מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
ישראל  >  שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי  >  כתבות  >  ממצפה משואה לתל גודד
 
ראשי שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > המדריך השימושי לשפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > כתבות על שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > המלצות לשפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > מפות שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > חברות נסיעות שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > וידאו משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
 > מומלצים בישראל              ⇐
 > אירועים בשפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
ערוץ ישראל
בריכת הקשתות ברמלה
אופניים ביער בן שמן - טיו..
טיול בגבעות מרר - טבע קרו..
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק

בתמונה: אחת ממערות הקירטון הרך שבתחתית תל גודד

 
 
ממצפה משואה לתל גודד
ממצפה משואה לתל גודד
 
מסלול מרתק ומגוון המשלב בין תצפיות יפות, נופי קירטון לבנים, מערות נסתרות, צמחייה ארץ-ישראלית, ושרידים מהתקופה הערבית הקדומה, הכנענית והרומית

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

מומלצים בישראל - אטרקציות, לינה, מסעדות וטיולים באיזור שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי >>

עונה מומלצת: כל השנה, ובמיוחד בסוף הקיץ.
התאמת המסלול: לכל המשפחה.
קושי המסלול: קל.
אורך המסלול: כחמישה קילומטרים.
משך המסלול: כשעתיים.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 9, "מבואות ירושלים".
הגעה מהמרכז: נסיעה בכביש ירושלים-תל אביב לכיוון ירושלים עד למחלף שער הגיא. מהמחלף ניסע דרומה בכביש 38 לכיוון בית-שמש, אך נמשיך אחריה. כקילומטר לאחר הצומת שבה הפניות למושבים גבעת-ישעיהו ולי-און נפנה ימינה (מערבה) על פי השילוט הכתום למצפה משואה. נעלה בדרך המתפתלת ביער אורנים אל עבר שיא הגובה.
הקפצת רכב לנקודת הסיום: יורדים ממצפה משואה בחזרה אל כביש מס' 38 ופונים בו ימינה (דרומה) לעבר בית גוברים וקריית גת. כעבור כארבעה קילומטרים ישנו מימין לדרך שלט גדול "מועצה אזורית יואב" ומיד אחריו התרחבות, סלולה בחלקה, המשמשת כחניה.
• המסלול אינו מעגלי, נדרשת בהקפצת רכבים.
• ציוד נדרש: נעלי הליכה, מים, כובע, פנס.

במצפה משואה יש שולחנות פיקניק לרשות המטיילים ומאוד כיף לפתוח שולחן מול הנוף היפה. המראה הטוב ביותר נשקף ממרומי המצפה, ואם הגעתם ביום עם ראות טובה - הרווחתם! ממערב תוכלו לראות את הים, או לפחות את אשדוד ואשקלון, וממזרח את הרי ירושלים. והיכן אתם? בדיוק באמצע, בארץ השפלה. ומקור השם מניין? שתי סיבות לכך: הראשונה - במבטם של ישראל, היושבים בהר, היה אזור זה תמיד נמוך, השניה - משך תקופה ממושכת הייתה זו ארצם של הפלשתים, הערלים וה…שפלים.

מהקצה הדרומי ביותר של מגרש החניה יוצא דרומה שביל ברור שמסומן בירוק, אליו מקביל גם הסימון של שביל ישראל. השביל נמשך לאורכה של רמת אבישור - שרשרת גבעות שראשן שטוח, במקביל וממערב לכביש מס' 38. השביל, שבראשיתו הוא צר ובהמשך מתאים גם למעבר רכבי שטח, חולף בין סלעיי הנארי המכסים על שכבת סלעי הקירטון הלבנה והרכה שמתחת וצמחייה האופיינית לשפלה. מהרגע שנצא מתחום נטיעות האורנים המעטרים את שיפולי מצפה משואה, נמצא באזור בו גדלים אלונים מצויים, אלות מסטיק, חרובים ואשחרים ארץ-ישראליים שבעונה זו של סוף הקיץ מניבים את פריים המתוק, שטוב גם למאכל אדם. האשחר הוא אחד השיחים הים-תיכוניים העמידים ביותר ליובש. שורשיו החזקים מבקעים את סלע הנארי הקשה, האופייני לאזור השפלה, בדרכם אל הלחות הנמצאת בקרקע. על ידי פעולה זו הם מאפשרים לצמחים נוספים לגדול בעקבותיהם.

השביל מוליך אל חורבת צורה. במקום זה אפשר לראות שרידי חומות ומבנים, בורות, מערות ושרידי עמודים ומשקופים. רוב השרידים מהתקופה הערבית הקדומה. מחורבת צורה יורדת לכיוון מזרח דרך טובה שמסומנת בכחול אל עבר כביש מס' 38, אך אנו ממשיכים בדרך שמסומנת בירוק, הממשיכה על קו הרכס דרומה. אפשר לרדת בשביל אל דרך שסמוכה לכביש ולתור אחר מקבץ של כמה אבני מייל רומיות.

תל גודד נמצא על אחת הגבעות הנישאות יותר באזור. לפי אחת הסברות זוהי מורשת גת, עיר הולדתו של הנביא מיכה (מיכה, א' 14). לפי סברה אחרת - העיר לבנה שנכבשה על ידי יהושע והוענקה לבני אהרון (אם כי יש המזהים אותה כתל בורנה, הנמצא כשלושה קילומטרים מערבית ממנו). על התל יש שרידי ביצורים ומבנה רומי. הממצאים במקום מלמדים כי היה מיושב ברציפות מהתקופה הכנענית ועד הרומית. כשתעפילו על פסגתו תעברו דרך נדבכיה התחתונים של חומה שהקיפה בעבר את התל כולו. מכיוון שתל גודד בולט מעל סביבתו נשקפים ממנו נופים יפים לכל עבר: במערב אפשר לראות את מערב השפלה המשתפלת בהדרגה אל מישור החוף. בולטים במיוחד תל בורנה ותל צפית; בדרום ניתן לראות את קיבוץ בית גוברין ומעבר לו את תל מרשה; במזרח ניתן לראות בבירור את צפון הרי חברון ואת הרי יהודה; ובצפון אפשר להשקיף על רוב רמת אבישור עד למצפה משואה - נקודת המוצא למסלול.

השביל הירוק גולש מתל גודד מערבה, חזרה לעבר הכביש. לקראת סוף הירידה ישנן כמה מערות חצובות בקירטון הרך ובהן מערכות מסתור מרתקות.

נוסעים לשפלת יהודה ומישור החוף הדרומי?מסע אחר המרכז לנסיעות
ביקרתם בשפלת יהודה ומישור החוף הדרומי? אם כן שתפו אותנו כאן בתגובות בהתרשמותכם ובטיפים שלכם
 
    -

כתבות נוספות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

עד הלום: מסלול טיול עד הלום: מסלול טיול מסלול אופניים ממיתר ליער יתיר מסלול אופניים ממיתר ליער יתיר
עוד כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
הוסף תגובה