר בין עכו לכנרת.


עיקר תפארתה של צפת בחכמיה ומקובליה. כאן ישבו רבי יעקב בירב, שניסה להקים מחדש את הסנהדרין, יוסף קארו, מחבר שולחן ערוך, ומקובלים גדולים כמו רבי משה קורדובירו והאר"י הקדוש. בערב שבת, כך מספרים, היה האר"י נוהג לצאת עם תלמידיו לשדה לקבל את פני השבת בתפילה ובשיר. בצפת שרו לראשונה המקובלים את המזמור לכה דודי בקבלת השבת. כל החכמים והמקובלים הללו חיו מתרומות של יהודים בחוץ לארץ, שזו היתה דרכם לתמוך במקיימי מצוות יישוב הארץ ולקרב את הגאולה.

הגברות האמריקאיות הבטיחו שישובו ושיעשו כל מה שהן יכולות למען "ארס ישרואל". בבית הקפה הקטן חיכו שהן יוציאו קצת כסף גם על קפה, אבל הן הסתפקו בטליתות, ומיהרו לעבר האוטובוס הממוזג. השמש התחילה לשקוע, הר מירון שממול טבע בים של ורודים, והאמריקאיות שלפו את הטלפונים הסלולריים וחייגו הביתה לאמריקה לדווח על מעשי הגבורה שלהן - ביקור בצפת, שרק לפני רגע היתה מופגזת.

עיר דתית לכל דבר
"כאן בצפת", אמר עמרי בשעה שהכין לנו סחלב, כשר כמובן, "אם ייפול לך שקל, עשרה ירוצו להרים לך אותו". הוא מדבר על העזרה ההדדית המאפיינת את תושבי העיר, מחייך חיוך ממיס ומסדר את הכיפה הגדולה המכסה את ראשו. עמרי הוא אחד ממאות ה"מתחזקים" הממלאים את צפת. היא אכן מתחרדת, ובעצם, מלבד אתנחתא קצרה בשנות השישים, היתה צפת מאז ומעולם עיר חרדית.

עמרי מייצג את הצד היפה של הדת. ואולם עלעול קצר בעיתונים מעלה פן אחר בהתחרדות העיר. ביולי 1997 אמר חבר מועצת צפת כי
 גלרייה בצפת. קשה למשוך תיירים כשהעיר סגורה בשבת  צילום: ברוך גיאן
גלרייה בצפת. קשה למשוך תיירים כשהעיר סגורה בשבת  צילום: ברוך גיאן
"לא יעלה על הדעת שבחורה תסתובב בקרוסלה וגבר יעמוד מתחתיה", ואכן נשים וגברים הופרדו בלונה פארק הארעי שהיה אז בצפת. בספטמבר 2006 דווח כי רשות העתיקות ועמותת ותיקי צפת טוענים שחסידי ברסלב בעיר אחראים לכאורה להרס של 12 מתוך 13 מבנים שיועדו לשימור ברובע הספרדי של העיר העתיקה. לטענתם, אחד מהמבנים הללו הוא ביתו המקורי של האר"י הקדוש. בעמותת החסידות הכחישו את הטענות נגדם.


"צפת היא עיר דתית לכל דבר", אומר יואל מנספלד. "עובדה זו דוחקת את התיירות החוצה ומשאירה פתח רק לתיירות יום. אבל ברגע שאין לינה, אין הכנסה כלכלית רצינית. עד לפני 15 שנים היתה בעיר אוכלוסייה חילונית, אבל רובה עזבה את המקום, ובתי המלון הפכו לבתי מדרש וישיבות. ציירים שהיו להם גלריות עזבו, מסעדות התחילו להיסגר. הגליל", קובע מנספלד, "הוא מרחב תיירותי של סופי שבוע, וכשבסוף שבוע סוגרים את העיר - אין לה תוחלת מבחינה תיירותית".

בכל זאת יש בה משהו
בצפת דווקא משקיעים בתשתיות, והעיר חפורה. כשיגמרו בטח יהיה נורא יפה. אבל העיקר בצפת, כמו תמיד, הוא הרוח, הנשמה, הכוונה והאמונה. מורשת יהודית היתה תמיד האטרקציה כאן  - בית הקברות, קברי צדיקים, בתי כנסת.  רובע האמנים נראה גוסס, אבל העיר העתיקה של צפת מלאה, מתפוצצת כמעט, באנשים צעירים עם ברק בעיניים. לאן שלא פונים בעיר העתיקה נתקלים במרכזים ללימוד דת ובעסקים קטנים המוכרים אוכל כשר. מפתיע לראות כאן את הפועלים המקומיים, כולם לובשי כיפות וציציות. מי אמר שאין פועלים עבריים?

אם חסר לכם פריט יודאיקה זה או אחר, תמיד תוכלו להשיג אותו בשוק של צפת. בתי הכנסת העתיקים שלה מרתקים, יש בה קבלות שבת מרגשות והיא העיר היחידה בעולם שיש בה פסטיבל כליזמרים. ובכלל, אם תשאלו את הצפתים, מי שאחראי לדילול התיירות בעיר הם יבואני המזגנים. עד שנות השבעים, לפני שישראל התחילה להיות ממוזגת, היו עולים לצפת כדי להימלט מהחום הנורא של הקיץ.

נוסעים לגליל עליון ועמק החולה?מסע אחר המרכז לנסיעות
ביקרתם בגליל עליון ועמק החולה? אם כן שתפו אותנו כאן בתגובות בהתרשמותכם ובטיפים שלכם
 
    -
פורסם בגיליון"מסע אחר"186

כתבות נוספות מגליל עליון ועמק החולה

אמירים ונהר הירדן אמירים ונהר הירדן טיול ביער חניתה טיול ביער חניתה
עוד כתבות מגליל עליון ועמק החולה
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
עד כה: 1 תגובות ב- 1 דיונים
הוסף תגובה
מאיר, אתר העיר צפת zefat.net 18-08-09 ,01:10
צפת.נט אתר הבית של צפת
www.zefat.net
הגב לתגובה זו